Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Trwają konsultacje siatki połączeń po otwarciu Kujawskiej. Jutro spotkanie z mieszkańcami

Dodano: 29.09.2020 | 10:03

Na zdjęciu: Zmiany w komunikacji po uruchomieniu torowiska na Kujawskiej mają objąć m.in. linię tramwajową nr 2.

Fot. Szymon Makowski

W środę, 30 września społecznicy ze Stowarzyszenia na rzecz rozwoju transportu publicznego i Społecznego Rzecznika Pieszych organizują spotkanie w ramach trwających konsultacji społecznych w sprawie kształtu komunikacji po otwarciu torowiska wzdłuż ulicy Kujawskiej.

Konsultacje społeczne w sprawie nowego układu linii tramwajowych i autobusowych, który zostanie wprowadzony po otwarciu linii tramwajowej na ulicy Kujawskiej rozpoczęły się w piątek, 18 września i potrwają do 9 października. 16 września przedstawiciele urzędu miasta zaprezentowali wstępną koncepcje układu komunikacyjnego po otwarciu Kujawskiej – a także docelowo po otwarciu mostu tramwajowego przy Kazimierza Wielkiego.

Wstępna koncepcja nowego układu linii tramwajowych i autobusowych zakłada uruchomienie przez nowe torowisko na Kujawskiej trzech linii tramwajowych – 2 (ma kursować nie z Lasu Gdańskiego, a z Bielaw na Wyżyny), 9 (zostanie skierowana z pętli Glinki przez Kujawską do pętli Rycerska) oraz nowej linii nr 11, której trasa ma rozpoczynać się na Kapuściskach, a kończyć w Lesie Gdańskim.

Trwają konsultacje siatki połączeń po otwarciu Kujawskiej. Jutro spotkanie z mieszkańcami

Zobacz również:

Plan komunikacji po otwarciu Kujawskiej

Wizja ZDMiKP zakłada spore korekty przebiegu linii autobusowych. Po otwarciu Kujawskiej drogowcy planują zlikwidować linie 66 i 86. – Znacznie pokrywają się one z przebiegiem nowych linii tramwajowych – uzasadniał naczelnik wydziału transportu ZDMiKP Tomasz Brzuchalski. Trasę mają zmienić linię 79 – zamiast Magnuszewską i Wojska Polskiego ma kursować ulicą Glinki i Trasą Uniwersytecką, 53 – ma kursować ulicami Magnuszewską, Glinki, Ujejskiego, a w wybranych kursach obsługiwać także ulicę Cmentarną. Poważne zmiany planowane są również na linii 61, która zamiast na Kapuściska ma kursować jedynie do placu Kościeleckich.

Propozycje ZDMiKP wzbudziły spore emocje – mieszkańcy Kapuścisk sprzeciwili się zmianie trasy linii 61; drogowcy są również krytykowani za proponowane częstotliwości kursowania tramwajów po otwarciu Kujawskiej. Zgodnie z ich planem, ma ona wynosić 20 minut – dotyczy to także linii nr 8, kursującej obecnie w szczycie co 10 minut. – Docelowo, po otwarciu mostu przy Kazimierza Wielkiego linia nr 7 także przejdzie na częstotliwość 20-minutową. Wówczas także linia nr 5 ma kursować co 20 minut – przyznał Brzuchalski. Po 2023 roku tramwaje w weekendy mają kursować co 30 minut.

W ramach trwających konsultacji urzędnicy zbierają głosy nie tylko poprzez ankiety internetowe i papierowe. Już w piątek, 18 września przedstawiciele ZDMiKP i ratusza spotkali się z przedstawicielami organizacji pozarządowych zajmujących się komunikacją publiczną. Trwa też sesja Q&A (pytań i odpowiedzi) – pytania można przesyłać na adres konsultacje@um.bydgoszcz.pl. Planowana jest również sesja on-line.

Dodatkowo członkowie Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych oraz Stowarzyszenia na rzecz rozwoju transportu publicznego – we współpracy z miastem Bydgoszcz – organizują spotkanie z mieszkańcami w sprawie zmian w siatce komunikacyjnej.

– Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w najbliższą środę, 30 września, o godzinie 17:00 do sali konferencyjnej Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu (ulica Gdańska 5)

– informuje ratusz. I podkreśla, że spotkanie zostanie przeprowadzone z zachowaniem reżimu sanitarnego i środków ostrożności, zgodnie z wytycznymi i zaleceniami Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. Chętni do uczestnictwa w wydarzeniu są proszeni o przekazanie potwierdzenia uczestnictwa w spotkaniu na mail Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy: rzecznik@piesi.bydgoszcz.pl.

Uruchomienie linii tramwajowej na Kujawskiej jest planowane w listopadzie. Urząd miasta zapowiada, że po zmianach w komunikacji nastąpi weryfikacja nowych rozwiązań. – W ciągu miesiąca od uruchomienia nowego rozkładu połączeń ankieterzy na przystankach oraz w autobusach i tramwajach zapytają bydgoszczan o opinie dotyczące nowych połączeń – podaje ratusz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Leszek
Leszek
3 lat temu

Tramwaje w szczycie co 20 minut? To nie wiem jak ludzie się pomieszczą w nich. Jak drogowcy chcą przekonać ludzi do jazdy komunikacją miejską kiedy takie długie czasy oczekiwania na przystankach m ają być. To jest chore.