Dwie firmy chcą odnowić plac Kościeleckich. Jest bardzo drogo!
Dodano: 12.08.2022 | 13:00Na zdjęciu: Plac Kościeleckich po rewitalizacji zyska ścieżkę w kierunku ulicy Bernardyńskiej oraz usunięcie betonowych murków.
Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy
Poznaliśmy bardzo wysokie oferty wykonawców, którzy przystąpili do przetargu na rewitalizację placu Kościeleckich. Wycenili oni swoją prace na około 15 milionów złotych. To o 10 milionów więcej niż zakładał ratusz.
3 czerwca urząd miasta ogłosił przetarg na wykonanie rewitalizacji placu Kościeleckich. To inwestycja zapowiadana od wielu lat – prezydent Rafał Bruski mówił o niej już w 2016 roku. Koncepcja odnowienia tego zakątka Starego Miasta zakłada pozostawienie ponad stuletnich kasztanowców, wprowadzenie nowych nasadzeń zieleni, budowę ścieżki przebiegającej przez środek placu w kierunku ulicy Bernardyńskiej (wykonanej z nawierzchni mineralnej, podobnie jak na alei Ossolińskich) oraz usunięcie betonowych murków. Plac nadal będzie węzłem przesiadkowym dla linii nocnych i pętlą dla kilku linii dziennych – lokalizacje przystanków ulegną jednak zmianie.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Plac Kościeleckich o krok od przemiany. Ratusz: Bez betonu i z zachowaniem kasztanowców [SZCZEGÓŁY INWESTYCJI]
Urząd miasta czekał na oferty chętnych wykonawców do piątku, 12 sierpnia. Termin otwarcia kopert kilkukrotnie przekładano – początkowo zakładano, że nastąpi on 20 czerwca. Już podczas ogłoszenia postępowania urzędnicy nie ukrywali, że ostateczną wartość inwestycji poznamy w momencie otwarcia ofert. Początkowo zakładano, że rewitalizacja placu Kościeleckich pochłonie nieco ponad pięć milionów złotych, lecz w marcu już pojawiały się sugestie, że koszt wzrośnie do siedmiu milionów.
Do przetargu zgłosiły się dwie bydgoskie firmy – wykonawca płyty Starego Rynku, czyli Betpol i Affabre. Ta pierwsza zaproponowała wykonanie prac za 14,4 miliona złotych, a druga – za 15,8 miliona złotych. Oferty znacząco przekraczają zakładany przez miasto budżet, oszacowany na 5,5 miliona złotych. Podobnie jak w wypadku bulwarów nad Brdą, ratusz dołożył niewielką kwotę do rządowej dotacji – w przypadku placu wyniosła ona 5 milionów złotych. Wobec tak wysokich ofert, miasto i tak czeka albo unieważnienie postępowania, albo poszukiwanie środków w budżecie miasta.
Po podpisaniu umowy, rewitalizacja placu Kościeleckich ma zająć nieco ponad rok. Urzędnicy oczekują jednak, że pierwszy etap prac ma być zrealizowany po pół roku.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Rewitalizacja bulwarów nad Brdą: Ratusz ogłosił kolejny przetarg
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024