Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Rozbudowy Kujawskiej nadszedł czas. Umowa na prace podpisana

Dodano: 29.11.2018 | 15:28

Na zdjęciu: Tramwaj zostanie poprowadzony między jezdniami ulicy Kujawskiej.

Fot. Stanisław Gazda

W czwartek, 29 listopada podpisano umowę na rozbudowę ulicy Kujawskiej. Planowana od kilku lat inwestycja ma rozpocząć się w ciągu najbliższych kilku dni – pierwsze prace zaplanowano na przełom grudnia i stycznia.

Przetarg, który miał wyłonić wykonawcę, trwał rok. Był on podzielony na dwa etapy. Najpierw drogowcy przyjmowali wnioski o dopuszczenie udziału w przetargu ograniczonym. Chęć udziału w nim zadeklarowało dziesięć podmiotów. Spośród nich ZDMiKP w lipcu wybrał trzy, które złożyły swoje oferty. Najlepsza okazała się propozycja konsorcjum firm: Gotowski, PBDI Toruń i Tor-Krak. Wyceniło ono wykonanie prac na 167 milionów złotych. Była to najniższa propozycja cenowa.


CZYTAJ WIĘCEJ: Wiemy, kto może rozbudować Kujawską. Miasto rozstrzygnęło przetarg


Miasto podpisało z zwycięskim konsorcjum umowę ramową. Jest to zabezpieczenie w wypadku problemów po stronie wykonawcy. Bydgoszcz zawarła bowiem kontrakt z konsorcjum na czele z Gotowskim, ale w wypadku, gdyby wykonawca nie był w stanie prowadzić prac, miasto będzie mogło powierzyć budowę Kujawskiej kolejnej firmie, która wystartowała w przetargu. Pozwoli to uniknąć przeprowadzenia kolejnego postępowania i co za tym idzie – wystąpienia poważnych opóźnień w realizacji inwestycji.

Umowa została podpisana dopiero pod koniec listopada, ponieważ dopiero niedawno zakończyła się kontrola uprzednia Urzędu Zamówień Publicznych. W lipcu przewidywaliśmy, że tak jak w przypadku przetargu na rozbudowę ulicy Grunwaldzkiej, potrwa ona przez kilka miesięcy.

Przebudowa ulicy Kujawskiej wraz z przebudową ronda Bernardyńskiego i ronda Kujawskiego ma już zapewnione dofinansowanie z Unii Europejskiej – Bydgoszcz otrzymała na ten cel aż 168 milionów złotych. W ramach zamówienia miasto zdecydowało się na zakup 18 nowych, pięcioczłonowych tramwajów z PESY. Pierwsze z nich (numery 130-135) dotarły już na zajezdnię przy ulicy Toruńskiej i zostały wprowadzone do ruchu, a kolejne są w trakcie montażu. Łączny koszt zakupu pojazdów oraz wykonania prac zamknie się w kwocie około 300 milionów złotych.

Przedsięwzięcie na pewno jest skomplikowane i wielobranżowe. Jesteśmy jednak takim teamem, który jest w stanie jemu podołać. Z mojej strony mogę obiecać, że postaramy się zadowolić zleceniodawcę, by później mogli z dumą przedstawić wynik naszej wspólnej pracy – powiedział dyrektor projektu firmy PBDI Marcin Szerszeń. Prezes zarządu firmy Gotowski – Marek Gotowski dodał, że jego spółka po raz kolejny bierze udział w ważnej inwestycji dla Bydgoszczy. – Liczę, że nowa Kujawska będzie naszym kolejnym, sztandarowym projektem – stwierdził Gotowski.

W ramach prac przewidziano budowę odcinka linii tramwajowej, który połączy torowisko wzdłuż ulicy Wojska Polskiego z rondem Bernardyńskim. Kujawska zyska drugą jezdnię oraz buspas. Rondo Kujawskie zostanie obniżone o 2,5 metra – po jego południowej stronie, w miejscu zrujnowanych kamienic powstanie parking, który ma być włączony w system Park&Ride. Tym samym zlikwidowane zostaną istniejące przejścia podziemne. Plan przebudowy zakłada likwidację dotychczasowej pętli tramwajowej Rondo Kujawskie, ale już teraz zostanie wybudowany fragment toru w kierunku ulicy Solskiego, co ułatwi zapowiadaną realizację połączenia tramwajowego przez Szwederowo. A ono – wraz z budową linii łączącej pętle Rycerska z ulicą Gdańską i Bielawy z rondem Fordońskim przez aleję Wyszyńskiego – będzie jednym z priorytetów inwestycyjnych na najbliższe lata. W projekcie przyszłorocznego budżetu przewidziano już pieniądze na prace przygotowawcze.

Linia tramwajowa pomiędzy dwiema, dwupasmowymi jezdniami Kujawskiej będzie na znacznym odcinku znajdowała się poniżej poziomu jezdni. Wymaga to budowy murów oporowych. Na jezdni wschodniej wydzielony zostanie również buspas. – Dalej będziemy usprawniali ruch transportu publicznego – zadeklarował zastępca dyrektora ZDMiKP ds. inwestycji drogowych Maciej Gust. Rondo Bernardyńskie zostanie natomiast o kilkadziesiąt centymetrów podwyższone w stosunku do aktualnego stanu. Dyrektor wspomniał, że w obszarze ronda Bernardyńskiego wykonawca będzie działał w przestrzeni konserwatorskiej, w której znajdują się ruiny kościoła św. Idziego i św. Stanisława. Prace w tym miejscu będą toczyć się pod czujnym okiem służb archeologicznych. – Przy okazji będziemy mogli poznać kawałek historii miasta – wspomniał prezydent Rafał Bruski.

Przedstawiciele ZDMiKP zapewnili, że inwestycja – pomimo jej szerokiego zakresu – nie wpłynie znacząco na ruch w rejonie Kujawskiej. – Nie przewidujemy takiej sytuacji, że ulica Kujawska będzie całkowicie zamknięta dla ruchu na dłuższy czas. Mogą zdarzyć się czasowe wyłączenia na kilka godzin czy jeden dzień. Zakładamy, że prace będą odbywały się „pod ruchem” i takie założenia są przyjęte w umowie z firmami, które będą wykonywały inwestycje – zakomunikował dyrektor zarządu dróg Jacek Witkowski. Maciej Gust dodał, że drogowcy na czas realizacji inwestycji planują uruchomienie buspasa na aktualnie dostępnych jezdniach.


CZYTAJ WIĘCEJ: Drogowe i komunikacyjne plany miasta na 2019 rok


Przebudowa Kujawskiej wraz z rondem Kujawskim i Bernardyńskim ma potrwać 24 miesiące. Dwa miesiące ma zająć uzyskanie zgody na użytkowanie nowej infrastruktury tramwajowej. Prezydent Rafał Bruski wspomniał jednak, że w przypadku każdej z inwestycji mogą zdarzyć się nieprzewidziane okoliczności. – Zawsze mogą wystąpić dodatkowe prace do wykonania. Okazuje się bowiem, że znajdzie się rura, której nie było w dokumentacji, którą trzeba przełożyć – powiedział, przypominając o problemach na ulicy Glinki.

Przekazanie placu budowy ma nastąpić w ciągu najbliższych dni. Pierwsze prace, polegające na rozbiórce istniejącej infrastruktury i organizacji placu budowy, mają być widoczne już w grudniu. – Na przełomie roku będą toczyć się prace rozbiórkowe i postawimy zaplecze budowy – dodał dyrektor Szerszeń.

Przed pracami na Kujawskiej rozpoczęto przebudowę węzła Szarych Szeregów i torowiska na Wojska Polskiego wraz z pętlą Wyżyny. Więcej o rozwiązaniach, które łączą się z budową nowej trasy tramwajowej przeczytasz TUTAJ.

Błażej Bembnista