Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nowy właściciel terenu Nordica w Fordonie uporządkował działkę. Wiemy, dlaczego

Dodano: 19.02.2022 | 11:20

Na zdjęciu: Tak wygląda teren przy GOPR i Pelplińskiej. Jego obecny właściciel - spółka Wesstron - uporządkowała go po monitach od straży miejskiej.

Fot. BB

Spółka Wesstron zakupiła w drodze licytacji komorniczej działkę przy ulicy Pelplińskiej na osiedlu Tatrzańskim w Fordonie – ustaliła MetropoliaBydgoska.PL. Wcześniej należał on do spółki Nordic Development – ta otrzymała go od miasta jako część rozliczenia w zamian za przekazanie Młynów Rothera. Obecny właściciel kilkanaście dni temu uporządkował rzeczony teren – dowiedzieliśmy się, dlaczego to zrobił.

Nieruchomość przy skrzyżowaniu ulic Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i Pelplińskiej stanowiła własność Nordic Development od 2013 roku –  spółka otrzymała go od miasta jako część rozliczenia w zamian za przekazanie Młynów Rothera. Później deweloper, znany m.in. z realizacji budynku Nordic Haven przy ulicy Grottgera, adaptacji wieżowca Famoru na Bocianowie czy budowy kompleksu na osiedlu Eskulapa popadł w olbrzymie kłopoty finansowe – przyczyniła się do nich m.in. budowa Nordic Astrum.

NOWE INFORMACJE W SPRAWIE NORDIC ASTRUM: Miasto chce uchylenia pozwolenia na budowę. A karuzela z tramwajami na Babiej Wsi trwa 

Tonący w długach deweloper musiał zacząć je spłacać. By to zrobić, konieczna stała się wyprzedaż terenów, które otrzymał od miasta w zamian za przekazanie zabytku na Wyspie Młyńskiej. Pierwsze działki sprzedano kilka lat temu – te przy ulicy Zaświat przejął Budlex, który buduje na nich kompleks mieszkaniowy Enklawa, a teren przy ulicy Wrocławskiej zakupiła inna spółka z branży deweloperskiej – RedCo. Później odbyła się licytacja działki z rozpoczętą budową Nordic Astrum.

Teren na osiedlu Tatrzańskim, położony przy ruchliwej ulicy i blisko kilku budynków mieszkalnych, także symbolizował problemy jego gospodarza. W przeciągu kilkunastu miesięcy stał się śmietniskiem. Najczęściej były to odpady, przenoszone przez wiatr – m.in. z pobliskiego targowiska. W 2020 roku na naszych łamach opisywaliśmy interwencje fordońskiego radnego Lecha Zagłoby-Zyglera w tej sprawie. Z odpowiedzi na jego interpelację wynikało, że Nordic nie reagował na ponaglenia służb miejskich i nie kwapił się do posprzątania zalegających przy Pelplińskiej śmieci. Ostatecznie teren został uprzątnięty przez… kibiców Zawiszy.

Nieruchomość na Tatrzańskim – a w zasadzie dwie działki położone obok siebie – także zostały wystawione na licytację komorniczą. Po kilku podejściach znalazły one nowego właściciela. Jak się dowiedzieliśmy, jest nim spółka Wesstron z Augustowa (gmina Dobrcz). Co ciekawe, zajmuje się projektowaniem, budową oraz wyposażeniem budynków inwentarskich, np. chlewików czy kurników. Nie oznacza to jednak, że na środku Fordonu wyrośnie ferma –  w planie miejscowym dla osiedla Tatrzańskiego działka przy Pelplińskiej i GOPR jest przeznaczona pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną (o maksymalnie czterech kondygnacjach) z usługami zdrowia; dopuszcza się również wbudowane nieuciążliwe dla środowiska i otoczenia usługi. Mniejsza część terenu jest natomiast przeznaczona pod usługi administracji z możliwością realizacji budynku mieszkalnego, ale o maksymalnie dwóch kondygnacjach.

Zainteresowanie nieużytkiem przy Pelplińskiej wzrosło kilkanaście dni temu. Pod koniec stycznia na teren wjechał bowiem ciężki sprzęt, który wyrównał ziemię – usunięto z niego również bramki do gry w piłkę nożną, które niegdyś służyły najmłodszym mieszkańcom Tatrzańskiego. Jak ustaliliśmy, spółka Wesstron nie rozpoczyna w tym miejscu żadnej inwestycji – uporządkowanie terenu w ciągu 14 dni nakazała im straż miejska, zapewne po kolejnych zgłoszenia dotyczących zalegających tam odpadów. Przedstawiciele firmy nie chcieli jednak zdradzić, jakie plany wiążą z nieruchomością zakupioną na licytacji komorniczej.

Działki Nordica przy Żeglarskiej także mają nowego właściciela

Nordic Development planował również inwestycje na Jachcicach. Przy ulicy Żeglarskiej 71 miał powstać kompleks pięciu budynków mieszkalnych: w 2017 roku wydano pozwolenie na ich budowę. W odróżnieniu od Nordic Astrum, prace w zachodniej części Bydgoszczy nie zdążyły wystartować. Po upadku Nordica, nieruchomości na Jachcicach także zostały zlicytowane. Wiele wskazuje na to, że nowy właściciel także chce na nich wybudować nowe mieszkania – obecnie miejscy urzędnicy rozpatrują wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami.

Inwestorem jest RE Development – warszawska spółka, mająca na koncie inwestycje zarówno w stolicy, jak i Łodzi, dysponująca ponadto portfelem nieruchomości zlokalizowanych m.in w Szczecinie czy w Bieszczadach. Akcjonariuszami spółki są fundusze inwestycyjne zarządzane przez Opera TFI; członkowie jej zarządu i rady nadzorczej są związani także ze firmą SkyCash, która stworzyła aplikację oferującą – m.in. w Bydgoszczy – możliwość zakupu biletu komunikacji miejskiej czy uiszczenia opłaty za parkowanie. Projektantem budynków jest toruńskie biuro RDV Architekci.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Miasto chce sprzedać 23 działki w Fordonie. Są przeznaczone pod budowę domów

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gumiś
Gumiś
2 lat temu

Do 2013 roku była to działka miejska, tylko pan Bruski postanowił ją przekazać, jaką jedną z dziesięciu działek miejskich, deweloperowi za ruinę na wyspie młyńskiej. Deweloper zbankrutował, komornik działki sprzedał. Mieszkańcy pożegnali się z terenem na którym miało powstać nowoczesne centrum kultury. W 2023 roku są wybory samorządowe w których będziemy mogli po 13 latach chamstwa, pychy i arogancji oczyścić ratusz z ludzi którzy nam szkodzą!