Bydgoszcz
12C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 5km/h WSW
H 13 • L 12
17C
Sob
15C
Nd
16C
Pon
13C
Wt
12C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaROZRYWKA I KULTURASkok spadochronowy w tandemie – spełnij swoje sny!
03.10.2018 | 16:28

Skok spadochronowy w tandemie – spełnij swoje sny!

Na zdjęciu:

Fot.

Twoje marzenie to skok spadochronowy w przestworzach? Teraz możesz zrealizować je jeszcze łatwiej – wystarczy skok tandemowy!

Skoki spadochronowe nie są zarezerwowane tylko i wyłącznie dla osób posiadających odpowiednie przeszkolenie. Teraz w skoku może wziąć udział niemalże każdy! To możliwe za sprawą skoków tandemowych, czyli odbywających się w dwójkę wraz z doświadczonym instruktorem.

Na czym dokładnie polega skok tandemowy? Czy skakanie w tandemie jest bezpieczne? Ile trzeba będzie zapłacić za taką rozrywkę?

Czym jest skok spadochronowy w tandemie?

Tandem to nazwa stosowana do określenia specjalnego systemu spadochronowego przeznaczonego dla dwóch osób. Został on opracowany na przełomie lat 70. i 80. w Stanach Zjednoczonych. W Polsce zaczęto stosować go w latach 90.

System tandemowy składa się ze spadochronu, który jest większy niż standardowy, ponieważ korzystają z niego dwie osoby jednocześnie, a także z uprzęży, która łączy te osoby ze sobą.

Uczestnikami skoku tandemowego są pilot tandemu oraz pasażer. W roli pilota występuje instruktor spadochroniarstwa z wieloletnim doświadczeniem. To on odpowiada za stronę techniczną skoku. Pasażerem może zostać niemalże każdy, kto posiada odwagę i spełnia podstawowe wymogi.

W trakcie skoku pilot z pasażerem są połączeni uprzężą tandemową, dlatego od pasażera nie wymaga się żadnego przygotowania w tym kierunku – nie potrzeba badań lekarskich, szkoleń, treningów.

Czy skoki w tandemie są bezpieczne?

Chociaż skakanie ze spadochronem to sport ekstremalny, to jednak ze względu na nowoczesne wyposażenie jest on bardzo bezpieczny.

Do skoków spadochronowych w tandemie wykorzystuje się specjalne spadochrony tandemowe, które posiadają również spadochrony zapasowe oraz automaty spadochronowe.

Wobec tego skoki spadochronowe w tandemie uznawane są za bezpieczną rozrywkę. Oczywiście, przy wyborze skoku warto postawić na uznany, posiadający wieloletnie doświadczenie ośrodek, który będzie mógł zapewnić wtedy obsługę na najwyższym poziomie.

Skok w tandemie – krok po kroku

Osoby zainteresowane skokiem w tandemie muszą przede wszystkim dokonać rezerwacji na interesujący je termin. Skoki odbywają się głównie w weekendy, od wiosny do jesieni, przy sprzyjającej aurze.

Rezerwację można wykonać on-line, wybierając termin i rodzaj skoku, a także dodatkowe usługi, na przykład rejestrację – filmowanie i fotografowanie wyczynu. Można zakupić także voucher upominkowy i wręczyć komuś skok w prezencie!

Wybranego dnia należy stawić się z wyprzedzeniem w ośrodku spadochroniarskim. Na miejscu podpisuje się umowę i przechodzi krótkie szkolenie bezpieczeństwa. Także odbiera się wyposażenie – gogle, kombinezon, gdy wymaga tego pogoda. Po wstępnych przygotowaniach uczestnicy skoku wchodzą do samolotu.

Skoki tandemowe odbywają się z dwóch wysokości – 3000 metrów albo 4000 metrów nad ziemią. Wysokość wyskoku ma wpływ na czas swobodnego spadania, czyli spadania bez otwartej czaszy spadochronu. To najbardziej emocjonujący moment skoku, ponieważ jego uczestnicy spadają wtedy w kierunku ziemi z prędkością nawet 200 kilometrów na godzinę! Przy 3000 metrach czas spadania wynosi około 30 sekund, natomiast przy 4000 metrach około 60 sekund.

Na wysokości około 1500 metrów pilot tandemu otwiera spadochron i następuje kolejny etap skoku, czyli powolne opadanie w kierunku lądowiska zakończone lądowaniem. Nie trzeba obawiać się ryzyka urazu, ponieważ lądowanie jest miękkie.

Ile kosztuje skok w tandemie?

Ceny skoków tandemowych w rzeczywistości nie są bardzo wysokie – najczęściej musimy liczyć się z kosztem od 500 do 900 złotych w zależności od wybranych opcji.

Najmniej zapłacimy za skok z 3000 metrów – tutaj cena wynosi na ogół 500-600 złotych. Skok z 4000 metrów to wydatek rzędu 700-800 złotych. Usługa rejestracji skoku, czyli filmowanie i fotografowanie będzie nas kosztowało około 200-300 złotych.

Ośrodki spadochroniarskie organizują również liczne promocje, dzięki którym za spełnienie swoich marzeń można zapłacić jeszcze mniej!

Na skoki spadochronowe w tandemie zaprasza https://skydive.pl.


Podobne wpisy

Powiązane treści