Bydgoszcz
9C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 2km/h N
H 9 • L 7
14C
Wt
10C
Sr
15C
Czw
12C
Pt
14C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaW piątek tramwaje pojadą Kujawską. To kolejny przejazd testowy przed uruchomieniem nowej trasy
19.11.2020 | 09:50

W piątek tramwaje pojadą Kujawską. To kolejny przejazd testowy przed uruchomieniem nowej trasy

Na zdjęciu: Pierwszy przejazd testowy nowym torowiskiem odbył się w październiku.

Fot. Szymon Fiałkowski

W piątek, 20 listopada w godzinach przedpołudniowych planowane są kolejne próbne przejazdy tramwajów przez teren rozbudowywanej ulicy Kujawskiej. Drogowcy proszą kierowców o zachowanie ostrożności – szczególnie w obrębie ronda Kujawskiego i Bernardyńskiego, ponieważ w tych miejscach nie działa jeszcze sygnalizacja świetlna.

Jak informuje rzecznik ZDMiKP Tomasz Okoński, kolejne testy nowego torowiska w ciągu ulicy Kujawskiej odbędą się jutro w godzinach przedpołudniowych. Z uwagi na przejazdy tramwajów i nieuruchomienie sygnalizacji świetlnej na rondach Kujawskim i Bernardyńskim w tych miejscach kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność. Przypomnijmy, że regularny ruch tramwajowy nową trasą zostanie uruchomiony w niedzielę, 6 grudnia – przez Kujawską pojadą linie 2, 9 i nowa linia 11. Przygotowania do obsługi pasażerów już trwają. – W rejonie zatok i peronów uzupełniana jest infrastruktura przystankowa. Montowane są wiaty i barierki – dodaje Okoński.


Nowy układ komunikacji po 6 grudnia. Wielkie zmiany na Kapuściskach, Wyżynach i Glinkach [SCHEMATY]


ZDMiKP przekazało też najważniejsze o postępach w realizacji inwestycji. Na wlocie ronda Kujawskiego od ulicy Solskiego trwają rozbiórki ostatnich elementów dawnego przejścia podziemnego oraz przełożenia wielu instalacji elektroenergetycznych, teletechnicznych oraz innych mediów. Równolegle wykonywany jest duży zakres robót ziemnych oraz układana jest nowa kanalizacja deszczowa. W ciągu ulicy Solskiego dobudowany zostanie jeszcze blisko stumetrowy odcinek torowiska w kierunku Szwederowa. – Będzie on pełnił funkcję torów odstawczych, a docelowo w tym miejscu zacznie się nowa linia tramwajowa w kierunku ronda Grunwaldzkiego. Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć przy realizacji tego zadania kolejnej ingerencji w rondo Kujawskie – podkreśla zarząd dróg.

Po południowej stronie ronda Kujawskiego trwają natomiast roboty związane z budową parkingu, który będzie włączony w system park and ride. Jak informują drogowcy, obecnie w tym miejscu prowadzone są roboty ziemne i kanalizacyjne. Kontynuowane są też prace przy budowie schodów łączących ulicę Kujawską ze Wzgórzem Wolności. Prowadzone są też prace przy nawierzchni zachodniej jezdni Kujawskiej, torowisku przy ulicy Toruńskiej oraz ścieżkach rowerowych w obrębie ronda Bernardyńskiego.

Łączna wartość projektu rozbudowy ulicy Kujawskiej wraz z zakupem 15 tramwajów wynosi 380 milionów, z czego 168 milionów pokrywa dofinansowanie z Unii Europejskiej, a 48 milionów złotych miejskiego wkładu pokryje dotacja z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Zakończenie wszystkich prac drogowych w ramach inwestycji ma nastąpić w marcu 2021 roku – nowy układ ma zostać w pełni oddany do użytku miesiąc później.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści