Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Przy bramie dawnego Zachemu będzie bezpieczniej. ZDMiKP mówi „tak” pomysłowi Społecznego Rzecznika Pieszych

Dodano: 27.01.2021 | 10:16

Na zdjęciu: Tak obecnie wygląda dojście na teren dawnych zakładów chemicznych. Dzięki propozycji Społecznego Rzecznika Pieszych to miejsce będzie bezpieczniejsze dla pieszych.

Fot. Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy

Przy bramie na teren dawnego Zachemu powstanie ciąg pieszy. To efekt interwencji stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych, które zaapelowało do ZDMiKP o budowę chodnika lub wydzielenie na jezdni fragmentu dla pieszych. Drogowcy przychylili się do prośby stowarzyszenia.

Jedną z pozostałości po zlikwidowanych bydgoskich zakładach chemicznych jest brama, zlokalizowana przy ulicy Wojska Polskiego 65A. Niegdyś stanowiła ona miejsce kontroli osób, które wjeżdżały na teren Zachemu, lecz od kilku lat teren ten jest ogólnodostępny. Obecnie na terenach pozachemowskich ulokowanych jest wiele nowych firm; przedłużenie Wojska Polskiego stanowi także dojazd na teren Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. W obrębie bramy zwiększył się zatem nie tylko ruch pojazdów, ale też ruch pieszych.

Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy zwróciło uwagę na potencjalne niebezpieczeństwo dla pieszych w rejonie bramy na teren dawnego Zachemu. W piśmie do dyrektora ZDMiKP Wojciecha Nalazka członek organizacji Daniel Kaszubowski podkreślił, że w tej części miasta pracuje wielu mieszkańców Bydgoszczy i regionu. Z uwagi na ubogą – mimo niedawnych zmian w siatce połączeń – ofertę komunikacji publicznej część z nich musi docierać do swoich zakładów pracy na własnych nogach.

Przy bramie dawnego Zachemu będzie bezpieczniej. ZDMiKP mówi "tak" pomysłowi Społecznego Rzecznika Pieszych

Zobacz również:

Miasto zrywa umowę z Komunalnikiem!

– I tu pojawia się problem bezpieczeństwa pieszych na odcinku od wspomnianej bramy zachemowskiej do znajdującego się kilkadziesiąt metrów dalej, w kierunku wschodnim, chodnika po południowej stronie jezdni. W tym miejscu większość osób idzie pieszo po dość ruchliwej jezdni, a po powstaniu pobliskiego pawilonu handlowego i ogrodzeniu przyległego terenu nie ma żadnej innej możliwości przejścia. W efekcie piesi nie są w żadnej sposób zabezpieczeni przed najechaniem przez pojazdy, narażając tym samym swoje życie i zdrowie – argumentował Kaszubowski w piśmie skierowanym do Nalazka.

Społeczny Rzecznik Pieszych zaproponował drogowcom, aby przy bramie dawnego Zachemu zlecili oni wykonanie chodnika lub wydzielenie fragmentu dla pieszych (np. elastycznymi słupkami) na jezdni. – Należy zauważyć, że pas ruchu dla pojazdów ma w tym miejscu aż 6 metrów szerokości, co przekłada się na wysokie prędkości zwiększające niebezpieczeństwo dla pieszych – czytamy w piśmie stowarzyszenia.

Propozycja społeczników trafiła do ZDMiKP 11 stycznia. Drogowcy odpowiedzieli na nią już 15 stycznia. – ZDMiKP informuje, że na ulicy Wojska Polskiego, przy wjeździe na teren dawnego Zachemu zostanie wyznaczony ciąg pieszy. Będzie on zabezpieczony urządzeniami bezpieczeństwa ruchu drogowego – przekazała Dorota Boroń, naczelnik wydziału inżynierii ruchu. Stowarzyszenie czeka teraz na realizację zapowiadanych przez drogowców zmian.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments