Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Polonia ma więcej długów niż sądził Gollob? Byli zawodnicy chcą pieniędzy

Dodano: 16.02.2017 | 16:47
Władysław Gollob

Władysław Gollob przedstawił radnym sytuację klubu.

Na zdjęciu: Senior rodu Gollobów stopniowo spłaca długi Polonii.

Fot. ST

Żużlowcy Polonii Bydgoszcz za niespełna dwa miesiące zainaugurują rozgrywki Nice Polskiej Ligi Żużlowej. W czwartek w ratuszu Władysław Gollob przedstawił radnym sytuację klubu.

Senior najsłynniejszej żużlowej rodziny rządzi Polonią od kilkunastu miesięcy. Gdy przejmował klub od miasta, za główny cel postawił sobie spłatę długów. – W poprzednich latach niestety brakowało nadzoru właścicielskiego, a prezesi podchodzili do swoich stanowisk bardzo konsumpcyjnie. Gdy Andrzej Polkowski został prezesem, to niewiele mógł już zrobić – mówił w czwartek Gollob.

Jak tłumaczył szef Polonii, niektóre umowy, na przykład z Gregiem Hancockiem i Grzegorzem Walaskiem, ówczesne władze klubu sporządziły niezgodnie z prawem. Najpierw podpisano kontrakty, a potem dodano aneksy usuwające niekorzystne dla zawodników zapisy.  – Hancock miał zarobić 650 tysięcy złotych za przygotowanie do sezonu i 6 tys. za każdy punkt. W sumie kosztował klub 1,3 mln zł, a w umowie ostatecznie nie znalazł się zapis dotyczący jego odpowiedzialności za wynik czy niedyspozycję – mówił Gollob.

Jak wylicza sternik klubu, udało mu się spłacić już 3,8 miliona złotych. Zostały jeszcze ponad 2 miliony. – Na szczęście nie ma długów, które trzeba spłacić już teraz. Pojawiają się za to ukryte długi. Hancock chce 213 tys. zł, a Robert Kościecha 116. Do tego oczywiście odsetki – tłumaczył Gollob. Obaj zawodnicy zaskarżyli już bydgoski klub do sądu. Do spłaty pozostało także 400 tys. zł długu powstałego po organizacji rundy Grand Prix i finału Drużynowego Pucharu Świata w 2014 r.

W czwartek po godz. 14 do słów Golloba odniósł się urząd miasta, który wydał oświadczenie w sprawie sytuacji finansowej spółki w momencie jej sprzedaży obecnemu właścicielowi.

Treść oświadczenia Urzędu Miasta Bydgoszczy:
„W nawiązaniu do informacji przekazanych przez właściciela spółki ŻKS Polonia Bydgoszcz S.A., pana Władysława Golloba, podczas posiedzenia Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Rady Miasta Bydgoszczy, na temat możliwości pojawienia się ukrytych długów spółki w momencie jej kupna, informujemy, że w dniu 14 lutego br. prezydent miasta Bydgoszczy Rafał Bruski zwrócił się do pana Władysława Golloba o pisemną informację na temat nieznanych mu, w chwili nabywania należących do miasta Bydgoszczy akcji Żużlowego Klubu Sportowego Polonia Bydgoszcz S.A., zobowiązań spółki. Prezydent swoje pismo skierował natychmiast, gdy tylko otrzymał ustną informację na ten temat od pana Golloba.

Podkreślić należy, że przed kupnem należących do miasta Bydgoszczy akcji ŻKS Polonia Bydgoszcz S.A. pan Władysław Gollob otrzymał Memorandum Informacyjne o sytuacji prawnej i ekonomiczno-finansowej spółki. W dniach od 1 do 11 września 2015 roku miał możliwość badania wszystkich dokumentów spółki, a w dniu 16 września 2015 r. pisemnie oświadczył, iż znany jest mu stan faktyczny, prawny oraz ekonomiczny ŻKS Polonia Bydgoszcz S.A.

Jeżeli jednak poprzedni zarząd ŻKS Polonia Bydgoszcz S.A., zgodnie z informacjami przekazanymi przez p. Władysława Golloba, nie ujawnił wszystkich zobowiązań spółki, to miasto podejmie odpowiednie kroki prawne.”

Sebastian Torzewski