Bydgoszcz
-5C
Niebo głównie zachmurzone
81% wilgotność
Wiatr: 6km/h ESE
H -4 • L -6
-2C
Czw
0C
Pt
-3C
Sob
-0C
Nd
-2C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeWybrano wykonawcę przebudowy Rynku w Starym Fordonie
23.03.2020 | 11:22

Wybrano wykonawcę przebudowy Rynku w Starym Fordonie

Na zdjęciu: Prace na centralnym placu Starego Fordonu obejmą także remont pomnika, upamiętniającego ofiary drugiej wojny światowej.

Fot. Stanisław Gazda/archiwum

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej rozstrzygnął przetarg na wykonanie przebudowy Rynku w Starym Fordonie.

Pierwsze postępowanie dotyczące kolejnego etapu rewitalizacji najstarszej części Fordonu ogłoszono pod koniec 2019 roku. Oferty firm budowlanych znacznie przekroczyły zakładany budżet, wynoszący wówczas 4,75 miliona złotych (najniższa z nich wynosiła 6,5 miliona złotych, a najwyższa – blisko 10 milionów złotych), dlatego drogowcy zdecydowali się na unieważnienie przetargu. Kolejny został rozpisany 6 lutego – otwarcie kopert nastąpiło już 24 lutego.

Chęć przeprowadzenia prac w Starym Fordonie wyraziły te same podmioty, co w pierwszym przetargu. Najtańszą propozycję przedstawiła firma Steinbudex ze Świdnicy – 7,3 miliona złotych. Bydgoski Betpol wycenił zakres prac na 7,9 miliona złotych, Prasbet z Grudziądza – na 8,1 miliona, a Polskie Surowce Skalne z Bielan Wrocławskich – na 8,4 miliona. Warto dodać, że miasto zwiększyło budżet na to zadanie, który wynosił 6,5 miliona złotych.

W piątek, 20 marca ZDMiKP poinformował o rozstrzygnięciu postępowania – było to możliwe, gdyż urząd miasta wyraził zgodę na zwiększenie środków na remont. Wykonawcą prac wybrano proponującą najniższą cenę spółkę Steinbudex. Jako że postępowanie przeprowadzono w trybie „zaprojektuj i wybuduj”, w najbliższych miesiącach dolnośląska firma będzie prowadzić prace projektowe na podstawie koncepcji, wyłonionej w miejskim konkursie. Jej autorami są Łukasz Pieńczykowski i Jakub Bartkowiak. Architekci, zgodnie z sugestiami mieszkańców, wprowadzili w swojej wizji ograniczenie ruchu kołowego na Rynku oraz rozwiązania sprzyjające ruchowi pieszemu. Po zakończeniu przebudowy nawierzchnia placu ma być utrzymana na jednej wysokości – będzie ona wykonana w sporej części z kostki granitowej szarej. Podczas prac wyremontowany zostanie też pomnik upamiętniający mieszkańców Fordonu zamordowanych podczas drugiej wojny światowej. Ponadto, w ramach inwestycji wykonawca dostarczy oraz zamontuje na Rynku starą pompę wodną. Na placu pojawi się też więcej zieleni oraz siedzisk, a także fontanna.

Przebudowa Rynku w Starym Fordonie będzie kolejnym etapem rewitalizacji tej części Bydgoszczy. W ubiegłym roku zakończono remont ulicy Bydgoskiej, a w planie na najbliższe miesiące są też pierwsze prace w rejonie Wisły – w połowie lutego urząd miasta złożył wnioski o wydanie pozwoleń na budowę dotyczących budowy pierwszych fragmentów fordońskiego nabrzeża.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści