Bydgoszcz
3C
Słonecznie
76% wilgotność
Wiatr: 2km/h SE
H 4 • L 3
11C
Wt
11C
Sr
12C
Czw
12C
Pt
11C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaPrzetarg na przewozy kolejowe w województwie wreszcie ogłoszony
17.09.2021 | 15:26

Przetarg na przewozy kolejowe w województwie wreszcie ogłoszony

Na zdjęciu: Otwarcie ofert w postępowaniu przewidziano na 18 października.

Fot. Szymon Makowski

Urząd marszałkowski ogłosił przetarg na obsługę połączeń kolejowych w regionie od grudnia 2021 do grudnia 2030 roku. Postępowanie zapowiadano już na wiosnę, jednak toruńscy urzędnicy zwlekali kilka miesięcy z jego rozpoczęciem – ogłoszono m.in. konsultacje rynkowe. Przewoźnicy będą mieli miesiąc na złożenie ofert – termin ich otwarcia ustalono na 18 października.

Przetarg na prowadzenie przewozów kolejowych w regionie aż do 2030 roku miał zostać ogłoszony już w kwietniu. I to w specyficznej formule: kolejowy tort podzielono na dziesięć, a nie jak we wcześniejszych postępowaniach – na trzy pakiety połączeń. Tak się jednak nie stało – w maju samorząd województwa opóźnił jego rozpoczęcie, tłumacząc się koniecznością weryfikacji przyjętych założeń. W tym celu ogłosił konsultacje rynkowe.

Postępowania nie udało się ogłosić także w lipcu – a koncepcja, zakładająca uruchomienie go wiosną zakładała, że to właśnie w tym miesiącu urzędnicy wybiorą operatorów odpowiedzialnych za przewozy na danych liniach. Wszystko po to, by mieli oni kilka miesięcy na przygotowanie taboru i kwestii organizacyjnych przed rozpoczęciem przewozów w ramach „nowego rozdania”.
Na trzy miesiące przed wejściem w życie nowego rozkładu jazdy i zakończeniem dotychczas obowiązującej umowy na przewozy kolejowe urząd marszałkowski podał, że postępowanie zostanie wszczęte „do 13 września”. – Obecnie dopracowujemy ostatnie dokumenty. W dniu ogłoszenia przetargu poinformujemy o tym fakcie osobnym komunikatemprzekazało na początku września biuro prasowe urzędu. Ostatecznie kluczowy dla wielu mieszkańców województwa przetarg rozpoczął się 17 września.

Przewoźnicy mogą ubiegać się o obsługę wspomnianych dziesięciu pakietów połączeń. Pierwszy z nich (A) obejmuje linie komunikacyjne Kaliska – Włocławek – Toruń – Bydgoszcz, Bydgoszcz – Inowrocław, Mogilno – Inowrocław – Toruń oraz Bydgoszcz – Toruń – Jabłonowo Pomorskie (oraz Brodnicę, po planowanej elektryfikacji linii kolejowej nr 208). Pakiet B1 obejmuje połączenia z Bydgoszczy przez Nakło do stacji Wyrzysk Osiek, do Torunia oraz do Gdyni, a także z Torunia przez Jabłonowo Pomorskie do Olsztyna. Pakiet B2 to linie Piła – Bydgoszcz, Laskowice – Smętowo (Gdynia), Jabłonowo Pomorskie – Iława (Olsztyn) ,(Poznań) – Inowrocław – Bydgoszcz oraz Toruń – Inowrocław – Mogilno (Poznań).

Pakiety dotyczące linii niezelektryfikowanych (C,D,E,F,G,H) dotyczą m.in. trasy z Bydgoszczy przez Tucholę do Chojnic, z Bydgoszczy do Chełmży czy z Wierzchucina do Szlachty. Pakiet I objął natomiast prowadzenie przewozów po linii kolejowej nr 33 na odcinku Brodnica – Rypin, lecz jego realizacja jest uwarunkowana dostępnością tras u zarządcy infrastruktury kolejowej.

Otwarcie ofert zaplanowano na 18 października. Zgodnie z zapisami, operatorzy kolejowi będą musieli uruchomić połączenia od 12 grudnia tego roku.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
1 miesiąc temu

Czy bezpośrednie pociągi Bydgoszcz Olsztyn wroca?

Czy nadal będzie biedarozklad na Bydgoszcz-Chelmza? (3pociagi)

Co z pociągami Laskowice-Wierzchucin? Nie ma ich w planie.

Czy wroca wszystkie pociągi skasowane w grudniu?

Dobrze jakby redakcja podpytała u źródła.

Last edited 1 miesiąc temu by Andrzej

Powiązane treści