Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaWyjątkowa inauguracja studiów na Politechnice Bydgoskiej [ZDJĘCIA]
04.10.2023 | 18:29

Wyjątkowa inauguracja studiów na Politechnice Bydgoskiej [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: Alicja Chrobak

Politechnika Bydgoska po raz 73. w historii uczelni zainaugurowała nowy rok akademicki. Podczas uroczystości oficjalnie otwarto Akademickie Centrum Sportu.

Miejscem inauguracji roku akademickiego 2023/2024 była nowa hala sportowa ACS, znajdująca się na terenie fordońskiego kampusu uczelni przy ulicy Kaliskiego. To nowoczesny obiekt z wielofunkcyjnym boiskiem do koszykówki, siatkówki, futsalu, ścianką wspinaczkową i trybuną dla 400 osób. W hali ACS znajduje się także siłownia, sala cardio, sauna i sala do fitnessu. O dalszych planach rozwojowych i inwestycjach na miarę kampusu XXI wieku mówił w swoim przemówieniu rektor PBŚ.

W rozpoczynającym się roku akademickim przeżywać będziemy 50-lecie wmurowania kamienia węgielnego pod budowę fordońskiego kampusu, którego infrastrukturę chcemy modernizować i rozwijać, by tworzyć przyjazną, nowoczesną przestrzeń dla naszych studentów i pracowników. Realizujemy największy program inwestycyjny w historii uczelni, którego wartość tylko w 2023 roku przekroczy 100 mln złotych, a w 2024 roku kolejne 100 mln – wyliczał prof. Marek Adamski. Warto dodać, że poza nowym budynkiem dydaktycznym i halą sportową uczelnia przeprowadziła gruntowną przebudowę części budynków przy ulicy Kaliskiego z myślą o studentach i pracownikach Wydziału Zarządzania.


CZYTAJ WIĘCEJ: W sobotę dzień sportu na Politechnice Bydgoskiej. Skorzystaj z nowej hali!


W tym roku rozpoczniemy budowę stadionu i boisk zewnętrznych. Trwają prace związane z budową nowoczesnych szklarni na potrzeby Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii. Wkrótce utworzymy nowe, wyposażone w wysokiej jakości sprzęt, laboratoria dla Wydziału Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki. Chcemy zbudować także zaplecze dla przyszłego Wydziału Medycznego, z nowoczesnym prosektorium i centrum symulacji medycznych. Planujemy również nową przestrzeń, w której kreatywne projekty będzie mógł realizować Wydział Sztuk Projektowych. Modernizacji poddamy także fordońskie akademiki – wymieniał rektor PBŚ.

Prof. Adamski serdecznie podziękował także władzom Bydgoszczy (na dzisiejszej uroczystości reprezentował je zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz i kilkoro radnych miasta) za przekazanie terenów na rozwój fordońskiego kampusu. – Dziękuję także władzom rządowym, zwłaszcza ministrowi Łukaszowi Schreiberowi za zaangażowanie i pomoc w uzyskaniu środków finansowych – mówił.

Politechnika Bydgoska wkracza w nowy rok także z planami utworzenia w strukturach uczelni Wydziału Medycznego i uruchomienia kształcenia na kierunku lekarskim. Wniosek w tej sprawie trafił do Ministerstwa Edukacji i Nauki. W ciągu kilku najbliższych dni ma zostać wydana pozytywna decyzja, o czym poinformował obecny na uroczystości prof. Przemysław Czarnek, minister nauki i szkolnictwa wyższego. – Medycyna to nowy element strategii rozwoju Politechniki. W planach na przyszłość pamiętamy także o naszym inżynierskim rodowodzie. Chcemy tworzyć silną, dynamicznie rozwijającą się, interdyscyplinarną uczelnię, a przez to wzmacniać potencjał akademicki Bydgoszczy i regionu – podkreślił rektor Adamski.

Podczas uroczystości nagrodzono także najlepszych studentów i absolwentów, a pracownikom wręczono odznaczenia państwowe. Ślubowanie złożyli studenci I roku studiów. Kształcenie na Politechnice Bydgoskiej rozpocznie ponad 2100 „pierwszaków,” także na nowych kierunkach takich jak agrotechnologia, zarządzanie w sporcie czy telekomunikacja i technologie internetu rzeczy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adriana
Adriana
4 miesięcy temu

Trzymam kciuki za nowy kierunek medyczny w Bydgoszczy!!!