[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Stare wieżowce zyskają nowy blask i nowe funkcje

Dodano: 27.12.2017 | 08:00

Na zdjęciu: Budynek Banku Pocztowego również ma przejść metamorfozę. Na razie nie ujawniono jednak szerszych planów jego remontu.

Fot. Stanisław Gazda

W Bydgoszczy trwa obecnie budowa trzech wielopiętrowych budynków – biurowca Arkada Business Park, River Tower i Nordic Astrum. W cieniu nowych inwestycji powstają plany odnowienia wieżowców, które od lat wpisują się w pejzaż miasta.

Dawna Eltra przestanie straszyć

Budynek przy ulicy Dworcowej 81, należący obecnie do firmy Locum, został oddany do użytku w 1964 roku. Od wielu lat wymagał kapitalnego remontu. Jego właściciel już w 2009 roku zapowiadał prace modernizacyjne przy elewacji, lecz nie określił dokładnego terminu ich rozpoczęcia. Dziś wiemy, że długo oczekiwany remont wystartuje w przyszłym roku. W październiku Locum otrzymał pozwolenie na budowę dla inwestycji: „Remont, docieplenie i kolorystyka budynku biurowo-usługowego”. Jak informuje Ewa Majewska, inspektor nadzoru budowlanego firmy, dokładna data początku prac nie jest jeszcze znana. Aktualnie trwa zbieranie ofert od firm budowlanych. W ramach prac, poza remontem elewacji, przewiduje się także wymianę luksferów na węższe, przebudowę parteru oraz likwidację zewnętrznych schodów przeciwpożarowych.

Autorem projektu nowego wyglądu wieżowca jest pracownia Archigeum z podbydgoskiej Zielonki. Architekci Przemysław Gawęda i Marcin Sajdak są znani z  koncepcji zadaszenia Wielkiej Krokwi w Zakopanem, która odbiła się szerokim echem w ogólnopolskich mediach. Twórcy nowej elewacji Eltry podkreślają, że budynek przy Dworcowej jest żywym pomnikiem bydgoskiej architektury, a także wspomnieniem po świetności zakładów radiowych, w których wyprodukowano pierwszy polski odbiornik tranzystorowy.

– Główną ideą, która przyświecała nam podczas prac nad tym obiektem, było uniknięcie „siłowania” się z nim. Biurowiec jest niezwykle intrygujący w swojej formie, uznaliśmy więc, że nie potrzebuje specjalnych zdobień. Postawiliśmy na minimalizm i klasyczne tony. Postanowiliśmy podkreślić i wyartykułować to, co jest niezbędne. Eltra to dostojny biurowiec i taki powinien pozostać – trochę surowy w odbiorze. Technologia, w której został wybudowany wiele lat temu, nie ułatwiała zadania projektowego. Najgorszą rzeczą, która mogłaby się przydarzyć temu obiektowi, to „pasteloza”, która często straszy na bydgoskich blokowiskach. W założeniach byliśmy zgodni z inwestorem, który także miał jasno sprecyzowany pogląd. To znacznie ułatwiło prace – komentują swój projekt autorzy.


ZOBACZ WIZUALIZACJE NOWEJ ELEWACJI ELTRY


Gawęda i Sajdak nie chcieli „botoksować” obiektu na siłę. Uznali, że należy podejść z pokorą do jego historii. Zwracają jednak uwagę, że na obecną ocenę budynku –  w tym na liczne głosy domagające się jego wyburzenia – wpływa aktualny wygląd jego elewacji.

– Dziś obiekt jest zaniedbany, to fakt. Ktoś powie, że straszy, trudno się nie zgodzić. Elewacja dziś znajduje się w fatalnym stanie wizualnym i technicznym. Sprawia wrażenie, jak gdyby miała odpaść. Od wielu lat daje słyszeć się głosy, że obiekt ten powinien zniknąć z bydgoskiej mapy miasta, że należy go zastąpić innym, lepszym. Domyślamy się, że do tak drastycznych spostrzeżeń przyczyniała się starzejąca z roku na rok elewacja i niedoskonałości, którymi obiekt „obrósł” – podkreślają architekci.

Bank Pocztowy jak nowy

Dziesięciopiętrowy budynek siedziby Banku Pocztowego powstał w 1968 roku. Kilkanaście lat temu przeszedł on modernizację – w jej ramach przemalowano go na pomarańczowy kolor i zmieniono kształt przeszkleń od strony ulicy Jagiellońskiej. Wygląd obiektu szybko się zestarzał – dziś to jeden z najbardziej znanych przykładów zapoczątkowanej w latach 90. mody na barwne szkło i plastikowe elementy okien.

