Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Czekając na przebudowę Nakielskiej. Miasto wciąż przygotowuje kluczową inwestycję dla Miedzynia

Dodano: 19.11.2020 | 12:58

Na zdjęciu: Ulica Nakielska od lat czeka na modernizację.

Fot. Szymon Makowski

Pięćset tysięcy złotych – tyle urząd miasta zamierza przeznaczyć na modernizację, a właściwie na przygotowanie do modernizacji ulicy Nakielskiej. Inwestycja, zapowiadana od wielu lat ma gotową koncepcję, chwaloną przez środowiska piesze i rowerowe oraz promującą transport publiczny. Na razie jednak szansę na jej realizacje stoją pod znakiem zapytania: prezydent Rafał Bruski chce, by o kolejności inwestycji – w tym rozbudowy Nakielskiej – zadecydowali mieszkańcy w styczniowych konsultacjach.

Rozbudowa ulicy Nakielskiej to jedna z wielu zapowiadanych od lat bydgoskich inwestycji, której termin rozpoczęcia jest nieustannie przesuwany. W 2014 roku prezydent Rafał Bruski obiecywał, że planuje zakończenie modernizacji ulicy w… 2017 roku. Cztery lata później złożył on kolejną deklarację.

– Rozbudowa ulicy Nakielskiej jest zadaniem pewnym. Prace będą mogły rozpocząć się po zakończeniu rozbudowy ul. Grunwaldzkiej. Rozpoczęcie prac budowlanych będzie możliwe w 2020 roku. Przebudowę odcinka od Nasypowej do Lisiej planujemy zakończyć możliwie jak najszybciej. Zakładam, że przetarg na prace w trybie „zaprojektuj i wybuduj” zostanie zlecony w przyszłym roku – poinformował pod koniec 2018 roku Bruski, odpowiadając na pytania rady osiedla Miedzyń-Prądy.

Dziś już wiemy, że ówczesne deklaracje władz nie znalazły pokrycia w rzeczywistości. W budżecie miasta na 2020 rok nie uwzględniono środków na rozpoczęcie prac – ratusz wielokrotnie wyjaśniał, że jest to skutek pozbawienia miejskiej kasy 100 milionów złotych ze względu na obniżenie przez rząd podatku PIT (bądź jego wyzerowaniem, jak w przypadku osób do 26 roku życia) oraz zmian w szkolnictwie. Jedyną wzmianką dotyczącą inwestycji w tegorocznym budżecie jest „dokumentacja przebudowy ul. Nakielskiej”, zapisana w pozycji wydatków na projekty i koncepcje przyszłych inwestycji – łączna kwota na ten cel to 4 miliony złotych.

Czekając na przebudowę Nakielskiej. Miasto wciąż przygotowuje kluczową inwestycję dla Miedzynia

Zobacz również:

Wybrano wykonawcę basenu na Miedzyniu

Na początku czerwca Rada Osiedla Miedzyń-Prądy wysłała do prezydenta pismo z pytaniami dotyczącymi startu inwestycji. W nim członkowie rady przypominali powyższe deklaracje Bruskiego, a także podkreślali, że spełniono warunek dotyczący startu robót na Nakielskiej. – W tej chwili mamy spełniony podstawowy, wielokrotnie podkreślany przez pana prezydenta warunek dotyczący zakończenia przebudowy ulicy Grunwaldzkiej, która 24 kwietnia 2020 roku stała się przejezdna na całej długości – podkreśla rada osiedla. I dodaje, że mimo opóźnień w uzyskaniu od MWiK warunków odwodnienia ulicy, spółka przekazała je w marcu, co otwiera drogę do ogłoszenia przetargu na przebudowę pierwszego odcinka Nakielskiej. Społecznicy zapytali więc Bruskiego, kiedy to postępowanie zostanie rozpisane.

W odpowiedzi na pismo społeczników z Miedzynia i Prądów prezydent podziękował za przypomnienie złożonych deklaracji. – Zapewniam, że wszystkie były składane w jak najlepszej wierze, według wiedzy na moment ich przedstawiania – bronił się Bruski. I przypomniał, że po rozpoczęciu prac nad Grunwaldzkiej jednocześnie ruszyły prace nad projektem I etapu przebudowy Nakielskiej, a w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta zapisano środki na realizację robót budowlanych.

– Jednak w najgorszych założeniach nie przewidziałem, że w 2020 roku, w momencie kończenia przebudowy Grunwaldzkiej i w wyniku zmian w prawie krajowym wpływających na dochody i wydatki samorządów, budżet będzie mniejszy o 100 milionów złotych – a to bez uwzględnienia obecnych skutków pandemii, która ma jeszcze większy negatywny wpływ na finanse miasta podkreślił Bruski. Prezydent obiecał jednak, że przebudowa Nakielskiej – uznanej przez niego za jedną z kilku kluczowych bydgoskich inwestycji – rozpocznie się, ale wtedy, kiedy sytuacja finansowa miasta ulegnie poprawie. Dodał też, że w III lub IV kwartale tego roku mają zostać ogłoszone konsultacje społeczne w sprawie kolejnego etapu przebudowy Nakielskiej – od Stawowej do ronda Grunwaldzkiego. Na razie jednak nie ma żadnych informacji o tym, by jeszcze w tym roku ZDMiKP przedstawił wstępny projekt przebudowy tego odcinka.

