Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Przewodnik Lasów Państwowych mówi o Toruniu. Co z publikacjami na temat innych części województwa?

Dodano: 10.09.2018 | 00:09

Na zdjęciu: Okładka Przewodnika Turystycznego, wydanego przez Oficynę Wydawniczą Forest.

Fot. Piotr Cyprys

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu firmuje przewodnik turystyczny, który wzbudził zainteresowanie mieszkańców Bydgoszczy. Dlaczego? Większa część publikacji jest bowiem poświęcona atrakcjom Torunia – niekoniecznie związanych z lasami. W wydawnictwie zawarto jednak niewielką wzmiankę o Bydgoszczy. Czy możemy liczyć na wydanie podobnej publikacji o największym mieście województwa kujawsko-pomorskiego?

Temat dbałości o wizerunek Bydgoszczy zaczyna być coraz bardziej dostrzegany przez mieszkańców. W obecnej sytuacji politycznej niestety często można spotkać się z wybiórczym stosowaniem pewnych informacji, na przykład przez Urząd Marszałkowski w Toruniu. Na stronie tej instytucji umieszczona była infografika, prezentująca Toruń przed Bydgoszczą w kategorii „największe miasta regionu”. Dzięki interwencji MetropoliaBydgoska.PL urzędnicy marszałka Piotra Całbeckiego poprawili, jak sami podkreślali, „błąd”.

O potrzebie budowania pozytywnego wizerunku w internecie i walkę z nieprawdziwymi informacjami o Bydgoszczy wspominał też menedżer Starego Miasta i Śródmieścia Maciej Bakalarczyk. Na konferencji inaugurującej swoją działalność powiedział: – Mieliśmy niedawno sytuację, w której trzeba było skorygować pewne informacje dotyczące naszego miasta. Udało się to zrobić. Chciałbym nieco zmienić sposób promowania Starego Miasta i Bydgoszczy, zaczynając od banalnego konkretu: wpisując w wyszukiwarkę „Bydgoszcz” wyskakują piękne zdjęcia, ale nie we wszystkich artykułach o mieście te zdjęcia są idealne. A powinny być idealne, bo dla wielu ludzi z zewnątrz jest to pierwszy kontakt z Bydgoszczą. Jeżeli zobaczą oni świetnie przygotowany materiał marketingowy, to wyrobią sobie inne zdanie. Wiemy, że mamy parę problemów z informacjami o naszym mieście w Internecie. Będzie trzeba z tym powalczyć. Bardzo chciałbym współpracować z wydziałem promocji – podkreślił Bakalarczyk.


CZYTAJ WIĘCEJ: Maciej Bakalarczyk menedżerem Starego Miasta i Śródmieścia. „Traktuję swoją pracę jako misję i służbę”


Po interwencji w sprawie strony internetowej urzędu marszałkowskiego poproszono nas o zajęcie się kolejnym tematem. Prezes Stowarzyszenia Metropolia Bydgoska Piotr Cyprys zainteresował nas Przewodnikiem Turystycznym – jak się okazało po Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Biuletyn jest poświęcony atrakcjom Torunia – w materiale znajdziemy opis zabytków Torunia. W materiale znalazła się też krótka wzmianka o Bydgoszczy i atrakcjach w pobliżu największego miasta regionu, np. o Pałacu w Ostromecku czy ścieżce dydaktycznej w Białych Błotach.

Zapytaliśmy dyrekcję Lasów Państwowych o to, czy planuje wydanie podobnego przewodnika poświęconego Bydgoszczy, tudzież innym częściom województwa kujawsko-pomorskiego

Na wstępie informuję, że wydawcą przewodnika turystycznego po Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu jest Oficyna Wydawnicza Forest. Jest to przewodnik po całym terenie RDLP, czyli po 27 nadleśnictwach regionu kujawsko-pomorskiego. Przewodnik obejmuje zarówno opisy atrakcji turystycznych regionu, nadleśnictw oraz szczegółowe mapy – przekazał Mateusz Stopiński, główny specjalista Służby Leśnej, rzecznik prasowy.

Stopiński poinformował też o innych publikacjach, wydanych przy udziale Lasów Państwowych. – Do tej pory wydana została także rozkładana mapa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu „Lasy kujawsko-pomorskie” (dostępna). Ponadto wydana była kilka lat temu, wspólnie z Gazetą Pomorską, mapa nadleśnictw „Nasze lasy” (niedostępna). Kilka nadleśnictw samodzielnie wydawało bardziej szczegółowe mapy, m.in. Nadleśnictwo Brodnica, Czersk, Dąbrowa, Różanna, Toruń, Przymuszewo.

Przechodząc do meritum: Czy powstaną nowe publikacje turystyczne? – W chwili obecnej dyrekcja nie ma planów wydawniczych związanych z turystyką, realizowane są inne pozycje. Decyzje dot. wydawnictw bardziej lokalnych leżą w gestii nadleśnictw – kończy rzecznik.


PRZECZYTAJ TAKŻE: „Jeden samorządowy gospodarz” w województwie? Latos komentuje propozycję PO


Skoro dyrekcja Lasów Państwowych ma siedzibę w Toruniu, może odpowiedzialność za promocję walorów zachodniej części województwa wezmą jednostki ulokowane w Bydgoszczy? – Czy wzorem LP w Toruniu, na przykład RDOŚ nie powinien wydać przewodnika turystycznego po Bydgoszczy? Może powinny zrobić to tez inne agendy państwowe podległe wojewodzie, a zlokalizowane w Bydgoszczy? – pytał Piotr Cyprys. Idąc tym tropem, napisaliśmy do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z następującym zapytaniem.

„Czy Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska nie miałaby w planach wydania podobnej broszury (czy jakiejkolwiek innej) poświęconej Bydgoszczy? Czy RDOŚ ma takie zadanie w swoich celach statutowych i ma na to określone środki?”

Uprzejmie informuję, że ostatnio wydaliśmy książkę „Poznaj przyrodę województwa kujawsko-pomorskiego” Wobec powyższego nie planujemy w najbliższym czasie kolejnych publikacji – przekazał nam Dariusz Górski, Naczelnik Wydziału Informacji o Środowisku i rzecznik prasowy RDOŚ.

Przytoczona przez Górskiego publikacja zawiera informację m. in. o rezerwatach Cisy Staropolskie imienia Leona Wyczółkowskiego i Jeziorka Kozie w Borach Tucholskich, Kępie Bazarowej w Toruniu, rzece Drwęca czy sieci obszarów Natura 2000.

By jak najdokładniej przedstawić Czytelnikom kwestie wydawania wszelkiego rodzaju biuletynów przez agencje podległe wojewodzie, 27 sierpnia skierowaliśmy zapytanie do rzecznika prasowego Mikołaja Bogdanowicza.

„Czy agencje podległe Wojewodzie Kujawsko-Pomorskiemu mają możliwość wydawania publikacji (broszur/biuletynów/przewodników) dotyczących regionu kujawsko-pomorskiego (np. Bydgoszczy)? Czy agencje i inne instytucje podlegające Wojewodzie mają na ten cel stosowny budżet?”

Niestety, do momentu ukazania się artykułu Adrian Mól nie przekazał nam żadnej odpowiedzi.

***

Poniżej można zapoznać się z fragmentami Przewodnika Turystycznego. Warto, by takie publikacje pojawiały się również w Bydgoszczy – i w nich także sprawiedliwie powinny znajdować się informacje o atrakcjach Torunia.