Potrzeba kolejnego remontu budynku została dostrzeżona przez kierownictwo banku. Na jego wniosek wiosną tego roku Miejska Pracownia Urbanistyczna rozpoczęła prace nad planem miejscowym „Śródmieście-Jagiellońska 17”. Instytucja uzasadniła swoją prośbę projektem dobudowania do wieżowca panoramicznych wind w miejscu istniejących przeszkleń. W ramach inwestycji budynek ma zyskać też nową elewację. Bank Pocztowy nie ujawnił jeszcze wizualizacji prezentujących budynek po remoncie.

–  Siedziba centrali Banku zostanie poddana modernizacji. Przeprowadzono już częściową renowację pomieszczeń biurowych wewnątrz budynku. Prace wewnątrz potrwają do końca 2018 r. Ponadto ze względu na planowaną zmianę elewacji budynku oraz niezbędną poprawę komunikacji wewnątrz budynku, uwzględniającą potrzeby osób niepełnosprawnych, w maju 2017 r. Bank Pocztowy S.A. złożył do Urzędu Miasta Bydgoszczy wniosek o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego. Zadanie wykonania wizualizacji Bank zlecił firmie projektowej, której zadaniem jest wykonanie aranżacji elewacji, uwzględniającej wykonanie przeszklonych dźwigów osobowych od strony południowej budynku. Obecnie Bank jest na etapie ustalania jej szczegółów. Rozpoczęcie prac budowlanych nastąpi z chwilą otrzymania pozytywnej decyzji z UM. Wykonanie elewacji i oddanie do użytkowania dźwigów osobowych planowane jest w IV kwartale 2018 r  – poinformował Bartosz Trzciński, rzecznik prasowy Banku Pocztowego.

Zamieszkaj w BSS 

W styczniu tego roku Bydgoska Spółdzielnia Spożywców otrzymała pozwolenie na zmianę przeznaczenia pomieszczeń na pięciu poziomach biurowca przy ulicy Gdańskiej 47. Według zamierzeń BSS, miały w nich powstać mieszkania. Jak poinformowali nas spółdzielcy, adaptacja biur na lokale mieszkalne jest w trakcie realizacji. Według projektu, w budynku powstaje 20 mieszkań (po cztery na każdą kondygnację) o powierzchni od 26 do 62 metrów kwadratowych. Prace budowlane mają zakończyć się w styczniu – po dokonaniu odbiorów technicznych lokale zostaną przeznaczone na wynajem. BSS nie zapowiada jednak remontu elewacji wieżowca.

Projprzem zyska nowe przeznaczenie

Budynek przy ulicy Bernardyńskiej 13, powstały w 1964 roku, należy obecnie do Grupy Kapitałowej Immobile. W skład grupy wchodzi też spółka Focus Hotels – jej kierownictwo nie ukrywa, że w najbliższej przyszłości biurowiec znajdujący się tuż przy Brdzie zmieni swoje przeznaczenie właśnie na hotel. W założeniach strategii Immobile na lata 2018-2022 znajdziemy wieści o planowanych zmianach dotyczących bydgoskich obiektów grupy. Hotel Focus przy ulicy Modrzewiowej zostanie zamknięty, a budynek po nim zostanie przeznaczony na cele mieszkaniowe. Jednocześnie firma planuje otwarcie trzygwiazdkowego obiektu „w atrakcyjnej lokalizacji w ramach posiadanej nieruchomości”.  W rozmowie dla PropertyNews prezes zarządu grupy Immobile Rafał Jerzy potwierdził informację, że biurowiec Projprzemu zostanie zaadaptowany na nowe cele. Pracownicy firmy mają zostać przeniesieni do powstającego przy placu Kościeleckich budynku Immobile K3.

– Zamknięcie (obiektu na Modrzewiowej – przyp. red) zbiegnie się w czasie z otwarciem trzygwiazdkowego hotelu w przebudowywanym budynku przy ul. Bernardyńskiej. To jedna z lepszych lokalizacji w Bydgoszczy. Po otwarciu Hotelu Pod Orłem i obiektu przy Bernardyńskiej, będziemy dysponować około 200 pokojami w Bydgoszczy – powiedział prezes Jerzy.

W styczniu 2019 roku poznaliśmy wizualizacje nowego wyglądu biurowca Projprzemu.