Bydgoszcz
10C
Niebo częściowo zachmurzone
29% wilgotność
Wiatr: 10km/h WNW
H 11 • L 9
10C
Pt
9C
Sob
8C
Nd
9C
Pon
9C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjePodpisy pod umową złożone. Przebudowa stadionu przy Piwnika zacznie się w sierpniu
STADION PIWNIKA FORDON
19.07.2018 | 14:45

Podpisy pod umową złożone. Przebudowa stadionu przy Piwnika zacznie się w sierpniu

- Staramy się o kolejne dofinansowanie na pokrycie kosztów prac - zapewnia zastępca prezydenta miasta Iwona Waszkiewicz.

Na zdjęciu: Na konferencji obecni byli młodzi piłkarze KS Wisełka Bydgoszcz-Fordon, którzy będą korzystać z odnowionego obiektu.

Fot. Błażej Bembnista

Dziś w Fordonie ogłoszono podpisanie umowy z firmą DBM Services na wykonanie remontu stadionu przy ulicy Piwnika-Ponurego na osiedlu Bohaterów.

Przetarg na przeprowadzenie modernizacji zniszczonego obiektu rozstrzygnięto w czwartek, 14 lipca. Firma DBM Services z Warszawy zaproponowała znacznie bardziej korzystną cenową ofertę (2,144 miliony złotych) niż konsorcjum przedsiębiorstw Bogmar z Ostromecka i AB Factor z Bydgoszczy (3,6 miliona złotych). Urząd miasta powierzył więc wykonanie zadania firmie ze stolicy. Tak jak informowaliśmy w miniony piątek, podpisanie umowy z wykonawcą zaplanowano na ten tydzień.


PRZECZYTAJ: Fordon doczeka się orlika lekkoatletycznego


Ratusz po raz kolejny chciał ogłosić wieści o zamierzeniach inwestycyjnych w plenerze. Początkowo konferencja prasowa poświęcona przebudowie miała odbyć się na terenie obiektu, lecz ze względu na opady deszczu przeniesiono ją do kina Jeremi, ulokowanego w budynku XV Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy. Jak oznajmiła zastępczyni prezydenta miasta Iwona Waszkiewicz, modernizacja obiektu jest w części finansowana w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt uzyskał prawie trzy tysiące głosów w głosowaniu, które odbyło się w 2016 roku – najwięcej w całej Bydgoszczy. Część środków na remont stadionu może pokryć dofinansowanie z ministerialnego programu „Orlików Lekkoatletycznych”. Trzy dni temu resort sportu ogłosił początek naboru wniosków do kolejnej edycji projektu.

Miasto nie ma jeszcze żadnego dofinansowania z innych programów. Minister sportu ogłosił jednak konkurs na budowę Orlików Lekkoatletycznych. My już przygotowujemy aplikację i będziemy się starać o dofinansowanie. Jeśli będzie pozytywna decyzja, uda się uzyskać kilkaset tysięcy złotych wsparcia. Zdecydowaliśmy się jednak rozpocząć inwestycję bez zapewnionych środków, wiedząc, jakie ma ona znaczenie dla Fordonu – podkreśliła Waszkiewicz.

Prezes zarządu DBM Services Marek Pastwa powiedział, że podpisana dziś umowa na wykonanie remontu obowiązuje do 23 grudnia.

W tym terminie postaramy się zakończyć prace. Ich rozpoczęcie planujemy na sierpień, po sporządzeniu wszystkich dokumentów i harmonogramów. Na placu budowy chcielibyśmy wejść w drugiej połowie sierpnia – zapewnił Pastwa.

Inwestycja jest bardzo ważna dla Zespołu Szkół nr 5 Mistrzostwa Sportowego, któremu podlegają obiekty sportowe na Piwnika-Ponurego. Dyrektor szkoły Stanisław Pilewski liczy, że inwestycja pomoże w rozwoju lekkiej atletyki.

Uprawiający tę dyscyplinę musieli bardzo często jeździć do miasta, by realizować swoje plany treningowe. Teraz będą mogli to robić tutaj, w bardzo dobrych warunkach. Liczymy na to, że uczniowie wszystkich fordońskich szkół będą mogli realizować swoje indywidualne zamierzenia w zakresie lekkiej atletyki i innych dyscyplin – stwierdził Pilewski.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Przebudowa stadionu Polonii znowu zagrożona. Czy rozpocznie się w tym roku?


