Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Rusza przebudowa Kujawskiej. Na początek rozbiórki

Dodano: 05.02.2019 | 13:12

Na zdjęciu: Przebudowa Kujawskiej obejmie obniżenie ronda Kujawskiego i likwidacje dotychczasowej pętli tramwajowej.

Fot. BB/archiwum

W środę, 6 lutego przedstawiciele konsorcjum firm: Gotowski, PBDI i Tor-Krak rozpoczną rozbudowę ulicy Kujawskiej. ZDMiKP przekaże pracownikom plac budowy.

Umowa na wykonanie linii tramwajowej wzdłuż ulicy Kujawskiej wraz z budową drugiej jezdni i przebudową ronda Kujawskiego i Bernardyńskiego została podpisana 29 listopada 2018 roku. Przetarg, który miał wyłonić wykonawcę, trwał ponad rok – najlepsza okazała się propozycja konsorcjum firm: Gotowski, PBDI Toruń i Tor-Krak. Wyceniło ono wykonanie prac na 167 milionów złotych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Rozbudowy Kujawskiej nadszedł czas. Umowa z wykonawcami podpisana

Umowa została podpisana dopiero pod koniec listopada, ponieważ przez kilka miesięcy trwała kontrola uprzednia Urzędu Zamówień Publicznych. W trakcie podpisywania kontraktu przedstawiciele konsorcjum deklarowali, że prace miały rozpocząć się jeszcze w grudniu ubiegłego roku. – Na przełomie roku będą toczyć się prace rozbiórkowe i postawimy zaplecze budowy – deklarował dyrektor projektu z firmy PDBI Marcin Szerszeń. Ostatecznie termin wejścia na plac budowy przesunął się aż do początku lutego. Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, przekazanie placu nastąpi w środę, 6 lutego.

W przekazaniu wezmą również udział gestorzy sieci podziemnych, które w trakcie realizacji inwestycji zostaną przebudowane. 7 i 8 lutego przekażemy nieruchomości przeznaczone do rozbiórek. Wcześniej ADM przeprowadziła wszelkie niezbędne czynności, przygotowując obiekty kolidujące z inwestycją drogową do wyburzenia – podają drogowcy.

Pierwszymi widocznymi efektami rozpoczęcia prac będą wspomniane rozbiórki – obejmą one kamienice przy ulicy Toruńskiej 4 i 6 oraz przy ulicy Kujawskiej – powyżej ronda Kujawskiego tuż przed stacją benzynową. W związku z tymi pracami wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu,zakładająca ograniczenie ruchu na jednym pasie, ze względu na konieczność zachowania bezpieczeństwa podczas prowadzonych wyburzeń. Rozbiórki wspominanych budynków mają zacząć się 15 lutego.

W ramach prac przewidziano budowę odcinka linii tramwajowej, który połączy torowisko wzdłuż ulicy Wojska Polskiego z rondem Bernardyńskim. Ulica Kujawska zyska drugą jezdnię oraz buspas. W związku z przebudową, Rondo Kujawskie zostanie obniżone o 2,5 metra – po jego południowej stronie, w miejscu rozbieranych kamienic powstanie parking, który ma być włączony w system Park&Ride. Tym samym zlikwidowane zostaną istniejące przejścia podziemne. Plan przebudowy zakłada likwidację dotychczasowej pętli tramwajowej Rondo Kujawskie, ale już teraz zostanie wybudowany fragment toru w kierunku ulicy Solskiego, co ułatwi zapowiadaną realizację połączenia tramwajowego przez Szwederowo. A ono – wraz z budową linii łączącej pętle Rycerska z ulicą Gdańską i Bielawy z rondem Fordońskim przez aleję Wyszyńskiego – będzie jednym z priorytetów inwestycyjnych na najbliższe lata. W projekcie tegorocznego budżetu przewidziano już pieniądze na prace przygotowawcze.

Linia tramwajowa pomiędzy dwiema, dwupasmowymi jezdniami Kujawskiej będzie na znacznym odcinku znajdowała się poniżej poziomu jezdni. Wymaga to budowy murów oporowych. Na jezdni wschodniej wydzielony zostanie również buspas. Warto dodać, że w trakcie przebudowy Rondo Bernardyńskie – odwrotnie niż Kujawskie – zostanie podwyższone o kilkadziesiąt centymetrów.

Przebudowa Kujawskiej wraz z rondem Kujawskim i Bernardyńskim ma potrwać 24 miesiące.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adas
5 lat temu

„W projekcie przyszłorocznego” chyba tegorocznego
;]

Annak
Annak
5 lat temu

2 lata masakry…

Bolo
Bolo
5 lat temu

Oni jeszcze nie dokończyli Trasy Uniwersyteckiej i remontu na Wojska Polskiego koło trzech złodziei nie przejezdna jest Ujejskiego remont na Aleji Jana Pawła II remont na Wałach Jagiellońskich to będzie totalny armagedon

Michał
Michał
5 lat temu

Jakże się cieszę 🙂 dobrze, że wcześniej nie zakończono robót na Glinkach, WP, Wałach i Starym Rynku! Teraz wreszcie będę mógł dojeżdżać z Glinek na Gdańską już nie w 45 min. zamiast 25 a w całą godzinę! Rozkopcie jeszcze Jagiellońską i ogłosimy Bydgoszcz miastem zamkniętym. Jeszcze raz Brawo, brawo, brawo!

Xyz
Xyz
4 lat temu

No likwidacja przejścia podziemnego kiedy to rondo zaczyna żyć. Pozwoliliście postawić zielone arkady budujecie połączenie tramwajowe i zrobicie milion świateł które heda to rondo korkować bardziej niż teraz. Kierowcy będą musieli uważać na tramwaje i pieszych. Zamiast przebudować przejście podziemne to je rozbieracie. Pogratulować.