Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Budowa parkingu Park and Ride Przylesie stanęła. Od kilkunastu dni nic się nie dzieje [ZDJĘCIA]

Dodano: 06.03.2022 | 14:41

Na zdjęciu: Budowa parkingu P&R Przylesie miała zakończyć się jeszcze w 2021 roku.

Fot. BB

Od kilku miesięcy trwa budowa parkingu Park and Ride Przylesie – kontrowersyjnej inwestycji w lesie przy skrzyżowaniu ulic Akademickiej i Korfantego. Prace toczą się powoli, a od kilkunastu dni na budowie praktycznie nic się nie dzieje.

Budowa parkingu Park and Ride Przylesie rozpoczęła się we wrześniu ubiegłego roku. Inwestycja wzbudziła spore kontrowersje z uwagi na to, że poprzedziła ją wycinka kilkuset drzew. Jeszcze przed startem prac budowlanych drogowcy zorganizowali akcję ratowania mniejszych okazów: mieszkańcy mogli je wykopać i zasadzić w nowym miejscu. Urzędnicy mocno podkreślają, że po wybudowaniu parkingu P&R w jego obrębie ma być zrealizowany duży pakiet nasadzeń zastępczych. – Posadzone zostaną w sumie 334 drzewa; w tym ponad 200 drzew w miejscu prowadzonej inwestycji, a dodatkowe 100 drzew przy ulicy Korfantego – informuje ratusz. Według planów, nowe nasadzenia mają być realizowane po obu stronach Korfantego, m.in. w miejscu starego przebiegu ulicy.

Trwające od kilku miesięcy prace przy fordońskiego parkingu P&R toczą się w dość wolnym tempie. Inwestycja miała zakończyć się jeszcze w 2021 roku, lecz nadal jest na etapie prac ziemnych. Podwykonawcy przez kilka tygodni realizowali budowę kanalizacji deszczowej czy przyłączy energetycznych, a także zbiornika retencyjnego. Znajduje się on przy ulicy Korfantego, pod linią wysokiego napięcia; po zakończeniu prac zostanie obsiany łąką kwietną. – Zbiornik nie tylko pozwoli oczyścić wody opadowe ale też rozsączyć je na terenie parkingu. Tym samym nasze działania wpisują się w obecnie powszechnie stosowania rozwiązania proekologiczne – przekonywali urzędnicy.

Od kilkunastu dni na terenie Park and Ride Przylesie nie widać jednak pracowników. Na plac budowy przywieziono już m.in. krawężniki, kamień stanowiący element podbudowy dróg czy elementy niezbędne do postawienia latarni, lecz kolejny etap inwestycji nadal nie został rozpoczęty – i to mimo sprzyjającej pogody. Rzecznik prasowy ZDMiKP Tomasz Okoński na nasze zapytanie co do tempa robót w Fordonie lakonicznie odpowiada: – Trwają rozmowy co do terminów. Prace w toku.

Park and Ride Przylesie – jeden z pięciu pierwszych parkingów Park & Ride w Bydgoszczy

Bydgoski system Park & Ride w pierwszym etapie system tworzyć będzie pięć parkingów: przy rondzie Kujawskim, Węźle Zachodnim, pętli Przylesie, pętli Las Gdański + część parkingu wielopoziomowego przy ulicy Grudziądzkiej, obok urzędu miasta. – Zostaną one wyposażone w całą niezbędną infrastrukturę (szlabany, biletomaty, kamery) i włączone do nowoczesnego systemu informatycznego sterującego całą siecią Park & Ride. Dodatkowo na wlotach do miasta i w obrębie parkingów, zamontowane zostaną specjalne tablice naprowadzające na parkingi oraz informujące kierowców o dostępnych miejscach do zaparkowania pojazdu – przekazuje Tomasz Okoński, rzecznik prasowy ZDMiKP.

Elementem uruchomienia bydgoskich parkingów P&R będzie będzie także specjalna aplikacja dla kierowców, wyposażona w moduł naprowadzania na poszczególne parkingi. Ma on być zmienny i zależny od zajętości miejsc na poszczególnych parkingach. Całość systemu będzie monitorowana na bieżąco w Centrum Nadzoru, które powstanie przy ulicy Grudziądzkiej.

Przeczytaj także: Park & ride w Bydgoszczy. System potencjalnych błędów i wypaczeń? [RAPORT]

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bob
Bob
2 lat temu

Napiszcie dlaczego inwestycja stanęła. Z artykułu nic nie wynika i odpowiedzi brak.