Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

PESA dostarczy pięć pociągów dla Kujaw i Pomorza. Mają wyjechać na tory do końca tego roku

Dodano: 09.09.2022 | 11:12

Na zdjęciu: Pojazdy mają pojawić się na torach jeszcze w tym roku. PESA dysponuje bowiem gotowym taborem spełniającym warunki zamówienia.

Fot. PESA/zdj. ilustracyjne

Bydgoska PESA wygrała postępowanie przetargowe na dostarczenie pięciu elektrycznych zespołów trakcyjnych dla województwa kujawsko-pomorskiego. Producent miał już gotowe składy, które pierwotnie miały zostać pozyskane przez SKM Warszawa – marszałek zapewnia, że pojawią się one na torach jeszcze w tym roku.

Zgodnie z ostatnimi obietnicami, urząd marszałkowski rozstrzygnął trwające od lutego postępowanie na zakup pięciu nowych składów. Poza spodziewaną propozycją od bydgoskiej PESY, do rywalizacji stanął także nowosądecki Newag. Marszałek wybrał jednak tańszą ofertę lokalnego producenta, opiewającą na 172 miliony złotych.

Pojazdy mają pojawić się na torach jeszcze w tym roku. PESA dysponuje bowiem gotowym taborem spełniającym warunki zamówienia – a mianowicie Elfami 2 typu 22WEg. Składy były produkowane dla SKM Warszawa, lecz jesienią 2019 roku stołeczny przewoźnik zerwał kontrakt z bydgoskim producentem. Od tego momentu gotowe pociągi oczekiwały na nowego nabywcę.

Nowe składy rozwijają prędkość do 160 kilometrów na godzinę, są przystosowane do potrzeb osób z trudnościami w poruszaniu się i wyposażone w rozwiązania techniczne zapewniające stałą bieżącą informację dla podróżnych, a także stojaki do przewozu rowerów.

Samorząd województwa przypomina, że obecne zakupy taboru są finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego. –Przy tej wartości zamówienia wiąże się to z obligatoryjną tzw. kontrolą uprzednią przeprowadzoną przez Urząd Zamówień Publicznych przed podpisaniem umowy z wykonawcą. To formalność, która musi potrwać. Dlatego podpisanie umowy z Pesą planujemy na październik – dodaje Beata Krzemińska, rzeczniczka urzędu marszałkowskiego.

Samorząd województwa posiada obecnie 13 szynobusami, pięcioma wagonami doczepnymi i 10 elektrycznymi zespołami trakcyjny. Są one użyczane operatorom, którzy realizują na terenie województwa pasażerskie przewozy regionalne – Arrivie i Polregio.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ – Olga Gitkiewicz: Urzędnik odpowiedzialny za transport musi pojeździć sobie komunikacją [WYWIAD]

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments