Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Otwarcie z opóźnieniem, ale i z pompą. Co władze miasta przygotowały na start linii do Fordonu?

Dodano: 08.01.2016 | 01:53
tramwaj Fordon

Miasto przygotowuje się do rozpoczęcia eksploatacji trasy tramwajowej do Fordonu. Na dzień jej debiutu - 16 stycznia - zapowiada liczne atrakcje.

Na zdjęciu: Pętla na Przylesiu będzie na co dzień pełniła funkcję techniczną. Ale 16 stycznia będzie areną inauguracji trasy tramwajowej do Fordonu.

Fot. Eryk Dominiczak

Mimo opóźnienia w uruchomieniu linii tramwajowej do Fordonu, miasto nie rezygnuje z oprawy towarzyszącej inauguracji blisko dziesięciokilometrowej trasy. Na Przylesiu na bydgoszczan ma czekać tort. A na trasie – przynajmniej kilka wisienek.

Tymi wisienkami mają być nowe składy – swingi wyprodukowane przez Pesę. Opóźnienia w ich dostawach były bezpośrednią przyczyną przesunięcia o dwa tygodnie debiutu nowej trasy. Jak już informowaliśmy, w rozkładach jazdy znalazło się początkowo miejsce dla czterech nowych tramwajów. Ale prezes spółki Tramwaj Fordon Maciej Kozakiewicz optymistycznie zakłada, że do 16 stycznia odebranych zostanie co najmniej osiem z dwunastu zamówionych niskopodłogowych wozów. Część z nich dotarła już do zajezdni na ulicy Toruńskiej. Trwają odbiory techniczne. Według harmonogramu, który przekazał nam we wtorek prezes Kozakiewicz, do czwartku włącznie odbiorom końcowym miały być poddane cztery wozy.

Tymczasem ratusz ujawnił swoje plany związane z uroczystościami towarzyszącymi uruchomieniu tramwajów do największej bydgoskiej dzielnicy. W przyszłą sobotę w samo południe na pętli Przylesie (ulica Korfantego) będzie okazja do zwiedzania tramwajów, obejrzenia wystawy prezentującej ewolucję komunikacji szynowej w mieście nad Brdą oraz wziąć udział w konkursach z nagrodami. Tło ma stanowić muzyka grana na żywo, a kulminację tort, na który – jak informują organizatorzy – zaprasza prezydent Rafał Bruski.

Przypomnijmy, że na mocy uchwały rady miasta zarówno w dniu debiutu nowej trasy, jak i w niedzielę, 17 stycznia mieszkańcy będą mogli bezpłatnie korzystać z linii „fordońskich”, czyli oznaczonych numerami: 3, 5, 7 i 10.

Inwestycja polegająca na budowie linii tramwajowej do Fordonu i zakupie taboru pochłonęła ponad 400 milionów złotych. Zdecydowana większość środków pochodziła z funduszy Unii Europejskiej.