Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Trwa akcja ratowania drzew przed budową parkingu P&R Przylesie. Spore zainteresowanie mieszkańców [ZDJĘCIA]

Dodano: 30.08.2021 | 11:18

Na zdjęciu: Akcja od samego początku cieszyła się sporym zainteresowaniem mieszkańców: już od 10:00 wiele osób - głównie rodziny z dziećmi - skorzystało z możliwości uratowania drzewka.

Fot. Błażej Bembnista

W poniedziałek rano rozpoczęła się akcja rozdawania drzew, które kolidują z przebiegiem przyszłego parkingu Park & Ride w Fordonie, przy pętli Przylesie. Już od godziny 10:00 spora grupa mieszkańców przybyła do lasu przy ulicy Korfantego, aby uratować mniejsze drzewa. W przeciągu najbliższych dni rozpoczną się wycinki pozostałych drzew i budowa parkingu – ma ona zakończyć się jeszcze w tym roku.

Budowa parkingu Park & Ride przy pętli Przylesie – tak jak i pozostałe elementy pierwszego etapu bydgoskiej wersji tego systemu – budzi niezadowolenie społeczne. Realizacja zadania wymusza wycinkę kilkuset drzew: 167 sztuk wymagało zezwolenia na wycinkę, lecz ponad 500 to tzw. samosiejki, nie wymagające pozwolenia. Usunięcie tak sporej liczby okazów jest spowodowane faktem, że droga dojazdowa do parkingu (wytyczona w planie miejscowym) jest poprowadzona od skrzyżowania Korfantego z Prejsa. – Po zakończeniu inwestycji w tym punkcie miasta będzie mogło parkować około 160 pojazdów. Teren pod inwestycje drogowe został zabezpieczony wiele lat temu – tłumaczy się ratusz.

Ratusz wraz z drogowcami postanowili poprawić swój wizerunek i przed rozpoczęciem wycinek i prac ziemnych zorganizowali akcję rozdawania drzewek do przesadzenia mieszkańcom i stowarzyszeniom ekologicznym. To realizacja zapowiadanej przez zastępcę prezydenta Bydgoszczy Mirosława Kozłowicza obietnicy dotyczącej uratowania części drobnych drzew, które rosły w miejscu inwestycji. Wydarzenie rozpoczęło się w poniedziałek, o godzinie 10:00 u zbiegu ulic Korfantego i Prejsa.

Jak mówi rzecznik ZDMiKP Tomasz Okoński, do przesadzenia przeznaczono część spośród kilkuset samosiejek – wśród nich przeważają sosny i dęby. – Każdy może przyjść i wykopać drzewo. Do godziny 12:00 nasi pracownicy pomagają je załadować – wyjaśnia. Faktyczne prace na parkingu rozpoczną się od jutra: wtedy nastąpi przekazanie placu budowy. Wycinki pozostałych drzew mają rozpocząć się 1 września. Akcja od samego początku cieszyła się sporym zainteresowaniem mieszkańców: już od 10:00 wiele osób – głównie rodziny z dziećmi – skorzystało z możliwości uratowania drzewka. Jak wyjaśniali, chcą je posadzić na swoich działkach. Niektóre osoby brały kilka drzew. Okoński przypomina, że drzewa do przesadzenia będzie można też wykopać i zabrać po godzinie 12:00. Te zostaną oznaczone czerwonymi wstążkami lub biało-czerwoną taśmą – należy jednak pamiętać, że trzeba będzie je wykopać we własnym zakresie.

Urzędnicy mocno podkreślają, że po wybudowaniu parkingu P&R w jego obrębie ma być zrealizowany duży pakiet nasadzeń zastępczych. – Posadzone zostaną w sumie 334 drzewa; w tym ponad 200 drzew w miejscu prowadzonej inwestycji, a dodatkowe 100 drzew przy ulicy Korfantego – informuje ratusz. Według planów, nowe nasadzenia mają być realizowane po obu stronach Korfantego, m.in. w miejscu starego przebiegu ulicy. W komunikacie UMB czytamy również, że z uwagi na lokalizację parkingu w obrębie linii wysokiego napięcia nie mogą rosnąć tam wysokie drzewa (pod jej przebiegiem nie powstaną też miejsca postojowe) dlatego znajdzie się tam wjazd na parking oraz zbiornik retencyjny, obsiany łąką kwietną. – Zbiornik nie tylko pozwoli oczyścić wody opadowe ale też rozsączyć je na terenie parkingu. Tym samym nasze działania wpisują się w obecnie powszechnie stosowania rozwiązania proekologiczne – czytamy na stronie bydgoszcz.pl.

Obecnie na zlecenie ZDMiKP powstają także inne parkingi P&R – przy rondzie Maczka, obok kościoła oraz w Myślęcinku. Obie inwestycje także poprzedziły wycinki (by wybudować parking przy pętli Las Gdański, konieczny był wyręb 84 drzew). Wcześniej zakończyła się budowa parkingu przy rondzie Kujawskim. W miejscu wyburzonych kamienic po południowej stronie skrzyżowania ma parkować 140 pojazdów. Trwa też realizacja wpisanego w system P&R parkingu wielopoziomowego przy ulicy Grudziądzkiej.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
pierdzący
pierdzący
2 lat temu

Zwykła PRowska zagrywka z ratusza. Ciekawe ile z tych przesadzonych drzewek dożyje do przyszłego roku. Szkoda miejsca, szkoda lasu, bezsensowna inwestycja.