Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Bydgoszcz i Fordon zyskają przystań nad Wisłą? Powstała koncepcja [WIDEO]

Dodano: 10.12.2023 | 15:03

Na zdjęciu: Wizję mariny w Starym Fordonie wykonali projektanci rewitalizacji Rynku w Starym Fordonie: Łukasz Pieńczykowski i Jakub Bartkowiak.

Fot. Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu

Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu wraz z Nadwiślańską Organizacją Turystyczną zaprezentowała koncepcję budowy przystani nad Wisłą. Miałaby ona powstać w dawnym porcie nieopodal mostu Fordońskiego.

Wczoraj (9 grudnia) na Rynku w Starym Fordonie odbyła się wigilia pod gołym niebem. Podczas tradycyjnej już imprezy zaprezentowano inspirowaną przez Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu wizję na zagospodarowanie dawnego portu, ulokowanego nieopodal mostu Fordońskiego. Teren należy do Skarbu Państwa i był dzierżawiony przez firmę zajmującą się wydobyciem piasku, lecz działalność w tym miejscu nie jest już prowadzona. Jeszcze do niedawna dostęp z Wisły do zatoki był zastawiony przez barki, ale sytuacja uległa zmianie.

W pokazanym wczoraj materiale władze stowarzyszenia – Rafael Prętki i Hanna Rzadkosz-Florkowska – wraz z wiceprezesem Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej i dyrektorem Festiwalu Wisły Marcinem Karasińskim opisują wizję przystani. Karasiński podkreśla, że Polacy powracają nad rzeki, a w wielu miastach powstają miejsca dla wodniaków. Rzadkosz-Florkowska dodaje natomiast, że mariny istnieją już w Grudziądzu, Toruniu i Włocławku.

Jak wyjaśnia prezes SMSF Rafael Prętki, Bydgoszcz także powraca nad Wisłę, o czym świadczą dwie inwestycje – budowa nabrzeża i zakończona właśnie rewitalizacja terenów nadrzecznych, a w tym roku do miasta zawitał Festiwal Wisły. O tym, że Wisła była kiedyś kluczowa dla rozwoju Fordonu, świadczy budynek dawnej komory celnej (obecnie więzienia) i dawny port. – Bydgoszcz, jako czwarte co do wielkości miasto położone nad Wisłą, nie posiada przystani – podkreśla Hanna Rzadkosz-Florkowska. Działacze ze Starego Fordonu chcą to zmienić.

W filmie stowarzyszenie kreśli zagospodarowanie terenów wokół przeprawy: przystań miałaby powstać między nią a portem, pod konstrukcją znalazłaby się przestrzeń na zimowanie statków, a na terenach w stronę Brdyujścia drugi basen portowy i pole biwakowe z miejscami dla kamperów. W budynku przystani znajdowałaby się baza sprzętu wodnego, kawiarnia, restauracja, sala konferencyjna, pomieszczenia sanitarne i dla WOPR oraz policji wodnej. Nad szyjką dawnego portu miałaby powstać kładka dla pieszych, a w dawnym porcie – miejsca do cumowania.

Koncepcję wykonał jeden z projektantów rewitalizacji Rynku w Starym Fordonie: Pracownia Architektoniczna Łukasz Pieńczykowski. Projekt i film powstał w ramach projektu „Przystań wiślana w Bydgoszczy Fordonie” dofinansowanego przez Fundację Agencji Rozwoju Przemysłu. Partnerem jest firma Strabag, odpowiedzialna za zagospodarowanie terenów rekreacyjnych.

Czy ta wizja się urzeczywistni? Podczas wydarzenia projekt zobaczyli poseł Piotr Król i władze miasta na czele z prezydentem Rafałem Bruskim. Ten obiecał przekazać pomysł… Mikołajowi, lecz po części oficjalnej udał się wraz ze społecznikami zobaczyć nabrzeże i tereny rekreacyjne. Dodajmy, że zwolennikiem realizacji portu jest też jego zastępca Mirosław Kozłowicz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zdzisiek Ryba co w stawie pływa
Zdzisiek Ryba co w stawie pływa
2 miesięcy temu

Obyśmy dożyli realizacji tego projektu, a wcześniej słusznej zmiany na stanowisku prezydenta miasta. Albowiem powiadam wam, że Bruski nam tego nie wybuduje, gdyż on ma inne priorytety.

Olek
Olek
2 miesięcy temu

Jak widzę to w Bydzi bez zmian. Wielkie plany a Ikarusy na drogach.

Alex
Alex
2 miesięcy temu

Świetny pomysł bardzo chętnie zawitamy do nowej Mariny jak powstanie (w drodze nad morze)

Tomas
Tomas
2 miesięcy temu

Z tymi planami to chyba nie wcześniej jak nowy most przez Wisłę zrobią – ale tu konkretów brak. A co z zagospodarowaniem terenów fordońskiej glinianki – tam jest potencjał na przywrócenie funkcji miejskiego kompieliska.

Ogólnie zgadzam się z opinią o zmianie prezydenta miasta.

Piotr
Piotr
2 miesięcy temu

Marina to dobry pomysł. Warto jednak jej projekt konsultować z żeglarzami.Tej wizualizacji nie tworzyli żeglarze. Jachty stoją na wybranych żaglach a każdemu wiatr wieje z innej strony ???? Też ta kładka nad wejściem do portu to porażka, jak wejść nie składając masztu?

artura
artura
2 miesięcy temu

Po tej Wiśle idzie płynąc tylko tratwą albo płaskodenna lodzią jak flisacy. Nikt masowo nie będzie ryzykował plywać lepszymi jachtami.

ktos
ktos
2 miesięcy temu

Rozumiem, że najpierw zaczną od pogłębiania Wisły, żeby szło pływać? Wyście poszaleli? Marina na tratwy? Nawet do centrum większość czasu nie dopłynie się bo brak wody i śluza zamknięta. Wisła prawie nikt nie pływa a każdy normalny trzyma łodź na zalewie. Połączenie wodne Zalewu z Bydgoszczą to warto rozważyć. Wtedy spłyną nam tysiące jachtów z koronowskiego.