Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Urzędnicy planują więcej nasadzeń drzew. I przedstawili dane za ten rok

Dodano: 24.11.2019 | 19:14

Na zdjęciu: Zieloni rozmawiali z urzędnikami m.in. o zwiększeniu liczby nasadzeń drzew w zamian za wycinki.

Fot. ED

Na początku listopada bydgoskie koło Partii Zieloni zaprosiło prezydenta Rafała Bruskiego do negocjacji w sprawie zwiększenia liczby nasadzeń drzew, mających zrekompensować wycinki poczynione podczas prowadzenia miejskich inwestycji. Władze miasta podjęły rękawice i zorganizowały w ratuszu spotkanie poświęcone zieleni. Podczas niego padły ważne obietnice.

W piśmie do prezydenta miasta współprzewodniczący koła Daniel Kaszubowski zaproponował prezydentowi Rafałowi Bruskiemu podjęcie negocjacji  ws. zwiększenia ilości drzew nasadzanych, w celu uzupełnienia braków powstałych po wycinkach.Proponujemy zwiększenie tej liczby do 100 nowych sadzonek za każde jedno wycięte drzewo. Nasza propozycja jest zachowawcza, bo liczba nowych nasadzeń powinna być zdecydowanie wyższa. Większość rozpraw naukowych na ten temat mówi, że 1 stare drzewo warte jest tyle, co 1500-2000 nowych sadzonek. Wiemy jednak, że na taką opcję miasto na pewno nie przystanie, ze względu ograniczony rozmiar dostępnej powierzchni oraz ma możliwość tworzenia m.in. ogrodów miejskich, ogrodach na dachach obiektów, jak i wdrażania wielu innych sposobów na walkę ze smogiem i zmianami klimatycznymi – napisał Kaszubowski.

Urzędnicy planują więcej nasadzeń drzew. I przedstawili dane za ten rok

Zobacz również:

Bydgoski Jarmark Świąteczny jak z bajki. Moc atrakcji dla dzieci

Propozycja Zielonych spotkała się z reakcją władz – Zieloni otrzymali zaproszenie na spotkanie do ratusza. 21 listopada Daniel Kaszubowski i Piotr Malich usiedli przy stole z zastępcą prezydenta miasta Mirosławem Kozłowiczem, ogrodnik miasta Bogną Rybacką oraz przedstawicielami Wydziału Gospodarki Komunalnej. Podczas rozmów dyskutowano o kwestii wskaźnika nasadzeń rekompensujących wycinki. Jednak jak relacjonuje Kaszubowski, ten temat został odłożony do czasu publikacji przez WGK raportu podsumowującego liczbę nasadzonych i wyciętych drzew w 2019 roku. Wiadomo jednak, że wskaźnik ten już dziś jest zróżnicowany.

Władze miasta przedstawiły też listę nasadzeń, dokonanych na terenie Bydgoszczy. Z inicjatywy UMB w ramach działań z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska przy ulicach: Kujawskiej, 20 stycznia 1920, Bronikowskiego, Reja, Gersona, Łomżyńskiej i Nałkowskiej pojawiło się 165 drzew. Jako rekompensatę za wzbudzające spore emocje wycinki na Kapuściskach na zlecenie KPEC dokonano 285 nasadzeń przy ulicach: 11 listopada, Spacerowej, Nakielskiej, Wojska Polskiego, Kombatantów i Kapuściska. Spółka odpowiedzialna za dostarczanie ciepła zleciła też posadzenie 252 drzew ze względu na wycinki dokonane przy budowie ciepłociągu na Osową Górę – dokonano tego przy Wojska Polskiego, Gackowskiego, Czackiego, Twardzickiego, Lewińskiego, Głowackiego i 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich. Ponadto, przy ulicy Bronikowskiego pojawiło się kolejne 30 drzew w zamian za budowę kładki łączącej Czyżkówko z Jachcicami oraz trzy drzewa na placu zabaw w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

Wyliczenia dotyczące nasadzeń zaprezentował też zarząd dróg. 861 drzew pojawiło się w rejonie prowadzonych na zlecenie ZDMiKP inwestycji, takich jak utwardzanie gruntówek (ulice Leszczyna, Osada, Pijarów, Botaniczna, Sanatoryjna i Byszewska), przebudowa węzła Szarych Szeregów (Wojska Polskiego, Szarych Szeregów, Bełzy, Szpitalna), budowy II etapu Trasy Uniwersyteckiej (Glinki, Magnuszewska, Ogińskiego, Jana Pawła II) i pozostałych inwestycji (Grunwaldzka, Wały Jagiellońskie, Łochowska). Kolejne 703 drzewa to efekt realizacji ramach zadań parkowych – posadzono je w parku Witosa, parku kieszonkowym przy Gdańskiej i Mickiewicza oraz parku na Wzgórzu Wolności i Wzgórzu Dąbrowskiego. Dane przedstawione przez ratusz wskazują, że w 2019 roku miasto dokonało nasadzeń 2372 sztuk drzew.

Na spotkaniu omówiono też temat wycinek drzew w parku na Osiedlu Leśnym. Jak informowaliśmy, miasto planuje wyciąć w nim 96 drzew.Mieszkańcy os. Leśnego mogą odetchnąć. W ich parku nie pojawi się deweloper. Niedługo zaś zorganizujemy wspólnie z miastem spacer, podczas którego mieszkańcy dowiedzą się co i dlaczego zostanie wycięte – przekazuje Kaszubowski. Ratusz zapewnia jednak, że wycinki mają objąć przede wszystkim suche drzewa, które mogą stanowić zagrożenie dla spacerowiczów.

Ratusz zapowiada także, że więcej zieleni pojawi się przy torowiskach tramwajowych będzie więcej zieleni. – Na Wojska Polskiego odtwarzany jest szpaler z krzaków – opisuje przedstawiciel Partii Zieloni. – Na naszą prośbę WGK przejrzy dotychczasowe zapisy w ogłaszanych przetargach i postara się zawrzeć w nowych ogłoszeniach na bieżące utrzymanie zieleni itp. zakaz stosowania Roundupu – dodaje.

Na spotkaniu władze miasta omówiły też z Zielonymi wiele innych uwag, ale jak podkreśla Kaszubowski więcej informacji będzie mógł przekazać w późniejszym terminie. – Wpierw trzeba sprawdzić kilka kwestii formalnych – uzupełnia. Ale dodaje, że dialog z władzami miasta będzie kontynuowany.

0 0 votes
Article Rating
Urzędnicy planują więcej nasadzeń drzew. I przedstawili dane za ten rok
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments