Bydgoszcz
2C
100% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 2 • L 2
9C
Sr
4C
Czw
3C
Pt
2C
Sob
3C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaRadni apelują, by biskup nie uczestniczył w miejskich uroczystościach. „Budzi nasze przerażenie, że Tyrawa sprowadził do Bydgoszczy pedofila”
wiłnicki bydgoszcz
28.02.2019 | 11:19

Radni apelują, by biskup nie uczestniczył w miejskich uroczystościach. „Budzi nasze przerażenie, że Tyrawa sprowadził do Bydgoszczy pedofila”

Na zdjęciu: Jakub Mikołajczak i Szymon Wiłnicki podczas czwartkowej konferencji prasowej ws. biskupa Tyrawy. Radni zorganizowali ją przed Sądem Okręgowym, gdzie toczy się proces ks. Pawła Kani.

Fot. BB

Radni Jakub Mikołajczak i Szymon Wiłnicki chcą, aby biskup bydgoski Jan Tyrawa nie brał udziału w miejskich uroczystościach do czasu wyjaśnienia sprawy związanej z przypadkami pedofilii w kościele. Swoją prośbę skierowali też do samego duchownego.

Powodem zwołania konferencji przed siedzibą Sądu Okręgowego w Bydgoszczy był raport fundacji „Nie lękajcie się”, opisujący zjawiska pedofilii w polskim kościele. Niedawno został on przekazany papieżowi Franciszkowi. – Dla nas niepokojące jest to, że w tym raporcie pojawiły się wątki bydgoskie – zaczął Mikołajczak. I pokazał mapę, na której fundacja zamieszcza przypadki wykorzystywania dzieci. Wśród zaznaczonych na niej miejsc znalazła się Bydgoszcz.

Radni Koalicji Obywatelskiej odnieśli się przede wszystkim do biskupa Jana Tyrawy. – Okazuje się, że pan Tyrawa był osobą, która przyjęła na swoją plebanie księdza Pawła Kanię, który już wtedy (w 2006 roku – przyp. red.) był oskarżony o pedofilię i molestowanie nieletnich. Zaniepokoiła nas niejasna sytuacja związana z biskupem i my, jako mieszkańcy i radni miasta Bydgoszczy dziwimy się, że nie wypowiada się na ten temat – powiedział Szymon Wiłnicki.

Zobacz również:

Gwiazdowski w Bydgoszczy promował nowy projekt polityczny

Członek Inicjatywy Polska dodał, że w Sądzie Okręgowym toczy się proces w sprawie Kani. – Tyrawa nie chce się nawet pojawić jako świadek – stwierdził, lecz potem poprawił się i stwierdził, że na razie sąd nie wezwał biskupa do uczestnictwa w sprawie. – Sąd uznał, że w chwili obecnej nie jest w niej stroną – zakomunikował radny. Ponadto zacytował fragment raportu „Nie lękajcie się”, w którym jego autorzy napisali, że to biskup bydgoski, wespół z arcybiskupem metropolitą wrocławskim Marianem Gołębiewskim, odpowiadali za transfer księdza Kani z Wrocławia do Bydgoszczy.

Wiłnicki i Mikołajczak apelują o to, aby biskup Tyrawa, do czasu wyjaśnienia sprawy, nie uczestniczył w miejskich uroczystościach. Kościelny namiestnik zwyczajowo pojawiał się na ważnych wydarzeniach – przede wszystkim miejskiej wigilii i święconce. Swoją prośbę skierowali też do innych miejskich instytucji oraz do samego biskupa. Mimo różnych opinii na temat uczestnictwa władz kościelnych w tego typu wydarzeniach, radni dostrzegają trudność w przekonaniu np. prezydenta Rafała Bruskiego do niezapraszania Tyrawy na uroczystości. – Imprezy są powiązane ze świętami kościelnymi, więc liczymy na rozsądek i współpracę z kościołem. Oczekujemy, że w ramach dobrej współpracy z miastem diecezja będzie delegować duchownych, którzy są wolni od podejrzeń od współpracę bądź ukrywanie procederu pedofilii – zakomunikował radny z ramienia PO.

Budzi nasze przerażenie, że biskup Tyrawa sprowadził do Bydgoszczy pedofila, z pełną wiedzą i świadomością o jego postępowaniu – twierdzi Mikołajczak. – Chcemy, by pozostał on poza sferą publiczną – dodał Wiłnicki. Mikołajczaka dziwi też to, że biskup nie odniósł się do tez zawartych w raporcie fundacji. O komentarz do sprawy i konferencji poprosiliśmy też rzecznika bydgoskiej diecezji – gdy tylko go otrzymamy, opublikujemy jego opinię.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Darek
Darek
2 lat temu

Precz z kościołem…nie chcemy kościoła i pedofilii

Epja
Epja
2 lat temu

„Okazuje się, że pan Tyrawa był osobą, która przyjęła na swoją plebanie księdza Pawła Kanię, który już wtedy (w 2006 roku – przyp. red.) był o pedofilię i molestowanie nieletnich.” Co?

Powiązane treści