Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Parkingi Park & Ride coraz popularniejsze, ale do celu wciąż daleko

Dodano: 15.05.2024 | 13:10

Na zdjęciu: Na Grudziądzkiej zdecydowanie większym zainteresowaniem niż P&R cieszy się część parkingu w SPP.

Fot. Alicja Chrobak

Drogowcy podali najnowsze statystyki parkingów Park & Ride w Bydgoszczy. Jest lepiej, choć nadal daleko od pożądanych liczb.

W ubiegłym miesiącu kierowcy skorzystali z systemu blisko 3000 razy (nie wliczając biletów bezpłatnych). To o 500 biletów więcej niż jeszcze w lutym bieżącego roku oraz zdecydowanie więcej niż w kwietniu rok temu. Wówczas z parkingu skorzystano zaledwie 1200 razy.

W kwietniu sprzedano też 50 biletów okresowych w porównaniu z 30 w marcu. Przypomnijmy, że bilety okresowe nie są przypisane do jednego parkingu, ale nie umożliwiają pozostawienia auta na parkingu na noc. Na ich podstawie komunikacja miejską może podróżować 1 lub 2 osoby.

– Na wszystkich parkingach odnotowujemy wzrost użytkowników – informują drogowcy, którzy podkreślają, że im więcej aut na takich parkingach, tym mniejsze korki na ulicach w centrum miasta.

Parkingi Park & Ride w Bydgoszczy budzą kontrowersje

Budowa parkingów przy ul. Grudziądzkiej, Kujawskiej, przy rondzie Maczka, przy pętli Las Gdański oraz na Przylesiu jest od dawna krytykowana przez wiele osób i pojawiła się także w niedawnej kampanii wyborczej. O ile parking przy urzędzie miasta kłóci się z ideą Park & Ride, ale przynajmniej zdecydowanie ułatwił znalezienie miejsca w ścisłym centrum, tak pozostałe lokalizacje na razie nie osiągnęły pożądanego zainteresowania.

Często parkujące pojazdy można policzyć na palcach jednej ręki, a czasami statystyki poprawiają na przykład osoby robiące zakupy w Zielonych Arkadach, które nie chcą wjeżdżać na ciasny parking na terenie centrum. Sytuacja nie jest już jednak tak dramatyczna jak na początku.

Powstały z unijnej dotacji

Przypomnijmy, że dotacja unijna wymaga, aby na P&R zaparkowało 250 tysięcy kierowców (a precyzyjniej – tyle musi zostać wykonanych parkowań). Taką liczbę trzeba będzie wykazać w 2025 roku. Inwestycja kosztowała 45 mln zł, z czego aż 37 stanowiło wsparcie ze środków europejskich.

Sebastian Torzewski