[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczFotorelacjeTak ma wyglądać Bocianowo. Nowy plan miejscowy dopuszcza realizację linii tramwajowej [WIZUALIZACJE]
26.12.2020 | 16:11

Tak ma wyglądać Bocianowo. Nowy plan miejscowy dopuszcza realizację linii tramwajowej [WIZUALIZACJE]

Zdjęcia: Miejska Pracownia Urbanistyczna w Bydgoszczy

W listopadzie Rada Miasta Bydgoszczy przyjęła nowy plan zagospodarowania dla części osiedla Bocianowo. Rejon „Bydgoskiego Londynka” ma dzięki niemu zyskać nową, pierzejową zabudowę mieszkaniową, która ma zostać zrealizowana w ramach wielkiej inwestycji Grupy Moderator. Plan miejscowy umożliwi także połączenie tramwajowe ulicy Gdańskiej z pętla Rycerska przez ulicę Chocimską i przedłużenie ulicy Świeckiej. Powyżej prezentujemy opracowanie graficzne planu, pokazujące jak ma wyglądać zabudowa na Bocianowie.

Przyjęty przez radnych miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla ponad 34-hektarowego obszaru pomiędzy ulicą Artyleryjską, Gdańską, Chocimską, Pomorską, Bocianowo, Racławicką, Ogrodową i Rycerską zakłada przekształcenie terenów poprodukcyjnych na funkcję mieszkaniowe i usługowe. Zmiany na terenach położonych w rejonie pętli Rycerska rozpoczęły się już jakiś czas temu. Bydgoski deweloper Grupa Moderator pozyskał spory teren (m.in. dawnego dworca towarowego) pomiędzy wspomnianą pętlą i ulicą Pomorską i rozpoczął realizację nowego kompleksu mieszkaniowego. W jego ramach powstają już dwa pierwsze budynki osiedla Industria, zlokalizowane od strony ulicy Pomorskiej. Docelowo Moderator chce wybudować tam 1500 mieszkań. Przemianie Bocianowa z zainteresowaniem przygląda się firma Colian (właściciel Jutrzenki), która – jak wynika z uwag składanych do projektu planu miejscowego – także myśli o przekształceniu zakładu produkcyjnego na funkcję mieszkaniową – wzorem działki przy ulicy Garbary, gdzie trwa już budowa budynku mieszkalnego projektu bydgoskiej pracowni Lines Architekci. Należy też pamiętać, że przy ulicy Kościuszki trwa bądź jest planowana realizacja mniejszych inwestycji mieszkaniowych, a przy pętli Rycerska powstaną także budynki BTBS. W tym rejonie może się pojawić zatem około czterech tysięcy mieszkańców.


WIĘCEJ: Bocianowo z nowym planem zagospodarowania. W zapisach budowa nowej linii tramwajowej


Plan przewiduje dopuszczenie realizacji linii tramwajowej od pętli Rycerska, przez projektowane przedłużenie ulicy Świeckiej i ulicę Chocimską aż do skrzyżowania Gdańskiej z Chodkiewicza. Umożliwi to rozwój komunikacji publicznej w tej części Śródmieścia. Jak wyjaśniała dyrektor MPU, budowa linii tramwajowej, poza komunikacją dla nowych mieszkańców tego obszaru, pozwoli też na dojazd do celów podróży, położonych w zachodniej części Śródmieścia i na Bielawach.

– Przy ulicy Chodkiewicza znajdują się obiekty o znaczeniu ponadlokalnym: UKW, szpital dziecięcy, niebawem zacznie się budowa kampusu Akademii Muzycznej. Teraz, aby dostać się do nich tramwajem z Dworca Głównego, trzeba się przesiąść. Plan umożliwi ewentualne trasowanie tej linii w taki sposób, aby szybciej skomunikować te tereny z dworcem. Zależy też nam na tym, aby komunikacja miejska była głównym środkiem przemieszczania się po obszarze Śródmieścia, aby wyeliminować maksymalnie z tego obszaru ruch kołowy – powiedziała Anna Rembowicz-Dziekciowska.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments