Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Startuje budowa wyczekiwanego basenu na Miedzyniu. Ratusz podpisał umowę z wykonawcą

Dodano: 30.12.2020 | 10:59

Na zdjęciu: Tak ma wyglądać wnętrze miedzyńskiej pływalni, która powstanie przy ulicy Pijarów.

Fot. Schick Architekci

Niebawem rozpocznie się długo oczekiwana przez mieszkańców osiedla budowa basenu na Miedzyniu. We wtorek, 29 grudnia urząd miasta podpisał umowę z bydgoską firmą Alstal na realizację zadania. Inwestycja ma zakończyć się w połowie 2022 roku.

Budowa pływalni w zachodniej części Bydgoszczy to inwestycja, której losy w ostatnich miesiącach były bardzo niepewne. Mimo zapewnień urzędu miasta, że jej realizacja nastąpi po rozpoczęciu budowy basenu przy SP 67 w Fordonie, ratusz początkowo nie uwzględnił jej w projekcie budżetu miasta na 2020 roku. Na sesji rady miasta w grudniu 2019 roku, podczas której radni głosowali nad uchwałą budżetową, prezydent Rafał Bruski wyjął jednak asa z rękawa. Zgłosił bowiem autopoprawkę, umożliwiająca rozpoczęcie zapowiadanej od lat budowy basenu przy Zespole Szkół nr 8. Zmiana w budżecie pozwoliła przekazać na ten cel 15,4 mln złotych. W kolejnym roku, na dokończenie inwestycji miałoby natomiast trafić 3,7 mln złotych.

Przetarg, w którym urząd miasta wyłonił wykonawcę basenu przy Pijarów, rozpoczął się 18 maja. – Jest to specyficzne postępowanie, ponieważ po raz pierwszy będzie przeprowadzone z opcją aukcji elektronicznej. Zobaczymy, jak to się sprawdzi – rozeznanie, które robiliśmy wskazuje, że jest to szansa na uzyskanie oszczędności i lepszych ofert – podkreślał odpowiedzialny za nadzorowanie miejskich inwestycji zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel. Po pięciu miesiącach oczekiwania i przesuwania terminu otwarcia ofert z uwagi na liczne pytania firm budowlanych, w piątek, 16 października koperty zostały otwarte.

Chęć realizacji inwestycji wyraziło pięć podmiotów: Alstal Grupa Budowlana w konsorcjum z Alstal Investment (za 20,3 miliona złotych), PTB Nickel (za 26,2 miliona), PUBR (za 26,5 miliona), ZUB Robert Łukasik w konsorcjum z KWK Construction (za 31,9 miliona) oraz Ebud (za 27,6 miliona). Później potencjalni wykonawcy przystąpili do aukcji internetowej, której efektem miały być wspomniane przez Sztybla niższe kwoty. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku przetargu na wykonanie nabrzeża w Starym Fordonie – i jak się okazało, także w przetargu na miedzyńską pływalnię.

– W aukcji elektronicznej najniższą ofertę 17,9 mln zł złożyła firma Alstal, która wybudowała Astorię i lodowisko Torbyd. Przed nami jeszcze ostateczna weryfikacja ofert i podpisanie umowy. Czas realizacji to 18 miesięcy od podpisania umowy – poinformował w listopadzie prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. W projekcie budżetu na 2021 rok miasto zapisało na budowę basenu 13 milionów złotych.


ZOBACZ ZDJĘCIA NOWEGO BASENU ASTORII


Weryfikacja ofert przebiegła bez problemów – we wtorek, 29 grudnia urzędnicy podpisali umowę z Alstalem, który w tym roku przeniósł swoją siedzibę do Bydgoszczy. – Wykonawcą inwestycji jest doświadczona, teraz już bydgoska firma. Wierzę, że prace zostaną wykonane zgodnie z umową i w 2022 roku mieszkańcy, nie tylko Miedzynia skorzystają z nowoczesnego miejsca do rekreacji – podkreśla prezydent miasta. Pierwsze prace budowlane przy ulicy Pijarów mają ruszyć już w okresie zimowym – wykonawca ma wówczas przygotować zaplecze budowy i rozpocząć roboty ziemne. Wcześniej przeniesiony został plac zabaw kolidujący z inwestycją, przesadzono też część drzew i krzewów.

Projekt pływalni zakłada realizację basenu sportowego o długości 25 metrów i zmiennej głębokości od 1,20 do 1,80 metrów z sześcioma torami pływackimi wyposażonymi w bloki startowe, a także brodzików dla rodziców z dziećmi o głębokości 0,15 i 0,30 metra. – Kompleks brodzików dla rodziców z małymi dziećmi stanowi wydzieloną strefę przylegającą bezpośrednio do głównej hali basenowej. Strefa ta jest także przystosowana dla opiekunów poprzez specjalnie wyprofilowane ciepłe ławy, które umożliwiają relaks i chronią przed wychłodzeniem po intensywnym wykorzystaniu basenów – czytamy w dokumentacji projektowej.

Strefa dziecięca będzie wyposażona w atrakcje dla najmłodszych: dzwonek wodny, gejzer powietrzny, delfina tryskającego wodą, pochylnię – zjeżdżalnie pomiędzy dwiema brodzikami, ruchomą armatkę wodną i wiaderko. W pobliżu basenów dla dzieci zaprojektowano punkt sanitarny dla dzieci z pomieszczeniem do przewijania niemowląt. Ponadto, w części basenowej powstaną także dwie sześcioosobowe wanny SPA. W nowym basenie powstanie także strefa fitness, która będzie posiadać własny zespół szatniowo-sanitarny. – Przestrzeń sali fitness, przeznaczona do pobytu na maksymalnie 25 osób, jest otwarta i umożliwia dowolną aranżację zgodnie z zaistniałymi w danym momencie potrzebami – podkreślają projektanci. Obiekt będzie wyposażony w zespół szatniowo-sanitarny oraz strefę administracyjną. Wraz z basenem dobudowane zostaną drogi dojazdowe z miejscami postojowymi, chodniki, oświetlenie i monitoring.

Startuje budowa wyczekiwanego basenu na Miedzyniu. Ratusz podpisał umowę z wykonawcą

Zobacz również:

Czekając na rozbudowę Nakielskiej. Co dzieje się z kluczową inwestycją dla Miedzynia?

Wnętrze pływalni będzie nasłonecznione poprzez przeszkloną zachodnio-południową fasadę. Elewacja wykonana zostanie z wysokiej jakości paneli, pokrytych krystaliczną powłoką – jak podkreśla ratusz, ma ona dać zaskakujący efekt kolorystyczny. – Barwy zmienią się w zależności od kąta patrzenia oraz kierunku padania światła. Zaprojektowana gama to kolory: pomarańczowy – zielony – brązowy – informuje urząd miasta. Na dachu zainstalowane zostaną panele fotowoltaiczne wytwarzające czystą energię.

Mieszkańcy Miedzynia cieszą się z budowy basenu, o który od wielu walczyli tamtejsi społecznicy. Dzięki ich naciskowi, happeningom i pismom ratuszowi udało się znaleźć pieniądze na jego realizację. Ale jak podkreślają, potrzeby osiedla nadal nie są zaspokojone. Od wielu lat trwa walka o przebudowę ulicy Nakielskiej, która według wielu obietnic ratusza albo miała być już być skończona, albo ruszyć po zakończeniu rozbudowy Grunwaldzkiej. Projekt modernizacji jednej z najważniejszej arterii komunikacyjnych miasta był popierany przez organizację społeczne, lecz do dziś nie doczekał się nawet zapowiedzi realizacji – w planie budżetu na przyszły rok ratuszowi urzędnicy zapisali na ten cel zaledwie pół miliona złotych na dalsze prace projektowe.

Miedzynianie oczekują też walki z wykluczeniem komunikacyjnym na osiedlu. Linia na Górny Taras Miedzynia jest postulowana od wielu lat, lecz ZDMiKP nie wykorzystał okazji związanej z wprowadzeniem nowej siatki komunikacyjnej w związku z rozbudową Kujawskiej i nie przygotował koncepcji uruchomienia połączenia. Zastępca dyrektora ZDMiKP Rafał Grzegorzewski, pytany przez naszą redakcję o tę kwestię zaznaczył, że plan poprawy dostępności miedzynian do komunikacji został zawieszony.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments