Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
93% wilgotność
Wiatr: 2km/h SW
H 5 • L 1
11C
Pon
9C
Wt
10C
Sr
12C
Czw
12C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaProjekt nowej sieci szkół do poprawki. Mieszkańcy zgłaszają nie tylko uwagi, ale i propozycje
01.02.2017 | 16:55

Projekt nowej sieci szkół do poprawki. Mieszkańcy zgłaszają nie tylko uwagi, ale i propozycje

Decyzje muszą zostać podjęte jeszcze w tym miesiącu.

Na zdjęciu: Sala podczas środowego spotkania komisji edukacji była wypełniona po brzegi.

Fot. JW

Projekt nowej sieci szkół w Bydgoszczy budzi wiele wątpliwości, o których od kilkunastu dni dyskutują przede wszystkim władze miasta, radni, rodzice i nauczyciele. Do urzędu miasta trafiło łącznie 145 e-maili zawierających propozycje nowej sieci szkół w Bydgoszczy. Wiadomości dotyczyły przede wszystkim placówek w Fordonie oraz w rejonie osiedla Bartodzieje. To właśnie te kwestie były najbardziej poruszane podczas środowego spotkania komisji edukacji, lecz nie zabrakło również przedstawicieli innych części miasta. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O NOWEJ SIECI SZKÓŁ W BYDGOSZCZY [KLIK] 

Podczas kilkugodzinnego spotkania każda z osób zgromadzona na sali mogła zadać pytanie bezpośrednio do wiceprezydent Bydgoszczy Iwony Waszkiewicz oraz radnych. Poruszane były przeróżne kwestie związane z projektem nowej sieci szkół, jak i zasad wdrażania reformy edukacji w Bydgoszczy. Przede wszystkim wyjaśniony został problem zmiany szkół. – Nikt nie będzie zmuszał rodziców starszych dzieci do przenoszenia ich do innych szkół – podkreślała kilkukrotnie wiceprezydent. Warto przypomnieć również, że dziecko wcale nie musi iść do placówki przypisanej do jej obwodu.

Można uznać, że sprawą, która łączy wszystkich jest bezpieczeństwo dziecka. Jednak nie każdy rozumie to w ten sam sposób. Zauważyć to można na przykład podczas rozmów dotyczących przyszłości Gimnazjum nr 9. Rada pedagogiczna tej placówki oraz rodzice mieszkających w pobliżu dzieci sądzą, że lepiej, aby dziecko miało blisko do szkoły. Z kolei inni przedstawiciele osiedla Bartodzieje, Leśne oraz Bielawy uważają, że w przypadku przekształcenia gimnazjum w szkołę podstawową, niektóre dzieci będą musiały przechodzić przez niebezpieczne ulice, aby dotrzeć do szkoły. CZYTAJ WIĘCEJ 

Społeczność szkolna Gimnazjum nr 9 pragnie przekształcenia ich placówki w małą szkołę podstawową. Tego samego chcą osoby związane z Gimnazjum nr 3 znajdującym się w Fordonie. – To rodzice chodzili z prośbą, by utworzyć tutaj szkołę podstawową – mówi Marzena Tes, nauczycielka gimnazjum na Bajce. W Zespole Szkół nr 35, w skład którego wchodzi Gimnazjum nr 3, w kameralnym gronie uczy się wielu niepełnosprawnych dzieci. To o ich dobro chodzi nauczycielom szkoły. Budynek szkoły jest bardzo dobrze dostosowany do potrzeb osób z różnymi dysfunkcjami. Jednak przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 65, której obwód zostałby zmniejszony w przypadku utworzenia nowej placówki, przypominają, że ich szkoła też jest bardzo dobrze dostosowana do potrzeb takich uczniów. Wiceprezydent Bydgoszczy podkreśla, że w innych szkołach na terenie Fordonu też znajdują się klasy integracyjne. Jednak tylko w szkole na Bajce znajdują się grupy mundurowe oraz Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza.

Kwestią, która podzieliła mieszkańców Fordonu jest utworzenie Centrum Kultury w budynku obecnego Zespołu Szkół nr 35. – Potrzeba artystyczna dzieci z Fordonu przeciwstawiania jest potrzebie dzieci niepełnosprawnych. Za wcześnie zaczęliśmy rozmowy nad tym, co mogłoby być w budynku szkoły – zauważa radna Grażyna Szabelska. Jej zdanie popiera również kilku innych radnych. – Docierało do nas wiele pytań dotyczących tego, co będzie w budynku przy ulicy Gawędy. Te niepokoje wpłynęły na to, że postanowiliśmy już wcześniej poinformować o pomyśle utworzenia Centrum Kultury – komentuje Waszkiewicz. Pomysł ten poparło wielu mieszkańców, lecz wśród nich nie znaleźli się między innymi ci, którzy od 11 lat najbardziej starają się o utworzenie takiego miejsca.  CZYTAJ WIĘCEJ 

Dyskusje nad wspomnianymi propozycjami zmian w projekcie sieci szkół trwać mają jeszcze przed dwa tygodnie. W tym czasie szczególnie warto kontaktować się z radnymi, gdyż to oni podejmą ostateczne decyzje dotyczące bydgoskich placówek. Uchwała intencyjna dotycząca dostosowania do nowego ustroju szkolnego sieci szkół podstawowych i gimnazjów ma zostać podjęta podczas najbliższej sesji Rady Miasta Bydgoszczy zaplanowanej na 22 lutego.

Prowadzone rozmowy w niektórych przypadkach pozwalają dojść do nowych rozwiązań. Jednym z nich jest pomysł włączenie Gimnazjum nr 9 do Zespołu Szkół Handlowych, a nie do Szkoły Podstawowej nr 14. Dzięki temu Zespół Szkół Handlowych nie tylko przeniósłby się do budynku gimnazjum, ale również utworzyłby nowe kierunki, a szczególnie oddziały sportowe z piłką ręczną. Co więcej, większość nauczycieli gimnazjum znalazłaby zatrudnienie w ZSH. Jednak pomysł ten nadal nie ma poparcia ze strony pracowników gimnazjum. – Żadna decyzja nie będzie dla wszystkich satysfakcjonująca – podsumowuje radny Ireneusz Nitkiewicz.


Powiązane treści