Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacja BydgoszczBydgoski tramwaj w nowych barwach! Upamiętnia Andrzeja Szwalbego [ZDJĘCIA]
30.06.2023 | 13:42

Bydgoski tramwaj w nowych barwach! Upamiętnia Andrzeja Szwalbego [ZDJĘCIA]

Zdjęcia: Szymon Fiałkowski

W piątek odsłonięto bydgoski tramwaj z nowym motywem, który upamiętnia Andrzeja Szwalbego. Pojazd został specjalnie udekorowany z okazji rocznicy jego setnych urodzin.

Dzień wybrany na prezentację tramwaju był nieprzypadkowy, bo właśnie 30 czerwca urodził się zasłużony bydgoszczanin.

Pragniemy zaprezentować dzisiaj Państwu tramwaj w nowej odsłonie, udekorowany z okazji roku Andrzeja Szwalbego. Jak Państwo wiedzą, obchodzimy w roku 2023 w Bydgoszczy rok Andrzeja Szwalbego – mówiła Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy, w czasie konferencji prasowej

Andrzej Szwalbe miał swój wkład w rozwój kultury w Bydgoszczy. Przyczynił się m.in. do budowy Filharmonii Pomorskiej oraz do utworzenia Opery Nova, Akademii Muzycznej czy Galerii Miejskiej BWA.

Bez Andrzeja Szwalbego Bydgoszcz i my sami bylibyśmy zupełnie inni – mówił Marcin Grzyb, dyrektor sprzedaży rynku tramwajowego w Pesie, który podkreślał: – Bez Filharmonii Pomorskiej czy Akademii Muzycznej Bydgoszcz byłaby inna. Nie byłaby tą, jaką znamy dzisiaj i tą, w której się wychowaliśmy. 

Zaprezentowany na konferencji tramwaj był jednym ze Swingów, które wyprodukowała Pesa dla Bydgoszczy. Firma wykorzystuje muzyczne nazewnictwo do nazywania swoich tramwajów, jak np. Swing, Jazz, Twist, Foxtrot czy Krakowiak. Są to muzyczne nawiązania, które łączą Andrzeja Szwalbego z Pesą.

Chcieliśmy, żeby ten tramwaj nr 174 im. Andrzeja Szwalbego był specjalnie oklejony, żeby Pesa miała swój wkład w te obchody – mówi Maciej Grześkowiak, dyrektor ds. projektów strategicznych komunikacji w Pesie i dodaje: – Słowem, które łączy Andrzeja Szwalbego z Pesą jest „wizja”, ponieważ kiedy w 1938 roku przyjechał do Bydgoszczy i przez kolejne dziesięciolecia miał liczne pomysły na to, żeby miasto stawało się miejscem muzyki i kultury, to na pewno wiele osób pukało się w czoło. Myślę, że podobnie było ponad 20 lat temu, kiedy kilku wizjonerów z bydgoskiej Pesy powiedziało, że będą tutaj produkować tramwaje.

Tramwaj nr 174 jest czarno-biały w nawiązaniu do koloru klawiszy fortepianu. Znajdują się na nim również wizerunki obiektów kultury, do których powstanie przyczynił się Andrzej Szwalbe – Opera Nova, Akademia Muzyczna i Filharmonia Pomorska. Na potrzeby tego projektu przygotowano specjalne liternictwo, w którym można odnaleźć motyw pięciolinii.

Chciałabym w imieniu swoim i naszego zespołu designerów podziękować za taką możliwość, ponieważ dla każdego projektanta jest to naprawdę fajna przestrzeń do realizacji pewnych wizji. Od samego początku chcieliśmy, żeby ten tramwaj pozostał w czarno-białej kolorystyce nawiązującej do klawiszy fortepianu oraz wkomponowaliśmy w sylwetkę pojazdu trzy bardzo ważne obiekty architektoniczne, do których powstania przyczynił się właśnie Andrzej Szwalbe – mówi Marta Wota, projektantka wzornictwa przemysłowego zespołu design Pesy.

Na piątkowej uroczystości obchody roku Szwalbego się nie kończą. – Będą odbywały się jeszcze wydarzenia muzyczne w Ostromecku i Filharmonii Pomorskiej, które przepięknie uhonorują Andrzeja Szwalbego – zapowiada Marzena Matowska, dyrektorka Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.

0 0 votes
Article Rating
Milena Wyrąbkiewicz
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zdzisiek Ryba co w stawie pływa
Zdzisiek Ryba co w stawie pływa
5 miesięcy temu

Zamiast opłacić dwa kursy tygodniowo więcej, aby tramwaje częściej kursowały, to wydają kasę na tego typu pierdoły. Bruski i jego pierdoły – nowe motto wyborcze.

kazik
kazik
5 miesięcy temu

zdechła ryba – pokrako więcej szacunku dla wielce zasłużonego bydgoszczanina To że jesteś uciekinierem ze wsi , gdzie jedyną rozrywką były potańcówki w remizie to teraz jesteś ( pewnie tymczasowo ) w mieście . A to stawia przed tobą nowe wyzwania , wyszoruj giry , kły i zobacz jak wygląda opera , filharmonia ,plac zabaw dla dzieci . Tylko nie wchodź do środka bo będzie afera buraku

stary dziad
stary dziad
5 miesięcy temu

Filharmonia, Opera, Akademia Muzyczna, BWA. PAN Andrzej Szwalbe zasługuje na wszystko co możliwe w Bydgoszczy ! Szacun, szacun i jeszcze raz szacun !!!

mzk.bydgoszcz.pl
mzk.bydgoszcz.pl
5 miesięcy temu

Przedwczoraj go nagrałem 🙂
Na tt mzk.bydgoszcz.pl

Bruno
Bruno
5 miesięcy temu

Swoją drogą mogliby zmienić malowania bydgoskich tramwajów i autobusów. Obecne są strasznie nijakie i chyba najbrzydsze w całym kraju. Ten na zdjęciach wygląda świetnie!

Rysio
Rysio
4 miesięcy temu

No trzeba przyznać że ten czarny ładnie wygląda
Ale w gratisie też by mogli dorzucić kilka więcej połączeń bo ta komunikacja jeździ jak jakiś pks