Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

UMK ma nowego rektora. Był jedynym kandydatem

Dodano: 13.03.2020 | 10:25

Na zdjęciu: Nowo wybrany rektor UMK prof. Andrzej Sokala.

Fot. Andrzej Romański/UMK

W czwartek, 12 marca Uniwersytet Mikołaja Kopernika dokonał wyboru nowego rektora. Został nim jedyny kandydat na to stanowisko – prof. Andrzej Sokala.

Po dwóch kadencjach dotychczasowy rektor toruńskiej uczelni – prof. Andrzej Tretyn – nie mógł po raz trzeci ubiegać się o te funkcję, zatem wiadomo było, że uniwersytet będzie miał zupełnie nowego sternika. W połowie lutego do komisji wyborczej UMK wpłynęły cztery zgłoszenia kandydatów – wszystkie dotyczyły tej samej kandydatury, prof. Andrzeja Sokali. Wybór nowego rektora był więc formalnością, ale zgodnie z procedurami musiał być przeprowadzony.

Na spotkaniu wyborczym, które odbyło się w czwartek, wzięło udział 199 elektorów. Oddano 196 głosów ważnych – prof. Sokala otrzymał 181 głosów poparcia, ale 10 elektorów było przeciw jego kandydaturze. 5 osób wstrzymało się od głosu. Nowy rektor będzie sprawował władze przez najbliższe cztery lata. Po wyborach otrzymał gratulacje od swojego poprzednika.

Andrzej Sokala urodził się w 1955 roku. Jest absolwentem UMK. Kieruje Katedrą Prawa Rzymskiego (od 2000 roku) oraz Centrum Studiów Wyborczych UMK (od 2008 roku), którego jest pomysłodawcą i założycielem. Obecnie pełni funkcję Kierownika Katedry Prawa Rzymskiego, Historii Prawa i Ustrojów Państwowych. Od 2005 roku był przez dwie kadencje dziekanem Wydziału Prawa i Administracji, a w 2012 roku został wybrany na stanowisko prorektora UMK ds. studenckich i polityki kadrowej, które zajmuje do dziś.

W latach 1991-2004 był dyrektorem toruńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, a w 2003 roku został członkiem Trybunału Stanu. Obecnie ściśle współpracuje z Państwową Komisją Wyborczą, z Krajowym Biurem Wyborczym, z Rzecznikiem Praw Obywatelskich oraz z Biurem Informacyjnym Parlamentu Europejskiego w Polsce. Warto dodać, że w październiku 2015 roku – pod koniec rządów koalicji PO/PSL – prof. Sokala wraz z czterema innymi osobami został wybrany na stanowisko sędziego trybunału Konstytucyjnego. Tego ostatniego urzędu nie objął jednak w wyniku przegłosowania przez nowy Sejm uchwały o braku mocy prawnej, co wywołało kryzys konstytucyjny.

Do wyboru rektora przygotowuje się także Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Zgodnie z harmonogramem, odbędą się one 24 marca. O stanowisko powalczą dotychczasowy rektor prof. Jacek Woźny oraz dziekan Wydziału Edukacji Muzycznej UKW prof. Bernard Mendlik. Wczoraj na MetropoliaBydgoska.PL przedstawiliśmy program wyborczy obu pretendentów do objęcia funkcji.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments