Wciąż za drogo. Znamy propozycje cen w drugim przetargu na remont Rynku w Starym Fordonie
Dodano: 24.02.2020 | 16:18Na zdjęciu: Tak będzie wyglądał rynek w Starym Fordonie po przebudowie.
Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy
Poznaliśmy oferty wykonawców w ponownym przetargu na wykonanie remontu Rynku w Starym Fordonie. Wszystkie cztery propozycje przewyższają zakładany budżet, który i tak został podniesiony w stosunku do pierwszego postępowania.
Pierwszy przetarg na wykonanie przebudowy najważniejszego placu w Fordonie został ogłoszony pod koniec 2019 roku. Zgłosiły się do niego cztery firmy, lecz ich oferty przekroczyły zakładany budżet, wynoszący wówczas 4,75 miliona złotych – najwyższa z nich wynosiła blisko 10 milionów złotych. Ostatecznie drogowcy poddali pod ocenę dwie propozycje (pozostałe zostały odrzucone z przyczyn formalnych), jednak zgodnie z przewidywaniami zdecydowali się na unieważnienie przetargu.
Zobacz również:
Skatepark w Fordonie będzie odnowiony
ZDMiKP obiecał, że najszybciej jak tylko się da ogłosił ponowny przetarg. Ten rozpoczął się 6 lutego – w poniedziałek, 24 lutego poznaliśmy natomiast propozycje cenowe potencjalnych wykonawców. Tym razem miasto zwiększyło budżet na to zadanie, który wynosi 6,5 miliona złotych. Oferty firm budowlanych nadal jednak przewyższają zakładany budżet.
Chęć wykonania zamówienia wyraził te same firmy, co w poprzednim przetargu. Najtańszą propozycję przedstawiła firma Steinbudex ze Świdnicy – 7,3 miliona złotych. Bydgoski Betpol wycenił zakres prac na 7,9 miliona złotych, Prasbet z Grudziądza na 8,1 miliona, a Polskie Surowce Skalne z Bielan Wrocławskich – na 8,4 miliona. Warto dodać, że wszystkie firmy deklarują, że kierownik budowy ma za sobą doświadczenie w postaci trzech podobnych zadań – a jest to drugie, poza ceną (605) kryterium oceny ofert. By wybrać najtańszą propozycję, ratusz musiałby zatem dołożyć ok. 800 tysięcy złotych.
Przebudowa Rynku w Starym Fordonie ma być kolejnym etapem rewitalizacji tej części Bydgoszczy. W ubiegłym roku zakończono remont ulicy Bydgoskiej, a w planie na ten rok są też pierwsze prace w rejonie Wisły – miasto złożyło w połowie lutego wnioski o wydanie pozwoleń na budowę dotyczących budowy pierwszych fragmentów fordońskiego nabrzeża.
Autorami koncepcji przebudowy Rynku są poznaniacy Łukasz Pieńczykowski i Jakub Bartkowiak. Ich wizja została uznana za najlepszą w konkursie, który zakończył się w grudniu 2017 roku. Architekci, zgodnie z sugestiami mieszkańców, wprowadzili ograniczenie ruchu kołowego na Rynku oraz wprowadzenie rozwiązań sprzyjających ruchowi pieszemu. Nawierzchnia placu ma być utrzymana na jednej wysokości – będzie ona w większości wykonana z kostki granitowej szarej.
Podczas remontu placu wyremontowany zostanie też pomnik, istniejący na rynku. Po przebudowie plac zyska też fontannę. Ponadto, w ramach inwestycji wykonawca dostarczy oraz zamontuje na Rynku – tak jak przy synagodze obok ulicy Bydgoskiej – starą pompę wodną. Na placu pojawi się też więcej zieleni oraz siedzisk.
- Posłowie Bogucki i Schreiber przekonują: Sytuacja finansowa samorządów nie uległa zmianie - 11 grudnia 2024
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024