[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Osielsko chce stworzyć nowe centrum gminy. Sporo chętnych na wykonanie koncepcji adaptacji terenu przy Centralnej

Dodano: 22.07.2020 | 13:35

Na zdjęciu: Wójt Osielska Wojciech Sypniewski uważa, że na terenie przy ulicy Centralnej powinien powstać obiekt charakterystyczny dla całej gminy.

Fot. Stanisław Gazda/archiwum

11 firm zgłosiło się do przetargu na stworzenie koncepcji na zagospodarowanie terenu boiska Dębów Osielsko na plac centralny. Adaptacja obecnego stadionu baseballowego na nowe centrum gminy ma nastąpić po realizacji obiektu sportowego przy ulicy Jeziorańskiej.

Plan adaptacji obecnego stadionu baseballowego, na którym występują obecnie KWK Construction Dęby Osielsko, został ogłoszony przez wójta Wojciecha Sypniewskiego jesienią ubiegłego roku. Samorządowiec podczas listopadowego spotkania z mieszkańcami Osielska podkreślił, że gmina zamierza wybudować nowy obiekt sportowy przy ulicy Jeziorańskiej, na gruntach pozyskanych od prywatnych właścicieli. – Uważam, ze obiekt sportowy przy Jeziorańskiej powinien mieć nie tylko stadion do baseballa, ale też korty tenisowe, bieżnie, zaplecze – być może łącznie z hotelem – zakomunikował wójt. Realizacja nowej inwestycji otworzyłaby natomiast furtkę do adaptacji obecnego obiektu Dębów, znajdującego się przy ulicy Centralnej.


CZYTAJ TAKŻE: Projektowanie przebudowy ulicy Jastrzębiej w Żołędowie nadal trwa


W tegorocznym budżecie gminy znalazły się środki zarówno na stworzenie koncepcji terenu sportowo-rekreacyjnego po zachodniej stronie miejscowości, jak i koncepcję placu centralnego w Osielsku. – W ramach zadania planuje się wykonanie koncepcji zagospodarowania placu centralnego w Osielsku, w miejscu obecnego boiska baseballowego – czytamy w objaśnieniu do projektu budżetu. Na ten cel gmina chce przeznaczyć środki z puli 319 tysięcy złotych. Rządzący Osielskiem zapewniał jednak, że priorytetem jest jednak realizacja nowego stadionu.

Osielsko chce stworzyć nowe centrum gminy. Sporo chętnych na wykonanie koncepcji adaptacji terenu przy Centralnej

Zobacz również:

Wójt Osielska kreśli wizję adaptacji terenu przy Centralnej

– Dopóki nie wybudujemy – przynajmniej częściowo – obiektu za „Młynem”, to nie ma mowy o likwidacji obecnego stadionu. On się wpisał w nasz krajobraz. Bardzo dużo ludzi jest zainteresowanych tym sportem – uspokajał Sypniewski, pokazując inne zapisy projektu uchwały budżetowej. Dodał jednak, że chce mieć już gotową koncepcję zagospodarowania boiska przy Centralnej, gdyż to miejsce powinno być „centrum gminy”.

W czerwcu urząd gminy ogłosił przetarg na stworzenie wizji zagospodarowania obecnego stadionu Dębów. W ramach zagospodarowania niemal dwuhektarowego placu gmina przewiduje budowę budynku użyteczności publicznej, w którym miałby znajdować się Gminny Ośrodek Kultury i biblioteka. Obiektowi towarzyszyłby amfiteatr na 150 miejsc, budynki handlowo-usługowe, a także przestrzenie publiczne z zielenią, fontanną, małą architekturą. Przewidziano także realizację placu na świąteczną choinkę.

Koncepcja architektoniczna zagospodarowania terenu powinna organizować przestrzeń publiczną, nadając jej charakter centrum rekreacyjno-usługowego, ingerującego lokalną społeczność – czytamy w opisie przetargu. Zgodnie z jego zapisami, zamówienie obejmuje wykonanie zagospodarowania placu centralnego w trzech wariantach wraz z wizualizacją. Zadaniem projektantów będzie m.in. zaprojektowanie nawierzchni ciągów komunikacyjnych wraz z określeniem ich kolorystyki oraz materiału, z jakiego mają być wykonane, stworzenie układu kompozycyjnego zieleni wraz z wyspecyfikowaniem gatunków oraz proponowanej wielkości roślin czy ustalenie kolorystyki, kształtu i formy elementów małej architektury (ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, elementy oświetlenia w postaci pojedynczych punktów świetlnych lub latarnie).

Cały teren powinien być dostępny dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi oraz osób z wózkami dziecięcymi. Należy przyjmować rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne w pełni wykorzystujące potencjał terenu, w których harmonijne rozwiązania przestrzenne będą szły w parze z zachowaniem wysokich standardów użytkowych – podkreślali gminni urzędnicy w specyfikacji warunków zamówienia. Warto dodać, że w początkowym etapie przebudowy boiska Dębów na plac centralny nie przewiduje się przenosin kortu oraz boiska do siatkówki plażowej – ma to nastąpić w późniejszym terminie. Autorzy koncepcji mają jednak w ich lokalizacji zaprojektować połączenie komunikacyjne ul. Centralnej z ul. Modrakową.

13 lipca w urzędzie gminy otwarto oferty w przetargu na koncepcję placu centralnego. Zgłosiło się do niego 11 firm – najtańszą propozycję cenową przedstawili projektanci z Olsztyna – Sosak i Sosak Projekt – którzy chcą wykonać wizję zagospodarowania terenu przy Centralnej za 25 tysięcy złotych. Najdroższą ofertę złożyła natomiast spółka Studium z Warszawy (89,8 tysiąca złotych). Wszystkie przedstawione propozycje mieszczą się jednak w budżecie gminy na to zadanie, wynoszącym 90 tysięcy złotych. Koncepcje mają być gotowe w 60 dni od podpisania umowy – samorząd Osielska zakłada, że stanie się to do końca 2020 roku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
j j
j j
1 rok temu

To w końcu gdzie ma być ten nowy stadion, za młynem, czy przy Jeziorańskiej?