Bydgoszcz
31C
Słonecznie
33% wilgotność
Wiatr: 4km/h SSE
H 31 • L 30
28C
Sob
27C
Nd
28C
Pon
25C
Wt
25C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaRowerowy Maj po raz pierwszy w Bydgoszczy. Akcja ma zachęcić uczniów do aktywności i rywalizacji
rowerowy maj bydgoszcz
24.04.2018 | 15:21

Rowerowy Maj po raz pierwszy w Bydgoszczy. Akcja ma zachęcić uczniów do aktywności i rywalizacji

Po weekendzie majowym ruszy nowa rywalizacja rowerowa.

Na zdjęciu: Konferencja odbyła się na tle stojaków rowerowych, które były nagrodą dla szkoły za aktywność w European Cycling Challenge.

Fot. Błażej Bembnista

Maj znów będzie przebiegał pod znakiem rowerowej rywalizacji. Tym razem wezmą w niej udział dzieci i młodzież – poznaliśmy szczegóły kampanii Rowerowy Maj.

Przypomnijmy: akcja Rowerowy Maj miała swój początek w Gdańsku. Polega ona na trwającej przez miesiąc rywalizacji przedszkolaków, uczniów i pracowników placówek oświatowych. Każda z osób, która dotrze do szkoły na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy. Najaktywniejsi uczniowie, klasy i szkoły otrzymują specjalnie przygotowane nagrody.

Sukces kampanii Rowerowy Maj w Gdańsku sprawił, że włączyły się do niej także inne miasta w Polsce. Bydgoszcz zainteresowała się akcją już w poprzednim roku – wówczas zrezygnowano z jej realizacji z powodu braku pieniędzy na nagrody oraz niedostatecznej liczby koordynatorów. W tym roku jest inaczej – na początku roku urząd miasta wyraził wstępny akces do projektu, a w lutym poinformował nas o potwierdzeniu uczestnictwa.


CZYTAJ WIĘCEJ: Ratusz potwierdza: Bydgoszcz weźmie udział w akcji Rowerowy Maj


Szczegóły dotyczące przeprowadzenia Rowerowego Maja w Bydgoszczy przedstawili na dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiciele urzędu miasta. Odbyła się ona przed budynkiem Szkoły Podstawowej nr 38 na Wyżynach. Lokalizacja nie została wybrana przypadkowo – uczniowie tej placówki osiągnęli najlepszy wynik w rywalizacji szkół podczas ubiegłorocznego European Cycling Challenge.

– Kampania potrwa od 7 do 30 maja. Liczą się aktywne dojazdy do szkoły. O wyniku decyduje liczba naklejek zebranych do specjalnego dzienniczka. Najaktywniejsi uczniowie, klasy i szkoły otrzymają nagrody. W tym tygodniu naklejki zostaną dostarczone do szkół – wyjaśnia Jacek Kwaśniewski z wydziału promocji urzędu miasta. Na razie ratusz nie ujawnia, o jakie nagrody będą ubiegać się najmłodsi bydgoszczanie.

W Rowerowym Maju bierze udział wiele polskich miast – między innymi Warszawa, Lublin, Gdynia, Wrocław, Elbląg czy Tczew. Do pierwszej edycji kampanii w Bydgoszczy zgłosiło się 15 placówek oświatowych. Wicedyrektor SP 38 Anna Ozner zapowiada, że jej szkoła będzie bardzo aktywna w tegorocznej rywalizacji tak jak w ubiegłorocznym ECC.

Jesteśmy szkołą promującą zdrowie. Dbamy o zdrowy styl odżywania i odpowiedni ciężar tornistrów. Troszczymy się też o odpowiedni sposób spędzania czas wolnego. Na terenie Wyżyn jest dużo możliwości jeżdżenia na rowerze – możemy stąd dojechać do centrum, do Myślęcinka. Zależy nam na tym, aby uczniowie korzystali z tego środka lokomocji – przekonuje Ozner.

Koordynator Rowerowego Maja w SP 38 Bartosz Budziak podkreślił, że tegoroczna akcja, w odróżnieniu od ECC, będzie bardziej masowa. Szkoła będzie nie tylko zachęcała do rywalizacji, ale również promowała bezpieczną jazdę na rowerze.

 – Będziemy mieli pogadanki na temat bezpieczeństwa – poprosiliśmy o to straż miejską. Zależy nam na tym, aby dzieci zaczęły używać kasków i odpowiednio zachowywały się podczas jazdy. Mam nadzieję, że akcja zachęci uczniów do tego, aby jeździły rowerem również po szkole, na przykład z rodzicami do Myślęcinka – mówi Budziak.

Dyrektor wydziału promocji Łukasz Krupa nie ukrywa, że Rowerowy Maj będzie też okazją do rywalizacji między miastami i liczy na aktywność szkół. Jeśli będzie ona na zadowalającym poziomie, do przyszłorocznej edycji zgłosi się więcej placówek.


Powiązane treści