Mieszkańcy Miedzynia i Prądów liczyli na to, że ratusz przeznaczy na rozbudowę Nakielskiej pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Miasto Bydgoszcz otrzymało rządową dotację w kwocie 63 milionów złotych, lecz zamiast na modernizację drogi do Nakła środki te zostały podzielone na dwie inwestycje drogowo-tramwajowe – na budowę trasy tramwajowej wzdłuż ulicy Kujawskiej wraz zakupem taboru trafi aż 48 milionów złotych (łączna wartość projektu to 380 milionów, z czego 168 milionów pokrywa dofinansowanie z Unii Europejskiej), a 15 milionów – na budowę trasy tramwajowej pomiędzy Fordońską a Toruńską (łączna wartość inwestycji określa się na 140 milionów, z czego blisko 50 to dotacja z UE). A należy przypomnieć, że wstępny koszt prac na najważniejszej arterii Miedzynia szacowano na blisko 46 milionów złotych.


CZYTAJ WIĘCEJ: Wiemy, na co Bydgoszcz wyda rządową dotację


W projekcie przyszłorocznej uchwały budżetowej pod hasłem „przebudowa ulicy Nakielskiej” wpisano kwotę 500 tysięcy złotych. Zostanie ona przeznaczona na zakończenie prac nad koncepcją programowo-przestrzenną (KPP) wraz z programem funkcjonalno-użytkowym (PFU), zakończenie procedury uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia (obejmującej swoim zakresem również koncepcję odwodnienia procedowaną przez MWiK), wyłonienie wykonawcy projektu budowlanego i wykonawczego i rozpoczęcie prac – ale jak możemy się domyślić, na razie chodzi o prace projektowe. Jak czytamy w projekcie, wspomniane pół miliona złotych dotyczy I etapu prac, obejmującego odcinek od ulicy Nasypowej do Lisiej; zapisano także wzmiankę o etapie II, obejmującym wykonanie aktualizacji koncepcji przebudowy Nakielskiej na odcinku od ulicy Nasypowej do Ronda Grunwaldzkiego.

Czekając na przebudowę Nakielskiej. Miasto wciąż przygotowuje kluczową inwestycję dla Miedzynia

Zobacz również:

Bruski przedstawia założenia budżetu na 2021 rok

Na poniedziałkowej prezentacji projektu budżetu prezydent Bruski twierdzi, że w dużej mierze to, co powstanie w Bydgoszczy po roku 2021, zależy od polityki rządu PiS oraz sytuacji związanej z epidemią. – W ostatnim czasie do budżetu państwa wpłynęło ponad 129 mld zł więcej podatków, ale tylko nieco ponad 20 mld zł wróciło do samorządów – wylicza Rafał Bruski. Nie wyklucza więc, że przyszły rok będzie „ostatnim z tak dużymi inwestycjami”. Należy bowiem pamiętać, że w tym roku kończy się unijna perspektywa budżetowa 2014-2020, która miała być ostatnią, gdzie pieniądze ze wspólnoty do Polski popłyną tak szerokim strumieniem. A i tak należy zabezpieczyć do nich wkład własny.

Wtórujący Bruskiemu skarbnik miasta Piotr Tomaszewski zaznaczył, że podejmując decyzje o przeznaczeniu środków na inwestycje władze Bydgoszczy będzie brało pod uwagę sytuację gospodarczą w kraju, sytuację epidemiczną oraz politykę rządu – także w kontekście samorządów. – Gdy efektem będzie trwała – zaznaczam: trwała – poprawa sytuacji finansowej, będziemy wpisywać do budżetu i wieloletniej prognozy finansowej nowe inwestycje – przekonywał Tomaszewski. Przypomniał też, że wpływ na decyzje o kolejności realizacji zadań mają mieć mieszkańcy w konsultacjach społecznych. Te mają rozpocząć się w styczniu 2021 roku.

Wczoraj (18 listopada) prezydent Bruski przekazał mieszkańcom Miedzynia radosną wieść o wyłonieniu wykonawcy basenu na Miedzyniu. Ta inwestycja także była wielokrotnie zapowiadana przez władze, jednak dopiero po licznych happeningach, pismach i naciskach Rady Osiedla Miedzyń-Prądy, stowarzyszenia Miedzyń i Prądy oraz wielu bydgoszczan z zachodniej części miasta udało się doprowadzić do postępowania przetargowego i przyszłej realizacji. Ale teraz, jak zresztą zauważają sami mieszkańcy, ratusz powinien spełnić kolejne obietnice, bo Miedzyń czeka na remont Nakielskiej i linię autobusowej na górny taras osiedla.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Lok_Pat
Lok_Pat
3 lat temu

„Na poniedziałkowej prezentacji projektu budżetu prezydent Bruski twierdzi, że w dużej mierze to, co powstanie w Bydgoszczy po roku 2021, zależy od polityki rządu PiS” – w takim razie po co płacimy na miejskich urzędników skoro od nich tak mało zależy??
Swoją drogą to ratusz bydgoski jest dopiero na dalszych pozycjach jeśli chodzi o decydowanie o mieście. Tu więcej ma do powiedzenia lokalna/ „wojewódzka” struktura PO/KO…z Torunia niż „nasze” władze…

Andrzej
Andrzej
2 lat temu

Dlatego Pan(i) Lok_Pat że reżim pisowski zabiera to co wpłacamy i rozdaje tyle ile chce i komu chce.