Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Ranking „Perspektyw” 2020: Spadek notowań UKW i UTP

Dodano: 17.07.2020 | 00:10

Na zdjęciu: Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy zajął miejsce w przedziale 61-70 w tegorocznym rankingu Perspektyw. To spadek w porównaniu z poprzednim notowaniem.

Fot. Ryszard Wszołek/UTP

Fundacja Perspektywy opublikowała tegoroczne wyniki rankingu polskich uczelni wyższych. W porównaniu z 2019 rokiem, notowania bydgoskich uczelni znacznie spadły.

Ranking „Perspektyw” uwzględnia 29 wskaźników zgrupowanych w kryteria: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Efektywność naukowa, Potencjał naukowy, Innowacyjność i Umiędzynarodowienie. Metodologię badania opracowuje kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, byłego prezesa Polskiej Akademii Nauk. Ranking obejmuje uczelnie akademickie (publiczne oraz niepubliczne), które posiadają co najmniej jedno uprawnienie do nadawania stopnia doktora oraz posiadają min. 200 studentów studiów stacjonarnych. W Rankingu Uczelni Akademickich uwzględniono uczelnie, które miały minimum dwa roczniki absolwentów.

W tym roku ogłoszenie wyników rankingu odbyło się w późniejszym terminie – jak wyjaśnia fundacja, wynika to z przesuniętego o kilka miesięcy (z powodu pandemii) przez MNiSW terminu przesyłania przez uczelnie danych do POL-on, będącego podstawowym źródłem wykorzystywanym w rankingu. – Kapituła Rankingu, analitycy „Perspektyw”, pracownicy OPI i UPRP dołożyli wysiłków, aby wyniki rankingu – adresowanego do kandydatów na studia – dotarły do osób zainteresowanych w okresie pomiędzy zakończeniem pisemnych egzaminów maturalnych, a wydaniem świadectw dojrzałości (zaplanowanym na 11 sierpnia). Ułatwi to abiturientom dokonanie opartego na rzetelnych informacjach wyboru studiów – podkreślają Perspektywy.

W tegorocznym rankingu uczelni publicznych najwyżej sklasyfikowanym bydgoskim uniwersytetem jest UTP – zajął on miejsce w przedziale 61-70. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego umieszczono natomiast na pozycji od 71 do 80. Tu warto przypomnieć wyniki ubiegłorocznego rankingu – wówczas UTP zaliczył awans i zajął 48. miejsce, a UKW umieszczono na miejscach od 61-70. Bydgoskie uczelnie zanotowały zatem dość wyraźny spadek. Według twórców rankingu, najlepszą uczelnią publiczną w Polsce jest Uniwersytet Jagielloński. Tuż za nim znalazł się ubiegłoroczny lider – Uniwersytet Warszawski, a na trzecim miejscu – Politechnika Warszawska.


CZYTAJ WIĘCEJ: 16 chętnych na budowę nowego budynku UTP


Perspektywy oceniły też uczelnie niepubliczne. Według twórców zestawienia, najlepszą bydgoską uczelnią prywatną jest Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa, sklasyfikowana na 16. miejscu (to awans o dwie pozycje w porównaniu z rankingiem z 2019 roku). 29. miejsce (ex aequo z toruńskim Kolegium Jagiellońskim) zajęła Bydgoska Szkoła Wyższa, a 33. (wespół z kilkoma innymi uczelniami) Wyższa Szkoła Gospodarki. Analitycy Perspektyw wzięli pod lupę łącznie 50 szkół niepublicznych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
James
James
3 lat temu

Zrównoważony rozwój regionu, czyli Bydgoszcz systematycznie w dół..