Bydgoszcz
16C
Słonecznie
55% wilgotność
Wiatr: 4km/h SE
H 18 • L 14
21C
Sr
17C
Czw
15C
Pt
13C
Sob
13C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONInwestycjeW województwie powstanie nowy dworzec kolejowy. „Poprawi to komfort korzystania z obiektu przez pasażerów” [WIZUALIZACJE]
29.08.2020 | 16:42

W województwie powstanie nowy dworzec kolejowy. „Poprawi to komfort korzystania z obiektu przez pasażerów” [WIZUALIZACJE]

Całkowity koszt inwestycji wyniesie ok. 35 milionów złotych, a prace mają potrwać do końca 2022 roku.

Na zdjęciu: Tak po rewitalizacji ma wyglądać nowy dworzec kolejowy we Włocławku.

Fot. PKP / wizualizacje

Trwają prace związane z powstaniem nowego dworca kolejowego we Włocławku. Wykonawca inwestycji zakończył prace projektowe, a także przedstawił wizualizacje inwestycji. 

Jak informuje biuro prasowe PKP, głównymi założeniami projektu nowego dworca kolejowego we Włocławku jest nowoczesna, niebanalna bryła oraz komfortowe i przyjazne dla pasażerów wnętrze. Nowy obiekt zastąpi dotychczasowy budynek dworca, a jego powierzchnia zostanie zwiększona z planowanych pierwotnie 1200 metrów kwadratowych o ponad 1000 m2. – Poprawi to komfort korzystania z obiektu przez podróżnych oraz najemców – słyszymy w biurze prasowym PKP.

Na terenie dworca znajdą się przestronna poczekalnia dla pasażerów, kasy biletowe zarówno przewoźników kolejowych, jak i autobusowych, zaś na piętrze zlokalizowane będą biura wydziału komunikacji włocławskiego urzędu miejskiego. Dworzec będzie w pełni przystosowany do obsługi osób o ograniczonej mobilności, w tym pasażerów z niepełnosprawnościami, podróżnych z dziećmi, osób starszych czy podróżujących z dużymi bagażami. W projekcie uwzględniono będący już w realizacji przed budynkiem dworca multimodalny węzeł przesiadkowy, który budowany jest przez Miasto Włocławek. Obie inwestycje będą stanowiły spójną całość i będą funkcjonalnie powiązane ze sobą.

Budynek nowego dworca kolejowego we Włocławku będzie wykończony wysokiej klasy materiałami, takimi jak granit, beton, szkło czy panele aluminiowe. Elewacje budynku będą wykończone w części blachą miedzianą oksydowaną – materiału słynącego z długiej trwałości oraz wysokich walorów estetycznych. Warto podkreślić, że tylko kilka budynków w Polsce posiada tak niebanalną elewację.

– Dworzec kolejowy we Włocławku to inwestycja, która nie tylko wpłynie na atrakcyjność Włocławka, ale przede wszystkim zapewni możliwość wygodnego, zgodnego z najnowszymi standardami podróżowania. Będzie miała znaczenie zarówno gospodarcze, jak i społeczne dla naszego regionu. Mieszkańcy od wielu lat oczekiwali na gruntowną przebudowę obiektu, dlatego cieszę się, że mogą zobaczyć postęp prac nad tym projektem – mówi wiceminister funduszy i polityki regionalnej Anna Gembicka. Prezes zarządu PKP S.A. Krzysztof Mamiński podkreśla, że przestrzeń budynku dworca we Włocławku będzie bardziej funkcjonalna i przystosowana do rzeczywistych potrzeb pasażerów. – Dokładamy wszelkich starań, aby inwestycje realizowane w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 spełniały współczesne standardy obsługi wszystkich grup podróżnych – dodaje.

Wykonawca dokumentacji projektowej, firma TPF Sp. z o.o., złożył wniosek o pozwolenie na budowę. PKP S.A. planuje ogłoszenie przetargu na wykonawcę robót budowlanych pod koniec października br. Budowa nowego dworca we Włocławku jest projektem realizowanym w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.

Inwestycja jest finansowana ze środków własnych PKP oraz z budżetu państwa. Jej koszt to ok. 35 mln zł brutto. Planowany termin udostępnienia nowego dworca podróżnym to koniec 2022 roku.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści