Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Duży parking ma stanąć przy Grudziądzkiej. Pomogą środki unijne

Dodano: 06.06.2017 | 18:44
Grudziądzka Bydgoszcz urząd miasta

Nowy obiekt ma pomieścić nawet 650 samochodów i być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Na zdjęciu: Parking położony obok budynków urzędu miasta przy ulicy Grudziądzkiej może pomieścić aktualnie niespełna 300 aut.

Fot. Stanisław Gazda

Ponad dwukrotnie więcej miejsc postojowych niż obecnie ma liczyć wielopoziomowy parking, który miasto chce wznieść w sąsiedztwie budynków magistratu przy ulicy Grudziądzkiej. Środki na jego budowę mają pochodzić z puli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT).

CZYTAJ TAKŻE: Ulica Cieszkowskiego wypięknieje. Rewitalizacja jeszcze w tym roku [WIZUALIZACJE]

Prace koncepcyjne związane z powstaniem nowego parkingu trwają już od kilku lat. Pierwotnie ratusz liczył, że uda się go zbudować w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Tyle że ostatecznie – mimo kilkukrotnych podejść – nie udało się znaleźć kontrahenta chętnego do zainwestowania środków zewnętrznych. Te ostatecznie mają się pojawić, ale pochodzić z ZIT-u, instrumentu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Z szacunków miejskich urzędników wynika, że w nadchodzących latach na parkingi typu Park&Ride („Zaparkuj i jedź”; wykorzystując do dalszej podróży np. komunikację publiczną) może liczyć nawet na 35 milionów złotych wsparcia.

Parking przy ul. Grudziądzkiej ma być flagowym przykładem zmniejszania natężenia ruchu w centrum Bydgoszczy. Dlatego też nowy obiekt ma pomieścić aż 650 pojazdów, a także kilkadziesiąt rowerów. Część miejsc postojowych ma być dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, a na poszczególne poziomy użytkownicy mają dostawać się za pomocą windy. Brany pod uwagę jest również wariant zlokalizowania w bezpośrednim sąsiedztwie przystanku komunikacji miejskiej.

Obecny etap projektowy miasto chce zakończyć jeszcze w 2017 roku. W ramach tych działań opracowane mają być dwa warianty zagospodarowania placu, który obecnie może pomieścić 290 aut. Do wybranego ostatecznie wariantu zostanie stworzony program funkcjonalno-użytkowy. Wszystko po to, aby przygotować się do realizacji inwestycji w formule „Zaprojektuj i buduj”. Oprócz samego parkingu projektanci mają wziąć pod uwagę rozlokowanie małej architektury, zagospodarowanie okolicy terenami zielonymi, a także montaż oświetlenia, monitoringu i budowę systemu kanalizacji deszczowej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Początek prac nad parkiem Akademickim. Miasto szuka wykonawcy projektu

Jak informują przedstawiciele ratusza, równolegle toczą się prace nad lokalizacją innych parkingów Park&Ride. Wiadomo, że część z nich miałaby powstać przy istniejących pętlach tramwajowych bądź autobusowych.