Starania o odnowienie przestarzałego obiektu zaczęły się w Radzie Osiedla Nowy Fordon. Mieszkańcy dzielnicy od lat ubolewali nad losem stadionu. Konkretne działania w celu jego odnowienia datujemy na rok 2015, kiedy to Rada „nieśmiało zdefiniowała potrzeby i marzenia” dotyczące Piwnika-Ponurego.

Były różne koleje tego działania i istotne momenty. Tym najważniejszym było głosowanie w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Zaangażowanie Przemysława Stelmaszyka z Wisełki Fordon, rodziców młodych piłkarzy, mieszkańców Starego i Nowego Fordonu sprawiło, że zebraliśmy prawie trzy tysiące głosów. To jest nasz wspólny sukces – podkreślił przewodniczący Rady Osiedla Nowy Fordon Jan Kwiatoń.

Założyciel klubu Wisełka Bydgoszcz – Fordon Tomasz Wysocki podziękował dyrektorowi ZS nr 5 i Radzie Osiedla za zaangażowanie w projekt.  – Udało się nam stworzyć coś bardzo wielkiego. Każdy mieszkaniec Fordonu będzie mógł korzystać z tego obiektu. Będzie to nasza wizytówka. My jako klub sportowy cieszymy się, że młodzi chłopcy będą mieli gdzie trenować  – powiedział Wysocki.

Mieszkańcy Fordonu liczą na to, że poza remontem boiska i bieżni, miasto zajmie się odnowieniem zniszczonych trybun. Drewniane siedziska istnieją już tylko w kilku miejscach – większość miejsc straszy metalowymi wspornikami. Zapytaliśmy prezydent Waszkiewicz o to, czy ratusz chce zająć się tym problemem.

Wiem, że wniosek o modernizację trybun wpłynął w ramach kolejnej edycji BBO i jest w tej chwili analizowany. Skuteczność mieszkańców w Fordonie jest na tyle duża, że ten projekt wygra głosowanie – powiedziała zastępczyni prezydenta.

Sprawdziliśmy – w ramach projektów osiedlowych na terenie Nowego Fordonu jeden z mieszkańców złożył wniosek o numerze 336 pod nazwą „Stadion, boisko”, który obejmuje stadion przy Piwnika-Ponurego. Opis zadania jest jednak dość enigmatyczny „Ławeczki, trybuny, plac dla dzieci, małe boisko dla dzieci”. Autor wniosku wycenił koszt prac na 50 tysięcy złotych – ta suma nie wystarczy na zrealizowanie zadania, dlatego też istnieje obawa, że projekt nie przejdzie weryfikacji.

SZCZEGÓŁY PRZEBUDOWY STADIONU

stadion-piwnika-dokumentacja-projektowa

Przebudowa przestarzałego obiektu obejmie położenie nowej, poliuretanowej bieżni – okólnej o długości 333,33 metrów i prostej o długości 100 metrów. Obie będą wyposażone w cztery tory. Zmodernizowana zostanie też pozostała infrastruktura lekkoatletyczna – w jednym półkolu powstanie miejsce do trenowania skoków wzwyż, a w drugim rzutnia do pchnięcia kulą. Na przedłużeniu bieżni prostej powstanie skocznia do skoków w dal. Inwestycja obejmuje też wymianę murawy na boisku piłkarskim. Nowa, naturalna nawierzchnia będzie wyposażona w system nawadniania. Za bramkami zamontowane będą piłkochwyty. Aktualnie Rada Osiedla Nowy Fordon prowadzi starania, by gospodarz obiektu otrzymał też profesjonalną kosiarkę do trawy.

Stadion zostanie ogrodzony – dostęp do niego będzie możliwy przez bramę, która zostanie zamontowana przy istniejących schodach prowadzących na boisko od strony ulicy Monte Cassino. Ponadto projekt przewiduje też furtki od strony obiektów ZS nr 5 przy ulicy Piwnika-Ponurego.


Powiązane treści