Bydgoszcz
-8C
86% wilgotność
Wiatr: 3km/h ESE
H -8 • L -9
2C
Sr
3C
Czw
3C
Pt
1C
Sob
0C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjePrzygotowania pod budowę IV kręgu Opery Nova rozpoczęte. Pojawiła się pierwsza maszyna
opera nova czwarty krąg
13.03.2019 | 13:50

Przygotowania pod budowę IV kręgu Opery Nova rozpoczęte. Pojawiła się pierwsza maszyna

Na zdjęciu: W środę, 13 marca na terenie parkingu przy ulicy Karmelickiej rozpoczęły się odwierty. Posłużą one do badania gruntów pod budowę IV kręgu.

Fot. Opera Nova

Dziś (13 marca) w samo południe rozpoczęły się badania gruntu na terenie przyszłego IV kręgu Opery Nova. – To historyczna chwila – podkreślają przedstawiciele instytycju kulturalnej.

Przygotowania pod budowę nowego obiektu, który ma poszerzyć funkcjonalność Opery, zaczynają się od wykonania odwiertów na terenie obecnego parkingu strzeżonego przy ulicy Karmelickiej. To na jego obszarze powstanie czwarty krąg. Przedstawiciele Opery Nova podkreślają, że to „historyczna chwila”, gdyż zbliża się realizacja oczekiwanej inwestycji.

Zobacz również:

Wizualizacje czwartego kręgu Opery Nova

Nowy krąg opery ma mieć cztery kondygnacje, na których znajdą się: sala kameralna na około 450-500 osób, sala projekcyjno-konferencyjna (250-300 osób), hol z szatniami, przestrzeń wystawiennicza oraz łączniki z istniejącym już budynkiem. Jednym z powodów, dla którego zdecydowano się na rozbudowę Opery Nova były potrzeby festiwalu Camerimage – lecz ze względu na brak porozumienia pomiędzy Markiem Żydowiczem a miastem Bydgoszcz organizator wydarzenia zdecydował się przenieść festiwal do Torunia.

Obecnie projektanci koncepcji IV kręgu – pracownia WAPA z Sopotu – prowadzą prace nad projektem budowlanym i wykonawczym. Zgodnie z deklaracją podpisaną w czerwcu 2018 roku w kosztach zarówno projektu, jak i budowy czwartego kręgu mają partycypować: urząd marszałkowski oraz miasto Bydgoszcz. Pieniądze na ten pierwszy zostały już zabezpieczone w projektach budżetów obu samorządów. Koszt rozbudowy opery o nowy budynek szacuje się na około 100 milionów złotych.

Uwagi do projektu IV kręgu – który zaraz po publikacji wzbudził spore kontrowersje – zgłosiła Społeczna Rada ds. Estetyki Miasta. Jej przedstawiciele odbyli już spotkanie z architektami pracowni WAPA. Największe zastrzeżenia wzbudziły łączniki nowej budowli z istniejącymi budynkami, forma przeszklonej, sześciennej klatki schodowej od strony Brdy (burzącej kształt kręgu), umiejscowienie wjazdu na parking podziemny tuż przy bulwarze oraz zagospodarowanie placu przed nową częścią budynku.

Bardzo istotną kwestią jest też połączenie terenu przy Operze Nova z kładką na Wyspie Młyńskiej – według ujawnionego niedawno fragmentu koncepcji projektowej, który nie uwzględnia realizacji przestrzeni pieszej w jednym poziomie. Mieszkańcy popierają też pomysł menedżera Starego Miasta i Śródmieścia, który we wrześniu ubiegłego roku zaprezentował idee stworzenia tarasu widokowego na dachu czwartego kręgu. Byłby to swoisty „prezent dla bydgoszczan”. Maciej Bakalarczyk podkreślał, że z lokalizacji przy operze roztacza się świetny widok.

– To może być jeden z najpiękniejszych punktów widokowych. Jesteśmy w samym centrum, nad rzeką, przy moście, niedaleko katedry i Wyspy Młyńskiej. Taras mógłby też służyć samej operze jako miejsce koncertów plenerowych. – Opera „Skrzypek na dachu” na dachu opery, o zachodzie słońca to jest temat, który poszedłby poza Polskę. Czysto marketingowo byłaby to świetna sprawa – przekonywał, podając przykład promocyjnego wykorzystania punktu widokowego. Póki co nie ma pewności, że ta idea zostanie zrealizowana.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści