Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Ruch pasażerski na bydgoskim lotnisku wznowiony! W środę przyleciał samolot z Anglii [LISTA POŁĄCZEŃ]

Dodano: 01.07.2020 | 12:57

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Pasażerowie wsiadający do samolotu Ryanaira, który po godzinie dziesiątej udał się w rejs na lotnisko Londyn Stansted.

Fot. Szymon Fiałkowski

Po ponad trzech miesiącach przerwy do Portu Lotniczego Bydgoszcz wróciło życie – przed godziną dziesiątą na lotnisku zameldował się samolot Ryanaira lecący z podlondyńskiego portu Stansted. Ale oprócz dobrych wiadomości są również te mniej pozytywne.

Od zawieszenia międzynarodowych połączeń lotniczych spowodowanego epidemią koronawirusa minęło przeszło 100 dni. Przez ten okres ruch w porcie, jeśli w ogóle był, to nad wyraz skromny. Doprowadził do poważnych zawirowań finansowych w spółce i konieczności przeprowadzenia zwolnień. Nic więc dziwnego, że z utęsknieniem czekano na powrót regularnych połączeń.

Pierwszy samolot po przerwie wylądował na bydgoskim lotnisku w środę, 1 lipca krótko przed godziną dziesiątą. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami była to maszyna lecąca z Londynu Stansted. Z Anglii przyleciało nią kilkadziesiąt osób. Po niespełna pół godzinie bardzo podobna liczba pasażerów udała się w rejs powrotny na Wyspy Brytyjskie. To pierwszy z trzech kierunków Ryanaira przewidzianych do wznowienia w lipcu. W czwartek, 2 lipca zaplanowano pierwszy lot na trasie z Bydgoszczy do Birmingham, a dwa dni później – do Dublina.

W lipcu realizowane będą trzy rejsy na podlondyńskie lotnisko Stansted (patrz lista poniżej) oraz po dwa do wspomnianych – Birmingham oraz Dublina. W sierpniu do siatki połączeń PLB wróci Londyn Luton (dwa razy tygodniowo) oraz nastąpi debiut lotów do Edynburga (także dwie rotacje w tygodniu). Zwiększy się również – do pięciu – liczba połączeń do Londynu Stansted. Dopiero na jesień zaplanowano powrót lotów do Kijowa. Wtedy też dołączy szósta rotacja do portu Stansted.

W lipcu oraz sierpniu, o czym informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, swoją obecność na lotnisku w Bydgoszczy zaznaczy również LOT. W trakcie wakacji raz w tygodniu będzie on realizował połączenia do Zadaru oraz na Zakynthos. Do Chorwacji będzie można polecieć w każdą sobotę aż do 22 sierpnia, na grecką wyspę – w czwartki (do 20 sierpnia włącznie).

Na ten moment w letniej siatce połączeń z PLB nie ma ani Warszawy (rejsy obsługiwane przez LOT) ani Frankfurtu (Lufthansa). Krajowy przewoźnik od początku czerwca wznowił krajowe loty między kilkoma polskimi portami, ale na tej liście zabrakło Bydgoszczy. W czerwcu można było jednak nabywać bilety na połączenia z portu imienia Paderewskiego. Teraz takiej możliwości już nie ma. Warszawa nie znalazła się również na grafice udostępnionej przez spółkę zarządzającą bydgoskim lotniskiem. Rzecznik lotniska Daniel Mackiewicz przekonuje jednak, że sytuacja jest dynamiczna. – Rozmowy trwają i jest szansa, że loty do Warszawy wrócą w letniej siatce – mówi w rozmowie z MetropoliaBydgoska.PL.

Dużo mniejsza jest szansa na powrót przed końcem października samolotów Lufthansy. Jak podawaliśmy we wcześniejszych artykułach, przewoźnik informował pasażerów o planowanym anulowaniu lotów w okresie letnim, a w systemie rezerwacyjnym możliwe jest nabywanie biletów dopiero na rejsy po 25 października. Ma to związek z trudną sytuacją finansową przewoźnika.

POŁĄCZENIA LOTNICZE Z PORTU LOTNICZEGO BYDGOSZCZ OD LIPCA BR.

  • Londyn Stansted – od 1 lipca (poniedziałek / środa / sobota),
  • Birmingham – od 2 lipca (czwartek / sobota),
  • Zadar – od 4 lipca (sobota – tylko w wakacje),
  • Dublin – od 4 lipca (wtorek / sobota),
  • Zakynthos – od 9 lipca (czwartek – tylko w wakacje).
  • Londyn Stansted – od 1 sierpnia (poniedziałek / środa / piątek / sobota / niedziela),
  • Edynburg – od 2 sierpnia (czwartek / niedziela),
  • Londyn Luton – od 2 sierpnia (piątek / niedziela).
  • Kijów Boryspol – od 25 października (środa / niedziela),
  • Londyn Stansted – od 26 października (poniedziałek / środa / czwartek / piątek / sobota / niedziela).

Brak danych dotyczących powrotu lotów na trasie Bydgoszcz – Warszawa.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Swiadomy
Swiadomy
3 lat temu

Pasazerow z UK przybedzie jesli w poniedzialek zostanie zniesiona kwarantanna dla przybywajacych do UK z Polski