Bydgoszcz
12C
Niebo głównie zachmurzone
71% wilgotność
Wiatr: 10km/h W
H 12 • L 12
17C
Sob
17C
Nd
17C
Pon
15C
Wt
14C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaOsielskoPolitykaSypniewski odpisał na interpelację Landowskiego w sprawie drzew
urząd gminy osielsko
22.07.2019 | 10:18

Sypniewski odpisał na interpelację Landowskiego w sprawie drzew

Na zdjęciu: Siedziba urzędu gminy w Osielsku.

Fot. BB

Na Leśnej nie ma szans na drzewa, ale na Centralnej będą nasadzenia – tak wynika z odpowiedzi wójta Osielska Wojciecha Sypniewskiego na interpelację Macieja Landowskiego.

Na początku lipca radny klubu „Sąsiedzi” Maciej Landowski złożył interpelację do wójta gminy w sprawie zwiększenia liczby nasadzeń drzew na terenie gminy. – Przydrożne drzewa łagodzą klimat, spowalniają wiatry, chronią glebę przed erozją, zmniejszają poziom hałasu i wilgotności, sprzyjają opadom atmosferycznym i akumulacji śniegu – argumentował w swoim wniosku Landowski. Jego zdaniem liczba drzew w przestrzeniach wspólnych gminy systematycznie maleje – stąd też powinny pojawić się nowe nasadzenia. Radny zaproponował dwie lokalizację dla drzew: po zachodniej stronie niedawno wyremontowanej ulicy Leśnej w Osielsku i wzdłuż ulicy Centralnej.

17 lipca wójt Wojciech Sypniewski odpowiedział na wniosek radnego. Na początku zaznaczył, że podziela pogląd Landowskiego dotyczący tego, że środowisko przyrodnicze i jego stan ma istotny wpływ na życie mieszkańców. – Natomiast nie mogę się z Panem zgodzić co do malejącej liczby drzew w przestrzeni wspólnej. To prawda, że usuwane są drzewa i krzewy kolidujące z inwestycjami (w tym spora część to samosiejki), ale nowe nasadzenia są dokonywane – stwierdził Sypniewski, dodając, że informacje o zasadzeniach są publikowane w monitoringu realizacji Strategii Rozwoju Gminy Osielsko w Biuletynie Informacji Publicznej.

Wójt odniósł się do też do propozycji Landowskiego odnośnie lokalizacji nasadzeń. – W zakresie ulicy Leśnej Zarząd Dróg Gminnych w Żołędowie zajął stanowisko, że ze względu na występowanie w pasie drogowym podziemnej infrastruktury technicznej oraz systemu odwodnienia w postaci muld odparowujących nie zaleca się stosowania nasadzeń drzew w pasie tej drogi – poinformował Sypniewski. Natomiast w przypadku ulicy Centralnej nasadzenia mają zostać uzupełnione przez Gminny Zarząd Komunalny jesienią tego roku.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Barbara Mikołowska
Barbara Mikołowska
2 lat temu

Witam Pani Wójcie. Zrozumiałym jest, że powstające inwestycje, wymagają, wymuszają wycinkę drzew, choć czasami można wiele z nich oszczędzić, uznajemy jednak, że albo, albo. Zrozumieć nadal nie mogę (nie tylko ja) jaka inwestycja na Cmentarzu Parafialnym w Osielsku, zmusiła „wykonawcę” do usunięcia prawie wszystkich zdrowych, zarazem wieloletnich drzew ? Wszyscy nabrali wody w usta, od nikogo sensownego wytłumaczenia ! Proszę o wytłumaczenie, może nie mam racji burząc się, może jest jakieś logiczne wytłumaczenie na zubożenie drzewostanu na cmentarzu. Pozdrawiam

Powiązane treści