Bydgoszcz
15C
Słonecznie
71% wilgotność
Wiatr: 8km/h WSW
H 16 • L 14
16C
Pt
15C
Sob
14C
Nd
12C
Pon
14C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaRusza wspólny kierunek UTP, UKW i UMK. Gowin był na tak
UMK TORUŃ
09.09.2018 | 19:59

Rusza wspólny kierunek UTP, UKW i UMK. Gowin był na tak

Na zdjęciu: Główną siedzibą kierunku będzie Toruń.

Fot. archiwum

Pomimo negatywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej, Uniwersytet Mikołaja Kopernika – we współpracy z UKW i UTP – rozpoczął rekrutację na weterynarię. Uczelnie otrzymały zgodę na utworzenie kierunku od ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Droga do uruchomienia wspólnego kierunku Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika nie była usłana różami. UMK chciał rekrutować studentów już w ramach pierwszej tury naboru. Tak się jednak nie stało – ministerstwo nauki nie wydało zgody na rozpoczęcie kształcenia przyszłych weterynarzy. Powodem tej decyzji był brak zgody ministerstwa nauki. 7 czerwca Polska Komisja Akredytacyjna przyjęła uchwałę w sprawie negatywnego zaopiniowania wniosku złożonego do ministerstwa. Jak poinformował nas rzecznik prasowy UMK Marcin Czyżniewski, zastrzeżenia PKA dotyczyły m. in. programu studiów, literatury przedmiotu, braku konkretnej informacji co do miejsc odbywania praktyk czy braku infrastruktury do prowadzenia zajęć praktycznych.


CZYTAJ WIĘCEJ: Wspólny kierunek UTP, UKW i UMK ma problemy. Nie ma zgody na utworzenie weterynarii


Stanowisko Polskiej Komisji Akredytacyjnej nie było jednak w żaden sposób wiążące dla ministra Jarosława Gowina. Ten już w lipcu zapowiedział, że przychyli się do argumentów władz trzech uniwersytetów i wyrazi zgodę na uruchomienie weterynarii. I tak też się stało – w piątek, 7 września rozpoczęła się internetowa rejestracja kandydatów na kierunek weterynaria. Uczelnie w ostatniej chwili otrzymały zgodę z Warszawy.

Weterynaria to studia jednolite magisterskie o profilu praktycznym. Jednostką prowadzącą kształcenie jest Międzyuczelniane Centrum Medycyny Weterynaryjnej powołane w grudniu 2017 r., w skład którego wchodzą pracownicy naukowo-dydaktyczni uczelni z Bydgoszczy i Torunia. Studia będą trwały 11 semestrów – ich absolwenci otrzymają tytuł lekarza weterynarii. Zajęcia będą odbywały się w obiektach dydaktycznych trzech uniwersytetów; w Centrum Weterynarii UMK (na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska UMK), na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt UTP, na Wydziale Rolnictwa i Biotechnologii UTP oraz w Instytucie Biologii Eksperymentalnej UKW.

Internetowa rejestracja na weterynarię potrwa do 20 września 2018 r. do godz. 23:59. Do tego dnia należy również dokonać opłaty rekrutacyjnej w wysokości 85 zł na wygenerowany z systemu IRK indywidualny numer konta bankowego kandydata.

Kwestia utworzenia wspólnego kierunku UMK z bydgoskimi uczelniami budzi jednak wiele kontrowersji. Pomimo uzgodnienia, że absolwenci kierunku otrzymają wspólny dyplom trzech uniwersytetów, główną siedzibą centrum medycyny weterynaryjnej będzie Toruń. Ponadto, władze samorządowe Torunia przekazały uczelni w formie darowizny teren przy Szosie Bydgoskiej z przeznaczeniem na budowę Centrum Medycyny Weterynaryjnej z kliniką zwierząt dużych i zwierząt małych. Oznacza to, że po wybudowaniu obiektów kierunek najpewniej zostanie całkowicie przeniesiony do Torunia.


Powiązane treści