Bydgoszcz
8C
Niebo częściowo zachmurzone
83% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 8 • L 7
15C
Czw
13C
Pt
11C
Sob
11C
Nd
13C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaSpore zmiany w ruchu na Kolbego. Ulica jest zamknięta dla aut osobowych
21.05.2020 | 09:49

Spore zmiany w ruchu na Kolbego. Ulica jest zamknięta dla aut osobowych

Na zdjęciu: Na ulicy Kolbego ustawiono znaki informujące o zmianach w organizacji ruchu.

Fot. Jakub Soboczyński

Firma Kobylarnia przystępuje do budowy buspasów na Kolbego. Od dziś (21 maja) wprowadzono spore zmiany w organizacji ruchu.

Rozpoczęcie budowy buspasa wiąże się z rozpoczętą w kwietniu  przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację budową zbiornika retencyjnego dla kanalizacji deszczowej. Powstaje on na odcinku ulicy Kolbego, pomiędzy skrzyżowaniem z Kormoranów i Kogucią. W tym miejscu kierowcy poruszają się tymczasowa drogą objazdową. 2 kwietnia ZDMiKP ogłosił, że przekazuje plac budowy wykonawcy jezdni dla autobusów – firmie Kobylarnia – choć początkowo zakładano, że przebudowa ulicy rozpocznie się po finiszu prac nad zbiornikiem. Drogowcy zdecydowali się jednak przyspieszyć realizacje inwestycji, która już ma opóźnienie – pierwotne plany zakładały, że jej koniec nastąpi w czerwcu.

Dziś zarząd dróg poinformował, że w związku w przystąpieniem Kobylarni do robót, na Kolbego wprowadzono zmiany w organizacji ruchu. Odcinek ulicy od Grunwaldzkiej do Kormoranów został zamknięty dla pojazdów osobowych.  – Ulica będzie przejezdna wyłącznie dla samochodów powyżej 3,5 tony (ciężarowych), autobusów oraz pojazdów dojeżdżających do pobliskich posesji – dodaje rzecznik ZDMiKP Tomasz Okoński.


CZYTAJ TAKŻE: 100 tysięcy kary dla Komunalnika. Ale ratusz nie rozwiązuje z nim umowy


Kierowcy pojazdów osobowych będą musieli korzystać z objazdów ulicami: Kormoranów i Zimorodkową. Na tych ulicach wprowadzone zostanie pierwszeństwo przejazdu. I tak – na skrzyżowaniu Grunwaldzkiej z Zimorodkową oraz na skrzyżowaniu Kolbego z Kormoranów zmienione zostanie pierwszeństwo przejazdu, tzw. łamane pierwszeństwo. Ponadto, na Grunwaldzkiej przy skrzyżowaniu z ul. Zimorodkową, na wlocie wschodnim i zachodnim jezdnie zostaną zawężone do jednego pasa ruchu. – Sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniach Grunwaldzkiej z Zimorodkową oraz Kolbego z Kormoranów zostanie wprowadzona w tryb ostrzegawczy – uzupełnia Okoński.

Zmiany w organizacji ruchu obrazuje poniższa mapa.

mapa kolbego

Buspas na ulicy Kolbego zacznie się na skrzyżowaniu z ulicą Kormoranów i będzie prowadził aż do ulicy Grunwaldzkiej, gdzie połączy się z pasem dla autobusów, który powstał w ramach rozbudowy ulicy Grunwaldzkiej. Dodatkowy pas o długości 800 metrów ma ułatwić wyjazd z Osowej Góry autobusom linii nr 61 i 71. Projekt przewiduje gruntowną przebudowę konstrukcji nawierzchni, korektę geometrii łuków poziomych, przebudowę skrzyżowań, budowę chodników i ciągów pieszo-rowerowych, miejsc parkingowych oraz zatok autobusowych. Inwestycja jest realizowana w trybie „zaprojektuj i wybuduj” – jej koszt to 11 milionów złotych. Jak zapewniali niedawno przedstawiciele Kobylarni, całość inwestycji powinna zakończyć się na przełomie 2020 i 2021 roku – pod warunkiem, że do sierpnia wykonany zostanie zbiornik retencyjny.

Warto dodać, że wciąż trwają prace przy budowie buspasów wzdłuż ulicy Gdańskiej. Warta 10 milionów złotych inwestycja (finansowana w oparciu o środki unijne ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych) ma zakończyć się w połowie roku.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści