Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Weekendowy chaos na tablicach ITS. Ekrany zamiast pomóc, przeszkadzały

Dodano: 26.09.2022 | 20:11

Na zdjęciu: Taki komunikat ukazywał się na przystankach tramwajowych w Bydgoszczy przez cały weekend.

Fot. nadesłane

System informacji pasażerskiej w Bydgoszczy od dawna kuleje. W sytuacjach awaryjnych informacji trzeba szukać na facebookowych relacjach ZDMiKP, a kiedy wprowadzane są istotne zmiany w komunikacji, ich przekaz pozostawia wiele do życzenia. Nie inaczej było w ten weekend, kiedy z uwagi na prace torowe tramwaje nie jeździły fragmentem ulicy Fordońskiej. Komunikaty o zmianach wyświetlały się na całej powierzchni ekranów ITS, uniemożliwiając sprawdzenie odjazdów tramwajów w czasie rzeczywistym – i to także na trasach nieobjętych utrudnieniami, jak Chodkiewicza czy Wojska Polskiego.

Od piątku do końca niedzieli (23-25 września) na ulicy Fordońskiej, w rejonie skrzyżowania z Kazimierza Wielkiego i Łęczycką przeprowadzono operację przełożenia rozjazdów nakładkowych. Umożliwiło to rozpoczęcie przebudowy torowiska w stronę pętli Wyścigowa i zachowanie ciągłości ruchu tramwajowego, pomimo prowadzonych robót przy budowie nowych mostów i dróg dojazdowych. W związku z przełożeniem rozjazdów, nastąpiły zmiany w kursowaniu tramwajów. Ruch na odcinku od Wyścigowej do Bałtyckiej był wstrzymany: tramwaje z Fordonu kursowały do Wyścigowej, a od strony centrum – do pętli Bałtycka. Pomiędzy Wyścigową a Bałtycką uruchomiona była autobusowa komunikacja zastępcza.


Metropolia za pół ceny rozpoczęta! Gdzie można skorzystać ze zniżek? [LISTA]


Okazało się jednak, że informacja dotycząca tych zmian jak zwykle przerosła ZDMiKP. Pomimo że z wyprzedzeniem przygotowano komunikaty o zamknięciu odcinka Fordońskiej, to w weekend wyłączono rozkłady jazdy na ekranach ITS na wszystkich przystankach tramwajowych, i to również na trasach niedotkniętych w żaden sposób zmianami, czyli w ciągu ulicy Chodkiewicza czy Wojska Polskiego. Wielka, żółta plansza na cały ekran zastąpiła godziny odjazdów – należy jednak dodać, że na przystankach autobusowych nie ukazywał się w ogóle żaden komunikat o utrudnieniach na Fordońskiej.

To kolejna sytuacja, w której ZDMiKP nie wprowadził tymczasowych rozkładów jazdy do systemu ITS – przypomnijmy, że w tegoroczne Boże Ciało na ekranach wyświetlał się rozkład jazdy na dzień powszedni, a komunikacja kursowała według niedzielnego planu jazdy.

Dlaczego w ten weekend na ekranach ITS nie było rozkładów jazdy? Od drogowców usłyszeliśmy lakoniczną odpowiedź. – Zmiany były zbyt duże, dlatego informacje o zmianach podaliśmy na wszystkich przystankach tramwajowych – przekazał Tomasz Okoński, rzecznik prasowy zarządu dróg.

Przewodniczący stowarzyszenia Bydgoski Ruch Miejski Paweł Górny wytyka drogowcom lenistwo i podkreśla, że komunikat na cały ekran zabrał pasażerom przez pełen weekend możliwość sprawdzania odjazdów na żywo. – Można było zrobić tradycyjny komunikat na pół ekranu albo zastosować zmienny cały ekran – po kilka-kilkanaście sekund wyświetla się na zmianę raz komunikat o zmianach, a raz ekran odjazdów. Chyba system za ponad 50 mln złotych przewiduje różne techniczne opcje, a nie tylko wyłączenie ekranu odjazdów, gdy są jakieś zmiany? – pyta retorycznie Górny.

Warto dodać, że komunikat o zmianach został naklejony na wiatach przystankowych na trasie do Fordonu – mimo to w ten weekend ekrany ITS nie pokazywały odjazdów w czasie rzeczywistym. – Wydrukowane komunikaty były już wielokrotnie stosowane, również tylko takie na dwa dni, jak np. Wigilia i Sylwester. Szkoda chyba, żeby system ekranów dynamicznej informacji pasażerskiej wyświetlał przez kilka dni tylko jedną niezmienną informację, chyba nie temu ma służyć? – dodaje Górny.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ: Od 1 października ostre cięcia na kilkunastu liniach. Znamy pierwsze szczegóły

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
1 rok temu

Potwierdzam i w pełni się pod tym podpisuję. Ale nie dotyczy to tylko dni lub sytuacji w których występują jakieś utrudnienia. Ten ,kupiony za kilkadziesiąt milionów system zwyczajnie nie działa na co dzień i powinien się raczej nazywać system dezinformacji. Wczoraj miałem konieczność podróży z Fordonu do centrum i z powrotem i na żadnej ŻADNEJ tablicy informacyjnej nie było poprawnych informacji. Pomijam już fakt że połowy nie dało się odczytać bo albo świeci na nie słońce albo pasażer patrzy pod słońce. Już lepiej żeby wyświetlać na tych tablicach powielone rozkłady papierowe. Miasto nie ma pieniędzy a wydało grube miliony na… Czytaj więcej »