Bydgoszcz
6C
Mgła
100% wilgotność
Wiatr: 1km/h NW
H 8 • L 4
17C
Czw
15C
Pt
13C
Sob
13C
Nd
20C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaRada ds. partycypacji społecznej ma zmieniać konsultacje i BBO. Jej prace ruszą niebawem
budżet obywatelski, bbo, wyspa młyńska - st
08.01.2018 | 14:22

Rada ds. partycypacji społecznej ma zmieniać konsultacje i BBO. Jej prace ruszą niebawem

Prezydent powołał Radę ds. Partycypacji Społecznej, która będzie organem doradczym i opiniodawczym w sprawie konsultacji.

Na zdjęciu: Rada zajmie się usprawnieniem krytykowanego programu Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

Fot. Sebastian Torzewski

W lutym swoją działalność rozpocznie rada ds. partycypacji społecznej. Ma ona być organem doradczym w sprawie konsultacji społecznych i Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

Środowiska społeczne od wielu lat postulowały zmiany w procesie konsultowania projektów inwestycyjnych czy ważnych miejskich dokumentów. Na przełomie 2016 i 2017 roku przedstawiciele Biura Komunikacji Społecznej i lokalnych aktywistów wspólnie opracowali nowy regulamin konsultacji, który wszedł życie w kwietniu minionego roku. Zakłada on wykorzystywanie co najmniej dwóch metod uczestnictwa w procesie konsultacji, wydłużenia czasu ich trwania czy utworzenia strony, na której znalazłyby się informacje o partycypacji społecznej. Nałożył on też na prezydenta obowiązek publikowania planu konsultacji na nowy rok.

Po kilku miesiącach funkcjonowania można zauważyć, jakie elementy regulaminu wymagają dopracowania. W celu oceny dotychczasowych konsultacji i rekomendowania działań Rafał Bruski powołał radę ds. partycypacji. Znajdą się w niej przedstawiciele urzędu miasta, radni (także osiedlowi) oraz sześciu członków organizacji społecznych.

Rada ma zająć się proponowaniem zasad oraz rozwiązań w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego oraz rekomendowaniem zmian w programie. W kwestii konsultacji Rada ma zajmować się opiniowaniem oceny i monitoringu procesów partycypacyjnych, zalecać działania, które będą popularyzować i rozwijać konsultacje oraz inicjować kwestie, w których mieszkańcy będą mogli zabrać swój głos. Praca w radzie będzie mieć charakter społeczny – do 29 stycznia ratusz czeka na zgłoszenia osób, które chcą uczestniczyć w jej działaniach.


Powiązane treści