Bydgoszcz
14C
Niebo głównie zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 3km/h NNE
H 14 • L 13
16C
Czw
15C
Pt
14C
Sob
21C
Nd
17C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczInwestycjeWyburzenia na Gdańskiej. Znikają mury zrujnowanych kamienic [ZDJĘCIA]
10-06-2020_ Gdańska 108, 110 - kamienica, wyburzanie, Bydgoszcz - SF (5)
10.06.2020 | 23:05

Wyburzenia na Gdańskiej. Znikają mury zrujnowanych kamienic [ZDJĘCIA]

Na zdjęciu: Trwa rozbiórka pierwszej z trzech opuszczonych kamienic przy Gdańskiej.

Fot. Szymon Fiałkowski

W ostatnich dniach rozpoczęto zapowiadaną od miesięcy rozbiórkę opuszczonych kamienic przy ulicy Gdańskiej. Budynki pod numerami 106, 108, 110 i 112 nie będą już straszyć swoich wyglądem i zagrażać bezpieczeństwu przechodzącym obok pieszym. Na ich miejscu najprawdopodobniej powstanie nowa zabudowa mieszkaniowa.

Kamienice, znajdujące się nieopodal skrzyżowania Gdańskiej z Chodkiewicza od wielu lat znajdowały się w fatalnym stanie wizualnym i technicznym. Do niedawna były jeszcze częściowo zamieszkane, a na ich podwórzach oraz w parterach prowadzono działalność gospodarczą. W lipcu 2019 roku pisaliśmy jednak, że obiekty pod numerami Gdańska 108, 110 i 112 wraz z znajdującymi się w oficynach budynkami gospodarczymi zostaną wyburzone. Właściciel terenów – spółki należące do Grupy Moderator – otrzymały w 2018 i 2019 roku pozwolenie na dokonanie prac.

Prace rozbiórkowe rozpoczęły się na początku czerwca. Początkowo objęły one budynki na tyłach kamienic (zajmowały one spory obszar, sięgający niemal do terenów zielonych wokół przyszłego kampusu Akademii Muzycznej), ale na początku tego tygodnia rozpoczęto wyburzenie piętrowej kamienicy pod adresem Gdańska 108. W środę wyburzono całe piętro obiektu.

Rozbiórka oznacza, że przy Gdańskiej planowane są nowe inwestycje. Grupa Moderator to jeden z największych bydgoskich deweloperów, zajmujący się zarówno renowacją kamienic, jak i budową nowych obiektów mieszkalnych. Obecnie prowadzi on m.in. inwestycje na Szwederowie (kompleks Avia czy Leszczyńskiego Park) oraz na Bocianowie (kompleks Industria, którego realizacje także poprzedziły wyburzenia znajdujących się tam wcześniej obiektów). Na razie inwestor nie zdradza jednak żadnych szczegółów swoich dalszych zamierzeń – można się jednak spodziewać, że planowane są tam nowe budynki mieszkalne.

Wyburzenia na Gdańskiej to kolejny etap przemian tej części Bydgoszczy. Impulsem do zmian jest wspomniana wyżej budowa nowej siedziby Akademii Muzycznej – do kampusu będzie prowadzić przedłużenie ulicy Ignacego Paderewskiego, wokół którego już powstają budynki mieszkalne – swoją inwestycje „Sens” realizuje tam firma Budlex, a wcześniej działkę w pobliżu kampusu zabudował Folwark Deweloper. W rejonie ulicy Chodkiewicza powstają też nowe budynki IQ Development.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści