Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Ruszyły konsultacje ważnego dokumentu dla Bydgoszczy. „To kompendium wiedzy o mieście”

Dodano: 03.06.2019 | 16:46

Na zdjęciu: Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Bydgoszczy to strategiczny dokument planistyczny wskazujący ogólne kierunki zagospodarowania przestrzeni miasta.

Fot. Stanisław Gazda

Ratusz poddaje pod konsultacje społeczne jeden z najważniejszych dokumentów –  studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Bydgoszczy. To prawdziwe kompendium wiedzy o obecnym stanie miasta, ale też o jego planach na najbliższe dziesięciolecia. 

Czym jest studium? To strategiczny dokument planistyczny wskazujący ogólne kierunki zagospodarowania przestrzeni miasta. Określa on nie tylko funkcje danych obszarów Bydgoszczy, ale również to, jak ma wyglądać infrastruktura techniczna, drogowa czy kolejowa. Studium nie stanowi prawa miejscowego, ale każdy plan zagospodarowania przestrzennego musi być zgodny z jego zapisami – jednakże nie są one wiążące dla wydawanych decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Ruszyły konsultacje ważnego dokumentu dla Bydgoszczy. "To kompendium wiedzy o mieście"

Zobacz również:

Nowy Port - nowe życie dla Śródmieścia. Poznaliśmy koncepcję inwestycji AWZ na terenie przy Focha

Miejska Pracownia Urbanistyczna od kilkunastu miesięcy zajmowała się projektowaniem nowego studium. Poprzedni dokument obowiązuje od 2009 roku – w związku z tym, że przez minioną dekadę w Bydgoszczy (wraz z realizacją kolejnych inwestycji) znacząco zmieniły się uwarunkowania przestrzenne, aktualizacja dokumentu jest niezbędna. Jak czytamy w jego projekcie, zmiany w studium wynika m.in. z konieczności przeprowadzenia analiz dotyczących potrzeb i możliwości rozwoju gminy w oparciu o prognozy demograficzne.

Projekt studium dzieli się na dwie części: uwarunkowań i kierunków. – Pierwsza część – uwarunkowania – to diagnoza miasta. W niej badany był cały stan istniejący z szeregu różnych dziedzin – podkreśliła Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. W uwarunkowaniach znajdziemy m.in. zarys aktualnej sieci uzbrojenia podziemnego, sytuacje geologiczną czy wskazanie obszarów chronionych. Pracownicy MPU podzielili Bydgoszcz na 115 jednostek strukturalnych, aby zbadać wyposażenie miasta w niezbędne usługi. – Robiliśmy to po toaby w przyszłości można było zaprojektować miasto, które będzie generowało jak najmniej potrzeb budowy nowych dróg i nowych sieci infrastruktury technicznej – tak, aby inwestycje mogły być realizowane w pierwszej kolejności na terenach już zurbanizowanych. Chodzi o obniżenie kosztów rozbudowy miasta – mówiła Rembowicz-Dziekciowska. Wszystko po to, aby mieszkańcy mieli wygodny dostęp do komunikacji, szkół, przedszkoli, terenów zielonych czy sklepów.

W drugiej części zapisano kierunki rozwoju urbanistycznego Bydgoszczy. Tam znajdują się zapisy dotyczące priorytetów rozwoju miasta, planów budowy nowych dróg czy infrastruktury technicznej. Zapisano tez wytyczne dotyczące rozwoju transportu kolejowego – w jednej z załączonych map widzimy, że MPU dostrzega potrzebę budowy nowych przystanków kolejowych: Jary, Węzeł Zachodni, Osowa Góra, Brdyujście, które mają być zintegrowane z transportem miejskim. Ma to służyć adaptacji sieci kolejowej do potrzeb ruchu regionalnego i aglomeracyjnego. W dokumencie zapisano też inne cele: reaktywację linii 356 z przeznaczeniem dla ruchu pasażerskiego i budowę odnóg do portu lotniczego i planowanej platformy multimodalnej w Emilianowie.

Pamiętajmy, że studium dotyczy przyszłości, ale musi być tworzone na podstawie wiedzy, którą dysponujemy dzisiaj – zaznaczył zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel. I zachęcił mieszkańców do lektury dokumentu, który ma ponad 400 stron.

Projekt studium stanowi kompendium wiedzy o mieście.

– powiedział zastępca prezydenta.

Konsultacje w sprawie studium rozpoczęły się dziś (3 czerwca) i potrwają do 31 lipca. Swoje propozycje i uwagi do przygotowanego projektu można zgłaszać na stronie www.bydgoszcz.pl/studium – tam też dostępne są wszystkie materiały dotyczące konsultacji. Ponadto,w każdy wtorek w godzinach od 10:00-17:00 w siedzibie MPU (Grudziądzka 9-15, budynek A, III piętro, pokój 319) będzie funkcjonował punkt konsultacyjny. – Jej pracownicy udzielą tam wszelkich odpowiedzi na pytania i porozmawiają z osobami zainteresowanymi złożeniem uwag. Jest to dokument trudny, interdyscyplinarny, związany z wieloma obszarami życia miasta – stąd też ten punkt mieści się właśnie w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej – podkreślił Sztybel. Założeniem konsultacji jest uzupełnienie niemal gotowego dokumentu o uwagi mieszkańców, które będą podstawą do modyfikacji jego zapisów. Projekt będzie jednak – ale już po uwzględnieniu wniosków zapisanych w trakcie trwających konsultacji – ponownie wyłożony do wiadomości publicznej.

Z projektem studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego można zapoznać się TUTAJ

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments