Bydgoszcz
0C
Niebo częściowo zachmurzone
86% wilgotność
Wiatr: 6km/h W
H 1 • L 0
2C
Sr
2C
Czw
0C
Pt
-1C
Sob
-1C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaUMK ma nowego rektora. Był jedynym kandydatem
andrzej sokala umk
13.03.2020 | 10:25

UMK ma nowego rektora. Był jedynym kandydatem

Na zdjęciu: Nowo wybrany rektor UMK prof. Andrzej Sokala.

Fot. Andrzej Romański/UMK

W czwartek, 12 marca Uniwersytet Mikołaja Kopernika dokonał wyboru nowego rektora. Został nim jedyny kandydat na to stanowisko – prof. Andrzej Sokala.

Po dwóch kadencjach dotychczasowy rektor toruńskiej uczelni – prof. Andrzej Tretyn – nie mógł po raz trzeci ubiegać się o te funkcję, zatem wiadomo było, że uniwersytet będzie miał zupełnie nowego sternika. W połowie lutego do komisji wyborczej UMK wpłynęły cztery zgłoszenia kandydatów – wszystkie dotyczyły tej samej kandydatury, prof. Andrzeja Sokali. Wybór nowego rektora był więc formalnością, ale zgodnie z procedurami musiał być przeprowadzony.

Na spotkaniu wyborczym, które odbyło się w czwartek, wzięło udział 199 elektorów. Oddano 196 głosów ważnych – prof. Sokala otrzymał 181 głosów poparcia, ale 10 elektorów było przeciw jego kandydaturze. 5 osób wstrzymało się od głosu. Nowy rektor będzie sprawował władze przez najbliższe cztery lata. Po wyborach otrzymał gratulacje od swojego poprzednika.

Andrzej Sokala urodził się w 1955 roku. Jest absolwentem UMK. Kieruje Katedrą Prawa Rzymskiego (od 2000 roku) oraz Centrum Studiów Wyborczych UMK (od 2008 roku), którego jest pomysłodawcą i założycielem. Obecnie pełni funkcję Kierownika Katedry Prawa Rzymskiego, Historii Prawa i Ustrojów Państwowych. Od 2005 roku był przez dwie kadencje dziekanem Wydziału Prawa i Administracji, a w 2012 roku został wybrany na stanowisko prorektora UMK ds. studenckich i polityki kadrowej, które zajmuje do dziś.

W latach 1991-2004 był dyrektorem toruńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, a w 2003 roku został członkiem Trybunału Stanu. Obecnie ściśle współpracuje z Państwową Komisją Wyborczą, z Krajowym Biurem Wyborczym, z Rzecznikiem Praw Obywatelskich oraz z Biurem Informacyjnym Parlamentu Europejskiego w Polsce. Warto dodać, że w październiku 2015 roku – pod koniec rządów koalicji PO/PSL – prof. Sokala wraz z czterema innymi osobami został wybrany na stanowisko sędziego trybunału Konstytucyjnego. Tego ostatniego urzędu nie objął jednak w wyniku przegłosowania przez nowy Sejm uchwały o braku mocy prawnej, co wywołało kryzys konstytucyjny.

Do wyboru rektora przygotowuje się także Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. Zgodnie z harmonogramem, odbędą się one 24 marca. O stanowisko powalczą dotychczasowy rektor prof. Jacek Woźny oraz dziekan Wydziału Edukacji Muzycznej UKW prof. Bernard Mendlik. Wczoraj na MetropoliaBydgoska.PL przedstawiliśmy program wyborczy obu pretendentów do objęcia funkcji.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści