Bydgoszcz
5C
Niebo częściowo zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 6km/h W
H 6 • L 5
9C
Sob
11C
Nd
20C
Pon
22C
Wt
20C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjePrzebudowa Grunwaldzkiej coraz bliżej. Ogłoszono przetarg
ulica Grunwaldzka Bydgoszcz
15.04.2016 | 12:38

Przebudowa Grunwaldzkiej coraz bliżej. Ogłoszono przetarg

Prace mają rozpocząć się w drugiej połowie tego roku.

Na zdjęciu: To miejsce ma wyglądać zupełnie inaczej.

Fot. ED / archiwum

Rozbudowa ul. Grunwaldzkiej to jedno z kluczowych zadań, jakie mają być przeprowadzone w najbliższym czasie. Miasto poszukuje firmy, które je wykona.

Dzisiaj ogłoszono przetarg na przebudowę tej ulicy. Ze względu na wagę tej inwestycji przetarg podzielony jest na dwa etapy. Wykonawcy, którzy chcą wziąć w nim udział najpierw muszą złożyć wniosek o dopuszczenie do drugiego etapu. Przejdzie do niego zaledwie 7 podmiotów. Przy ich wyborze pod uwagę brane będzie doświadczenie, potencjał techniczny i stabilna sytuacja finansowa. O zwycięstwie zadecyduje przede wszystkim cena, termin wykonania robót budowlanych i okres udzielanej gwarancji.

Inwestycja obejmie odcinek od Węzła Zachodniego do granic miasta. Ulica Grunwaldzka na najbardziej wysuniętym na północ odcinku ma łączyć się z drogą ekspresową S5 realizowaną przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Projekt budowlany został opracowany już w ubiegłym roku. Przewiduje on znaczne poszerzenie ulicy Grunwaldzkiej. Wybudowane mają zostać dwie jezdnie jednokierunkowe pod dwóch pasach ruchu w obu kierunkach. Ponadto na odcinku od ul. Skośnej do ul. Flisackiej w kierunku centrum miasta projektowany jest trzeci pas ruchu przeznaczony jedynie dla autobusów komunikacji publicznej. Zostanie on utworzony dzięki sugestiom mieszkańców miasta. – Istotne jest to, że projekt zawiera uwagi bydgoszczan. Warto podkreślić, że dzięki zaprojektowaniu buspasa skróci się czas dojazdu autobusami z Osowej Góry do centrum  – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Ponadto remonty przeprowadzone będą także na ulicach poprzecznych. Ich przebudowa okazała się niezbędna ze względu na projektowane zmiany w układzie drogowym. Zmiany wprowadzone zostaną na następujących ulicach: Czaplej, Łowiskowej, Zimorodkowej, Wroniej, Perliczej, Skośnej, Kolbego, Papuziej, Przejście, Filtrowej, Okopowej, Zielonej, Flisackiej i Wyrzyskiej. Projekt zakłada również budowę nowych przystanków autobusowych, chodników, dróg dla rowerów, przebudowę mostu na strudze Flis, budowę ekranów akustycznych w rejonie zabudowy mieszkaniowej osiedli Osowa Góra i Czyżkówko.

Remont wiąże się ze sporymi utrudnieniami w ruchu. Zmniejszyć je ma podział prac na etapy. Ponadto pomóc mają drogi serwisowe równoległe do ulicy Grunwaldzkiej. Powstaną one w wybranych lokalizacjach.

„Nową” Grunwaldzką prawdopodobnie będziemy mogli przejechać się już w 2019 roku. Całkowity koszt inwestycji to ok. 140 mln zł. Część pieniędzy może pochodzić z funduszy europejskich. Rozbudowa Grunwaldzkiej ma być zgłoszona do Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”.

Więcej o tej inwestycji można przeczytać TUTAJ


Powiązane treści