Bydgoszcz
7C
Niebo głównie zachmurzone
74% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 8 • L 6
9C
Nd
9C
Pon
10C
Wt
11C
Sr
12C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaTrwa przetarg na rozbudowę Smukalskiej. Wyczekiwana inwestycja zbliża się wielkimi krokami
smukalska bydgoszcz
03.11.2020 | 06:15

Trwa przetarg na rozbudowę Smukalskiej. Wyczekiwana inwestycja zbliża się wielkimi krokami

Na zdjęciu: Przygotowania do inwestycji na Smukalskiej przeprowadzono wiosną tego roku. W porozumieniu z Nadleśnictwem Żołędowo wycięto drzewa w pasie inwestycji.

Fot. ZDMiKP Bydgoszcz

To będzie najważniejsza od lat inwestycja na Piaskach i w Smukale. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej wraz z Miejskimi Wodociągami i Kanalizacją przygotowuje się do rozbudowy ulicy Smukalskiej. Kilka dni temu ogłoszono przetarg na prace budowlane. Modernizacja prawie trzykilometrowego odcinka drogi potrwa dwa lata.

O konieczności kompleksowej przebudowy ulicy Smukalskiej mieszkańcy Piasków, Smukały, Opławca czy Janowa mówią od lat. W przeszłości powstał nawet projekt jej modernizacji, ale przez ostatnie lata był on realizowany jedynie w częściach. W 2012 roku przeprowadzono prace w rejonie tamtejszego wąwozu, a w 2017 roku – w ślad za petycją grupy blisko 200 mieszkańców – zmodernizowano odcinek od skrzyżowania z Okrężną do wspomnianego wąwozu. Od strony centrum miasta inwestycje uzupełniła przebudowana – choć z dużym, kilkumiesięcznym poślizgiem – ulica Saperów. Problemem pozostał zapuszczony odcinek Smukalskiej położony najbardziej na północ. Na początku 2019 roku pojawiła się jednak nadzieja na remont tego fragmentu, gdyż drogowcy zapowiedzieli wówczas przeprowadzenie prac dokumentacyjnych i uzyskanie pozwolenia na budowę (tak zwanej decyzji ZRID).


CZYTAJ WIĘCEJ O PRZEBUDOWIE ULICY SMUKALSKIEJ


Przedstawiciele ZDMiKP w ubiegłym roku optymistycznie zakładali, że prace na Smukalskiej rozpoczną się wiosną 2020 roku. Tak się jednak nie stało – w marcu tego roku dokonano jedynie robót przygotowawczych w pasie inwestycji, a przetarg na przeprowadzenie prac drogowych (wraz z budową kanalizacji deszczowej) ogłoszono dopiero pod koniec października. Postępowanie prowadzą dwie jednostki miejskie – poza zarządem dróg jest nią spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja, odpowiedzialna za „deszczówkową” część prac.

– W ramach inwestycji ulica Smukalska zostanie przebudowana na trzykilometrowym odcinku: od Błądzimskiej na Piaskach do Rajskiej w Smukale – informuje Tomasz Okoński, rzecznik bydgoskich drogowców. Zmodernizowana Smukalska będzie poprowadzona po istniejącym śladzie – wyjątkiem będą niewielkie odcinki w pobliżu skarp Doliny Brdy. Jak czytamy w opisie zamówienia, ulicę zaprojektowano jako jezdnię o szerokości siedmiu metrów z lokalnymi poszerzeniami o wyspę azylu. Zakres prac zakłada także przebudowę skrzyżowania z ulicą Biwakową, znajdującej się nieopodal niej pętli autobusowej oraz samej Biwakowej (do mostu nad Brdą) i krótkiego fragmentu Rajskiej. Ulica ma być bezpieczna dla pieszych – przy najważniejszych skrzyżowaniach przewidziano budowę azylów dla pieszych. – W ramach projektu przewidziano również budowę parkingu na początku odcinka ul. Smukalskiej (28 stanowisk) oraz zatoki parkingowej przy ul. Rajskiej (2 stanowiska) – czytamy w opisie zamówienia.

Zobacz również:

Ruszyła budowa parkingu wielopoziomowego w centrum Bydgoszczy

W ramach rozbudowy Smukalskiej ulica zyska drogę dla rowerów i chodnik. Planowany odcinek infrastruktury dla rowerzystów będzie jednym z najdłuższych, planowanych przez drogowców na najbliższe lata. Poza drogą dla rowerów, projektanci modernizacji pomyśleli również o budowie parkingu rowerowego – jego wyposażenie stanowić będą cztery drewniane ławki ze stołem oraz osiem stojaków rowerowych U-kształtnych. Parking powstanie przy skrzyżowaniu z ulicą Kaktusową. Dzięki budowie drogi dla rowerów Smukalska ma stać się, jak podkreśla zarząd dróg, ważną trasą rowerową dla wielu bydgoszczan podróżujących w kierunku terenów rekreacyjnych w Smukale, Janowie oraz nad Zalewem Koronowskim. – Nowa ścieżka rowerowa na Piaskach połączy się ze zwyczajowym szlakiem biegnącym do Myślęcinka – dodają drogowcy.

Jak będą przebiegać prace? – W pierwszej kolejności planowana jest całkowita rozbiórka istniejących nawierzchni. Następnie wykonane zostaną nowe odwodnienie i usunięte zostaną kolizje z podziemna infrastrukturą. Ulice oświetlą nowe latarnie. Ostatnim etapem budowy będzie budowa nowej jezdni, drogi rowerowej, przystanków autobusowych i chodników wraz z niezbędnym oznakowaniem – informuje rzecznik ZDMiKP. I dodaje, że koncepcja rozbudowy ulicy Smukalskiej przygotowana została we współpracy z Miejską Pracownią Urbanistyczną. – Projekt poddano również konsultacjom społecznym. Ulica po gruntownej modernizacji stanie się ważnym połączeniem osiedla Smukała z centrum miasta, pozwalającym na organizację sprawnej komunikacji miejskiej – zaznaczył Okoński.

Termin składania ofert w postępowaniu, w którym wyłoniony zostanie wykonawca inwestycji, trwa do 30 listopada. Kryterium oceny ofert będzie cena (60%) i termin wykonania prac (40%). ZDMiKP liczy, że inwestycja zostanie wykonana w terminie od 26 do 30 miesięcy od daty podpisania umowy. Ile pochłonie rozbudowa Smukalskiej? W 2019 roku drogowcy wyceniali koszt prac na 27 milionów złotych – ostateczną kwotę poznamy w wynikach przetargu.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści