Politechnika Bydgoska tworzy wydział medyczny. Jest umowa z Centrum Onkologii
Dodano: 04.07.2023 | 11:48Na zdjęciu: W imieniu Centrum Onkologii podpis złożył dyrektor - prof. dr hab. n. med. Janusz Kowalewski, a w imieniu uczelni - rektor prof. Marek Adamski.
Fot. PBŚ
Politechnika Bydgoska nawiązała kolejne porozumienie z placówką medyczną, którego celem jest uruchomienie wydziału medycznego. Tym razem uczelnia podpisała umowę z bydgoskim Centrum Onkologii – szpitalem, który znajduje się nieopodal fordońskiego kampusu.
Politechnika Bydgoska zapowiedziała utworzenie kierunków medycznych pod koniec lutego, przy okazji wizyty ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. W marcu uczelnię odwiedził minister zdrowia Adam Niedzielski, który ogłosił datę prawdopodobnego startu nowego wydziału. Ma to nastąpić w październiku 2024 roku. Poparcia dla inicjatywy uczelni udzielił także premier Mateusz Morawiecki, który w kwietniu spotkał się z rektorem PBŚ prof. Markiem Adamskim podczas krótkiej wizyty na fordońskim kampusie.
W międzyczasie uczelnia zaczęła formalne przygotowania do uruchomienia kierunku lekarskiego. Zgodnie z podpisanymi umowami, zaplecze kliniczne dla studentów tworzyć będą: Wielospecjalistyczny Szpital Miejski (docelowo zostanie przekazany uczelni), szpital MSWiA w Bydgoszczy oraz Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu. W ubiegłym tygodniu do tego grona dołączyło bydgoskie Centrum Onkologii.
– Współpraca obejmie możliwość wykorzystania infrastruktury oraz zasobów kadrowych szpitala w procesie edukacji przyszłych medyków – krótko informuje uczelnia. W imieniu CO podpis złożył dyrektor – prof. dr hab. n. med. Janusz Kowalewski, a w imieniu uczelni – prof. Marek Adamski.
W miniony czwartek rektor PBŚ udał się do Warszawy, by podpisać porozumienie z MSWiA w sprawie współpracy pomiędzy lecznicą przy Markwarta a uczelnią. W spotkaniu uczestniczył wiceminister MSWiA Błażej Poboży, minister – członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber oraz dyrektor szpitala Marek Lewandowski. – Jestem dumny i szczęśliwy, że to nasz szpital MSWiA w Bydgoszczy, który niedawno obchodził swoje 75-lecie i jest marką samą w sobie, będzie mógł pomóc Politechnice Bydgoskiej w tym, aby powstał kierunek lekarski – powiedział Poboży.
Politechnika Bydgoska zapowiada, że w III kwartale tego roku złoży wniosek do Ministerstwa Edukacji i Nauki o uruchomienie kierunku lekarskiego. Na I roku ma kształcić się 60 studentów.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Bydgoskie uczelnie w rankingu Perspektywy 2023
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024