Bydgoszcz
2C
Słonecznie
86% wilgotność
Wiatr: 2km/h WSW
H 3 • L 1
11C
Pon
10C
Wt
9C
Sr
12C
Czw
13C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoWraca temat miejskich kąpielisk. Ratusz myśli o pływaniu w Balatonie – rada osiedla zgłasza sprzeciw
20.07.2019 | 13:54

Wraca temat miejskich kąpielisk. Ratusz myśli o pływaniu w Balatonie – rada osiedla zgłasza sprzeciw

Na zdjęciu: Rada Osiedla Bartodzieje nie chce, by Balaton stał się miejscem do kąpieli.

Fot. Stanisław Gazda

Jak wygląda temat wyznaczania kąpielisk na terenie Bydgoszczy? Sprawą powracającą co roku w lato zajęła się komisja bezpieczeństwa i porządku publicznego rady miasta, pytając władze o postępy w tym zakresie. W te wakacje na kąpieliska nie ma co liczyć, ale mają one powstać w następnych latach. Jedna z lokalizacji wzbudza jednak sprzeciw części okolicznych mieszkańców.

Gdy temperatura przekracza 20 stopni Celsjusza, do debaty publicznej wraca temat miejskich kąpielisk. Nostalgia za zlikwidowanymi basenami otwartymi i usilne domaganie się miejsc do pływania w Bydgoszczy za pośrednictwem mediów społecznościowych często dociera do władz. W 2015 roku miasto chciało zaspokoić potrzeby grupy bydgoszczan i postanowiło wytyczyć kąpielisko przy Wyspie Młyńskiej – kontrowersyjna propozycja została jednak storpedowana przez Urząd Żeglugi Śródlądowej. Dyrektor tej instytucji stwierdził, że organizacja miejsca do pływania naprzeciw Opery Nova jest wykluczona ze względu na wykorzystywanie tego odcinka Brdy do żeglugi.

Ratusz zaczął poszukiwać innych miejsc, w których bydgoszczanie mogliby zażywać kąpieli. Wśród „konkretów”, czyli kampanijnych obietnic Rafała Bruskiego przed ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi znalazła się deklaracja o utworzenie kąpieliska przy Balatonie na Bartodziejach oraz na obszarze Brdy przy Parku Centralnym (koło hali Artego Arena). We wrześniu 2018 roku Bruski, wspierany przez radnego Jakuba Mikołajczaka podczas konferencji prasowej zorganizowanej przy zbiorniku wodnym na Bartodziejach zapewniał, że będzie można w nim popływać w 2020 roku.

Kwestią wyznaczenia kąpielisk zainteresowała się niedawno komisja bezpieczeństwa i porządku publicznego rady miasta. Zawnioskowała ona do władz miasta o zorganizowanie takiego miejsca oraz zapytała o dotychczasowe działania w tej kwestii. W odpowiedzi na prośbę komisji wiceprezydent Maria Wasiak podkreśliła, że miasto rozważa lokalizację kąpieliska przy Balatonie. – W 2018 roku Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy przebadała zbiornik pod względem wymagań mikrobiologicznych. Badania były prowadzone od maja do września 2018 roku. Łącznie pobrano 10 prób wody w odstępach dwutygodniowych. Wszystkie wyniki badanych prób mieściły się w wartościach dopuszczalnych – poinformowała zastępczyni prezydenta. Dodała też, że w tegorocznym budżecie znalazły się środki na prace koncepcyjne dotyczące stworzenia kąpieliska.

Pomysł pływania w Balatonie nie wszystkim przypada jednak do gustu. Pod koniec czerwca Rada Osiedla Bartodzieje skierowała pismo do prezydenta miasta, w którym zdecydowanie sprzeciwiła się tej inwestycji. Według jej opinii kąpielisko zwiększy poziom hałasu w rejonie Balatonu, a woda po pewnym czasie stanie się brudna i niezdatna do kąpieli. Według osiedlowych społeczników problemem związanym z dokładną oceną tej inwestycji jest brak jakiegokolwiek projektu miejsca do pływania.

CZY KĄPIELISKO NA BARTODZIEJACH TO DOBRY POMYSŁ?

Poza Balatonem i Parkiem Centralnym poruszano też temat utworzenia kąpieliska w przyszłym Parku Akademickim, czyli obszarze pomiędzy CH Auchan a kampusem UTP. Pomimo początkowego sprzeciwu, miasto miało zgodzić się na wykorzystanie istniejącego tam zbiornika wodnego także na cele kąpielowe. Ostateczna wizja terenu jest jednak wciąż przedmiotem prac projektowych. W dyskusjach często pojawia się również pomysły wykorzystania odcinka Brdy na wysokości Jachcic, Piasków i Smukały, gdzie niegdyś funkcjonowały miejsca do pływania.

W odpowiedzi na wniosek komisji bezpieczeństwa Wasiak przypomina też o trwającym projektowaniu strefy rekreacyjnej z basenami otwartymi przy powstającym basenie Nowa Astoria. Nowy kompleks obejmie cztery strefy wypoczynku z basenami, plażą, punktami gastronomicznymi, boiskami wielofunkcyjnymi, a także placem zabaw i parkiem linowym dla dzieci. Projekt zagospodarowania terenów przy Astorii ma być gotowy w przyszłym roku.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Hanna
Hanna
2 lat temu

Jakiś czas temu w audycji Radia Kultura była o tym mowa. Balaton jest niezwykłym miejscem pod względem ptactwa. Jest to ich punkt lęgowy. Zostawmy więc im tę przestrzeń 😉

Krystian
Krystian
2 lat temu

A może w myslecinku jest bardzo duży teren do wykorzystania może jakiś Aquapark to coś na zasadzie Malta Poznań lub Reda inwestycja z czasem by naprawde by się zwróciła to tyle i nie tylko ludzie z Bydgoszczy tylko z całej Polski też

Powiązane treści