Sporo chętnych do budowy inkubatora przedsiębiorczości w BPPT. Najkorzystniejszą ofertę złożyła bydgoska firma
Dodano: 23.02.2021 | 15:57Na zdjęciu: Wizualizacja Inkubatora Przedsiębiorczości.
Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy
12 firm zgłosiło się do przetargu na budowę inkubatora przedsiębiorczości na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Najkorzystniejszą cenowo ofertę złożyła bydgoska spółka Lech. Inwestycja ma pochłonąć ponad 20 milionów złotych, z czego sporą część powinno pokryć unijne dofinansowanie.
Kolejna inwestycja na terenie BPPT zostanie ulokowana w rejonie ulicy Bydgoskich Przemysłowców – pomiędzy centrum technologicznym i centrum logistycznym Lidla. Obiekt, który ma służyć rozwojowi nowych podmiotów gospodarczych będzie składał się z trzykondygnacyjnej części biurowej oraz hali, podzielonej na ponad 20 boksów. – W nowej przestrzeni będą odbywać się prace montażowe, składowanie towarów, drobna produkcja z wyłączeniem produkcji spożywczej, szkodliwej oraz uciążliwej. Każdy z boksów przeznaczony jest dla innego użytkownika z możliwością łączenia boksów. Dostęp do hal zaplanowano bezpośrednio od zewnątrz. Każdy boks zostanie wyposażony w niezależną bramę wjazdową i drzwi wejściowe. Zaplanowano wspólny węzeł sanitarny oraz jadalnię dla pracowników – informuje Urząd Miasta Bydgoszczy.
W inkubatorze przedsiębiorczości przewiduje się możliwość zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich. Urzędnicy zapewniają, że budynek będzie pozbawiony barier architektonicznych, co umożliwi swobodny dostęp na wszystkie kondygnacje. – Budynek biurowy wyposażony zostanie w windę, odpowiednie toalety, nie będzie stopni pomiędzy parkingiem i wejściami do części biurowej i boksów – podkreśla ratusz.
Zobacz również:
Centrum Onkologii szykuje się do wielkiej rozbudowy
Do przetargu na budowę inkubatora zgłosiło się aż 12 firm. Wyceniły one wartość prac na kwoty od 22 do 30 milionów złotych. Najniższą cenę przedstawiło bydgoskie Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Lech”. Swoje oferty złożyło także kilka innych znanych lokalnych spółek, m.in. KWK Construction Deweloper, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Ebud-Przemysłówka”, Alstal, Projprzem Budownictwo czy Kontbud. Bydgoski Park Technologiczno-Przemysłowy na realizację inwestycji zabezpieczył ponad 23 miliony złotych. Po zweryfikowaniu ofert wybrana zostanie najkorzystniejsza z nich. Kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy z wykonawcą.
Prace budowlane mają zakończyć się 1,5 roku po podpisaniu umowy. Inwestycja planowana jest do realizacji w oparciu o środki unijne. – Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny aplikuje o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na rozwój infrastruktury biznesowej – informuje UMB. Poza wykonaniem budynku inkubatora, w ramach projektu planowany jest zakup wyposażenia, oprogramowania oraz sprzętu IT niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania wybudowanej infrastruktury.
Budowa inkubatora przedsiębiorczości to kolejna duża inwestycja w BBPT. W ubiegłym roku oddano do użytku centrum demonstracyjne – ma ono zachęcić lokalnych przedsiębiorców do prac nad innowacyjnymi rozwiązaniami. Do ich dyspozycji jest blisko sześć tysięcy mkw. powierzchni. W nowych budynkach powstały m.in. laboratoria i warsztaty typu „fab lab”. Mają one umożliwiać realizację własnych projektów i pomysłów firmom, które potrzebują do tego narzędzi, przestrzeni oraz wiedzy technicznej.
Pomimo spowolnienia gospodarczego, na terenie parku wciąż powstają nowe siedziby przedsiębiorstw. Znana z produkcji wyświetlaczy i kasowników stosowanych w pojazdach komunikacji miejskiej firma Pixel kończy rozbudowę swojego zakładu o część badawczo-rozwojową. Niebawem do inwestycji na terenie BPPT przystąpi Bidfood Farutex, a także bydgoska firma informatyczna Kantata. Spółka zakupiła działkę, na której stanie nowoczesne centrum badawcze. Wartość inwestycji to ponad 17 milionów złotych. Przy ulicy Ernesta Petersona rozpoczęła się natomiast budowa nowego obiektu dla firmy Jezpol, produkującej elektroniczne podzespoły samochodowe, a przy ulicy Matuszewskiego rosną warsztaty z lakiernią i biura przedsiębiorstwa Perfekt PL.
– Do końca tego roku na terenie parku będzie działało przeszło 160 firm, które zatrudnią ponad 4200 pracowników
– podkreśla prezes parku przemysłowego Andrzej Półgrabski. Należy też pamiętać, że Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny i Polskie Koleje Państwowe przystępują do spółki założonej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, której celem będzie budowa terminala przeładunkowego w Emilianowie. Ta oczekiwana inwestycja ma wzmocnić potencjał przemysłowego serca Bydgoszczy.
- Opiekunka osób starszych zatrzymana. Odpowie za kradzież biżuterii - 7 listopada 2024
- Politechnika Bydgoska otworzyła nowe laboratorium genetyki i biologii molekularnej [ZDJĘCIA] - 7 listopada 2024
- Ikar Fordonu 2024. Wyróżniono znaną bydgoską harcerkę [ZDJĘCIA] - 6 listopada 2024