Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Co z budową parkingu Park and Ride Przylesie? ZDMiKP podał datę końca prac

Dodano: 24.03.2022 | 19:03

Na zdjęciu: ZDMiKP zapewnia, że budowa parkingu na Przylesiu zakończy się do połowy lipca.

Fot. BB

Trwająca od jesieni budowa parkingu Park and Ride Przylesie ma zakończyć się w połowie lipca – przekazuje Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. Jak informowaliśmy, od kilku tygodni na placu budowy, mimo sprzyjającej pogody, nic się nie dzieje. Na ten moment sytuacja nie uległa zmianie.

Budowa parkingu Park and Ride Przylesie rozpoczęła się we wrześniu ubiegłego roku. Inwestycja wzbudziła spore kontrowersje z uwagi na to, że poprzedziła ją wycinka kilkuset drzew. Jeszcze przed startem prac budowlanych drogowcy zorganizowali akcję ratowania mniejszych okazów: mieszkańcy mogli je wykopać i zasadzić w nowym miejscu

Trwające od kilku miesięcy prace przy fordońskiego parkingu P&R toczą się w dość wolnym tempie. Inwestycja miała zakończyć się jeszcze w 2021 roku, lecz nadal jest na etapie prac ziemnych. Podwykonawcy przez kilka tygodni realizowali budowę kanalizacji deszczowej czy przyłączy energetycznych, a także zbiornika retencyjnego. Jak informowaliśmy na początku marca, inwestycja stanęła w miejscu – na terenie przy ulicach Akademickiej i Korfantego próżno było szukać pracowników czy też maszyn. Zarząd dróg przyznał wówczas, że „trwają rozmowy” w sprawie dalszego przebiegu prac.

Po dwóch tygodniach sytuacja na Przylesiu nie uległa zmianie. Zapytaliśmy rzecznika ZDMiKP, dlaczego budowa parkingu P&R wciąż stoi w miejscu. Tomasz Okoński przekonuje, wykonanych zostało już 40% robót. – W związku z uzgodnieniami z zewnętrznymi gestorami na etapie przygotowania dokumentacji, zmianom uległy wewnętrzne harmonogramy wykonawcy dla poszczególnych prac. Na Przylesiu będą one niebawem kontynuowane. Wykonawca ma czas na realizację części budowlanej zadania (budowa + wyposażenie parkingów (w tym Przylesie) do połowy lipca – przekonuje rzecznik prasowy zarządu dróg. Znamy już datę końca prac, ale powodów przerwy nadal nie poznaliśmy: pojawiły się spekulacje, że jej przyczyną są problemy z dostępnością pracowników, wywołane m.in. wojną w Ukrainie.

Bydgoski system Park & Ride w pierwszym etapie system tworzyć będzie pięć parkingów: przy rondzie Kujawskim, Węźle Zachodnim, pętli Przylesie, pętli Las Gdański + część parkingu wielopoziomowego przy ulicy Grudziądzkiej, obok urzędu miasta. Ten ostatni, jak zapewnia Okoński, jest już na ukończeniu. Umowa z wykonawcą inwestycji – firmą Koma Nord – poza budową pięciu parkingów obejmuje również instalację systemu informatycznego, który ma obsługiwać bydgoską mutację P&R. Do jego obsługi niezbędne będą też takie urządzenia, jak szlabany czy parkometry. – Obecnie trwa ich montaż infrastruktury na wykonanych już parkingach oraz prowadzone są testy całego systemu informatycznego – podkreśla rzecznik bydgoskich drogowców.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Władysław
Władysław
2 lat temu

I bardzo dobrze. Powinno to dziadostwo już zostać na zawsze w takim stanie. Taka karma za bezmyślne inwestycje

Jack
Jack
2 lat temu

Miesiąc się zgadza, ale nie podał roku. Czekaj tatka latka.